Dienas ziņas

Baltijas un Polijas ministri neizslēdz iespēju lūgt palīdzību NATO

Dienas ziņas

Ekspedīcijā Aglonā papildina latgaliešu valodas korpusu

Pirmo reizi Latvijā īkšķa locītavu aizstāj ar endoprotēzi

Latvijā pirmo reizi veikta īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas mediķi veikuši Latvijā līdz šim nebijušu operāciju – īkšķa locītava aizstāta ar endoprotēzi.

Pirms operācijas ārsti guvuši pieredzi no kolēģiem Klaipēdā – Lietuvā, kā arī Francijā. Aizvadītajā nedēļā veiktas divas šādas operācijas, kas noritēja veiksmīgi, un šogad plānotas vēl astoņas.

"Līdz šim mēs veicām šīs locītavas slēgšanu, kas tomēr radīja pacientam funkcionālus ierobežojumus. Šobrīd mēs varam atjaunot funkciju, ievietojot tādu mazu protēzi, kas ir līdzīga kā gūžas protēze. Arī līdzīgi kā gūžā – mēs varam atjaunot tieši tādu pašu funkcionalitāti šajā īkšķa locītavā. Tālākais ir atkarīgs no tā, kāds būs valsts finansējums, jo šie implanti ir dārgāki, nekā šobrīd valsts apmaksā. Cerams, ka mums izdosies iekļaut arī šāda veida protēzi," stāstīja traumatoloģe ortopēde, rokas ķirurģijas grupas vadītāja Inese Breide.

Slimnīcā norādīja, ka, palielinoties pacientu skaitam ar īkšķa locītavu artrozi un posttraumatiskām deformācijām, jau kādu laiku tika meklēts modernāks un funkcionālāks risinājums pacientu ārstēšanai. Kā viens no variantiem ir īkšķa pamatnes locītavas aizstāšana ar endoprotēzi.

Breide sadarbībā ar Klaipēdas slimnīcas speciālistiem organizēja ārstu apmācību un atrada piemērotākos implantu piegādātājus Latvijai.

Abas sievietes, kuru īkšķi atkal kustas un beidzot nesāp, jau izrakstītas mājās. Un tas, ka pirmās pacientes ir sievietes, nav nejauši. Tieši sievietes pēc piecdesmit un sešdesmit gadiem īkšķa pamatnes locītavas deformācija skar daudz biežāk nekā vīriešus.

Tieši darba, īpaši roku darba dēļ īkšķis arī deformējas. Profesiju spektrs ir visdažādākais: apkopējas, šuvējas, arī mediķi, piemēram, zobārsti.

Abas operācijas veica traumatoloģe ortopēde Nataļja Meļņikova. Klāt bija arī Igns Riauba no Klaipēdas slimnīcas. Anestēziju nodrošināja Kārlis Pētersons un Artūrs Bogdanovs, anestēzijas māsa Diāna Golubeva, kā arī piedalījās operācijas māsa Inga Čingule un medicīnas māsa Aņa Maksimova.

Protēzes izmaksas ir lielas, aptuveni pusotrs tūkstotis eiro. “Lai mēs uzsāktu šo visu, ir slimnīcas atbalsts pacientiem, tas nozīmē, ka valsts līdzfinansējums nesedz visas protēzes izmaksas. Ceram, ka valsts atbalsts pieaugs. Bet pirmajiem mēs varam uzsākt, pateicoties slimnīcas finansējumam,” pastāstīja Breide.

Līdz gada beigās Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā plānotas vēl astoņas šādas operācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti