4. studija

Sarkano ozolu, kurš "nostājies" Rail Baltica ceļā, pārstādīs!

4. studija

Vai pieaugušie zina, no cik gadiem bērni drīkst izmantot "WhatsApp"?

Kāpēc vakcinācijas punktā nevar saņemt informāciju par vakcīnām?

«Moderna» un «Pfizer». Vai cilvēkam pašam jāzina, kuru izmantot Covid-19 balstvakcinācijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vai cilvēkam pašam pirms balstvakcinācijas pret Covid-19 ir jāizpēta vakcīnu atšķirības? Tāds jautājums radies Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājam Mārim.

Viņš pastāstīja, ka ieradies vakcinācijas punktā Cēsīs, Poruka ielā 19, balstvakcīnas saņemšanai. Viņu izbrīnīja tas, ka tiek vaicāts, kādu vakcīnu vajag – vai "Pfizer" vai "Moderna".

"Kad jautāju, kāda ir atšķirība, reģistratore atbildēja, ka viņa nevar sniegt man šādu informāciju, ka viņa nav mediķe, ka tas ir jāzina pašam pacientam. Es varot vai nu pasēdēt malā, pagaidīt, vai atbraukt citu reizi, vai arī pakonsultēties ar mediķi, kas veic šo vakcināciju," stāstīja vīrietis.

Tomēr arī vakcinācijas punktā esošā mediķe neko vairāk neesot varējusi paskaidrot.

"Viņa arī teica, ka nevar ieteikt neko, ka viņa nedrīkst ieteikt. Bet, ja viņai pašai būtu jāizvēlas, viņa izvēlētos "Moderna", jo tā darbojoties ilgāk.

Manā skatījumā šāda attieksme nav īsti profesionāla un nav vakcināciju veicinoša. Ja reiz tas ir tā, tad būtu jābūt priekštelpā kaut kādai infografikai vai kādiem citiem materiāliem, ar ko būtu pacientus jāaicina iepazīties, pirms viņi dodas uz reģistratūru," uzsvēra Māris.

Ar pirmajām divām vakcīnu devām viņam nekādi jautājumi neradās, tad arī nebija iespējas neko izvēlēties – pieejama bija tikai "AstraZeneca", turklāt vēl gaidot garā rindā.

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļā norādīja, ka vakcinētājiem prasīts skaidrojums par radušos situāciju.

Vakcinācijas pakalpojuma sniedzējs informēja, ka brīdī, kad Māris vērsās vakcinācijas punktā, nebija iespējams e-veselībā pārliecināties par viņa vakcinācijas faktu un saņemtajām vakcīnām, jo pirmreizējo vakcināciju viņš veicis pie cita vakcinācijas pakalpojuma sniedzēja. Patlaban sistēma esot sakārtota, un atkārtoti šādām situācijām konkrētajā vakcinācijas punktā nevajadzētu rasties.

Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Zaiga Barvida stāstīja, ka jautājumu par vakcīnas izvēli  jāpārrunā ar ārstniecības personu, kas nodrošina skrīningu pirms vakcinācijas.

"Piekrītam, ka cilvēkam nav jāorientējas vakcīnās, to devās un citos ar vakcināciju saistītos jautājumos.

Ieteicamās vakcīnas saskaņā ar ražotāju un atbildīgo personu rekomendācijām ir noteiktas Vakcinācijas rokasgrāmatā, kura ir pieejama visām ārstniecības personām. Saskaņā ar to arī vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji nodrošina vakcināciju pret Covid-19," norādīja Barvida. Tiek gatavota arī vizuāla informācija par balstvakcināciju un vakcīnu izvēlēm, lai to izplatītu arī ārstniecības iestādēs.

KONTEKSTS:

Latvijā vakcinācijas pret Covid-19 kursu, saņemot abas potes vai "Janssen" gadījumā – vienu poti, noslēguši jau 1,265 miljoni iedzīvotāju. Savukārt vakcinācijas procesu līdz šim sākuši 1,316 miljoni iedzīvotāju. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā 2021. gada jūlija sākumā provizoriski bija 1 882 200 iedzīvotāju, tātad līdz šim kopumā vismaz pirmo poti vai "Janssen" vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši 69,92% iedzīvotāju, bet vakcinācijas procesu noslēguši 67,23% iedzīvotāju. Savukārt pret Covid-19 revakcinēti teju 15% Latvijas iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti