Latvijā cerīgi raugās uz «Novaja Gazeta» piedāvājumu krievvalodīgai auditorijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā sāk iznākt piespiedu emigrācijā esošo Krievijas brīvo žurnālistu veidots izdevums "Novaja Gazeta Eiropa". Tajā paredzēts piedāvāt žurnālistu neatkarīgu skatījumu uz notikumiem Ukrainas karā un procesiem Krievijā. Laikraksta veidotāji cer, ka viņu darbs sasniegs auditoriju arī Krievijā. Mediju nozares pārstāvji cerīgi lūkojas uz šī laikraksta ietekmi arī Latvijā.

„Novaja Gazeta” izdošana Latvijā – krievvalodīgās auditorijas plašāka pieeja Eiropas vērtībām
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Laikraksts "Novaja Gazeta" savu darbību Krievijā pārtrauca neilgi pēc Ukrainas kara sākuma, jo atteicās pakļauties prasībai tur notiekošo saukt par "speciālo militāro operāciju". Par jaunā laikraksta un arī interneta platformas bāzes vietu ir izvēlēta Rīga. Izdevums būs pieejams gan latviski, gan krieviski lasošajai auditorijai.

Jaunizveidotās avīzes galvenais redaktors Kirils Martinovs jau iepriekš intervijā Latvijas Radio atzina, ka kolēģu drošības dēļ neatklās, kas strādās medija redakcijā. Viņš izteica cerību, ka vismaz kāds no šī drukātā izdevuma eksemplāriem sasniegs arī Krieviju.

"Ziniet, es vienkārši gribu, lai Latvijā vai visās citās Eiropas valstīs, ar kurām mēs sadarbosimies, tuvojoties kara beigām, kad Krievijas propaganda atzīmēs 9. maiju, avīžu plauktos būtu atrodama "Novaja Gazeta" kā simbols tam, ka viņiem neizdevās mūs aizvērt.

Kaut kāda daļa no šīs tirāžas, es domāju, tiks nelegāli izplatīta arī Krievijā.

Mums ir izveidojušās ļoti labas attiecības ar vietējām varas iestādēm, tās ir ieinteresētas mūsu darbā, un mums jau ir notikušas vairākas konsultācijas. Latvija ir ģeogrāfiski tuva un daudziem krievu žurnālistiem ļoti labi pazīstama valsts," pastāstīja Martinovs.

Jo vairāk kvalitatīvu un neatkarīgu ziņu avotu, jo labāk, vērtēja Saeimas Mediju apakškomisijas vadītāja Vita Anda Tērauda (“Attīstībai/Par!”). Viņas skatījumā laikraksta "Novaja Gazeta" ienākšana Latvijā un izdevumi krievu un latviešu valodā būs būtisks pienesums kvalitatīvā informatīvajā telpā un krievvalodīgās auditorijas sasniegšanai.

„Domāju, ka cilvēkiem, kuri līdz šim izvēlējušies Kremļa naratīvu veidojošos medijus, ir šobrīd jāpiedāvā alternatīvas un citas iespējas, lai atrastu savu informācijas avotu krievu valodā, bet Eiropas vērtību telpā. Es priecājos, ka sabiedriskais medijs stiprina savu sniegumu, un ir ļoti cerīgi, ka ir jauni spēlētāji, arī kā „Novaja Gazeta” Rīgā. Caur televīziju ir pieejamas lietas kā „Current Time”. Mēs mēģinām paplašināt pieejamo piedāvājumu, un var darīt daudz vairāk, bet ir cerīgi soļi šajā virzienā,” sacīja Tērauda.

Arī Latvijas Preses izdevēju asociācijas vadītājs Guntars Līcis uzsvēra, ka līdz ar karu Ukrainā norisinās arī informatīvais karš, tādēļ īpaši būtiska ir pārbaudītas un objektīvas informācijas loma. Viņa vērtējumā "Novaja Gazeta Eiropa" būs ieguvums krievu valodā izdoto mediju vidē, kur bieži aizvien lasāms Latvijas valstij nedraudzīgs saturs.

"Ja tur ir kaut kādas ne visiem un ne man pieņemamas lietas, tad ir jāsaprot, vai tā ir preses un vārda izpausmes brīvība vai citādi vērtējama darbība. Ja ir valstij naidīgi mediji, jāvēršas ar visu likuma bardzību, īpaši informatīvā kara apstākļos. Metīšu akmentiņu kompetento iestāžu lauciņā, jo tie ir pārāk mierīgi un toleranti, ja krieviski un latviski izdotos medijos demokrātija tiek kropļota,” sacīja Līcis.

„Novaja Gazeta” būs gan drukāts izdevums, gan arī jau pieejama tīmekļa vietne ar ziņām krievu un angļu valodā.

KONTEKSTS:

Pērnā gada Nobela miera prēmijas laureāta Dmitrija Muratova vadītais laikraksts "Novaja Gazeta" savu darbību Krievijā pārtrauca neilgi pēc Ukrainas kara sākuma, atsakoties pakļauties prasībai notiekošo saukt par "speciālo militāro operāciju".

Par jaunā laikraksta un arī interneta platformas bāzēšanās vietu ir izvēlēta Rīga. Tieši tāpēc mūsu valstī šis izdevums būs pieejams gan latviski, gan krieviski lasošajai auditorijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti