Labdarības maratons «Dod pieci!». 1. diena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Stikla studijā Doma Laukumā Latvijas Radio 5 dīdžeji Toms Grēviņš, Elīna Baltskara un Magnuss Eriņš tiešraidē visas dienas garumā atskaņoja tikai par ziedojumiem izvēlētas dziesmas. No dīdžejiem norobežoti ar stikla sienu, studijā viesojās arī mūziķi un citi viesi, to skaitā Valsts prezidents Egils Levits.

"Dod pieci! 2020", seko līdzi tiešraidei!

Labdarības maratons "Dod pieci!" 152 stundu garā tiešraidē šogad vāca līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Minimālais ziedojums 5 eiro palīdz stundu būt drošībā cilvēkam, kurš bēg no fiziskas, emocionālas vai ekonomiskas vardarbības.

Ziedot ar dziesmu iespējams līdz 10. janvārim labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv.

Ja saskaries ar vardarbību ģimenē, palīdzības pieteikuma anketu iespējams aizpildīt "Dod pieci! 2020" mājaslapā.

Labdarības akcijas “Dod pieci! 2020” galvenā tēma ir vardarbība ģimenē. Akcijas atklāšanā Latvijas Valsts prezidenta Egils Levits uzsvēra, ka nepieciešams mazināt ne tikai vardarbību ģimenē, bet arī latviešu sabiedrībā esošo augsto tolerances līmeni pret to.

“Lai arī šobrīd ir grūts laiks, tomēr palīdzības sniegšana ir daļa no solidaritātes, jo īpaši tik mazā sabiedrībā, kāda esam mēs. Ja rūpēsimies viens par otru, ne tikai par sevi, spēsim mainīties kopumā,” sacīja Egils Levits.

Valsts prezidents veica ziedojumu apmaiņā pret grupas „Astro'n'out” dziesmu "Tici sev", sakot: „Dziesmā „Tici sev” ir šim laikam noderīgi vārdi „tici sev, un es ticu arī tev”. Domāju, mums ir viens otram jāuzticas daudz vairāk.”

Labdarības maratona atklāšanā klausītājus un skatītājus uzrunāja arī organizācijas “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

“Šī gada tēma ir ļoti smaga, jo bieži vien mēs neredzam, ka vardarbība notiek tepat aiz sienām ģimenes lokā, bet šīs traumas cietušajiem var būt mūžīgas,” uzsvēra Dimanta.

Viņa atzīmēja, ka, lai arī sievietes statistiski ir vislielākā grupa no cilvēkiem, kas cieš no vardarbības ģimenē, starp upuriem ir visu vecumu abiem dzimumiem piederīgie.

Rūta Dimanta arī uzrunāja cietušos, aicinot lūgt palīdzību: “Jūs neesat vieni, mēs turam par jums rūpi. Zinu, ka daudziem no jums ir kauns un bailes, jūs domājat „esmu vājš un netiku galā ar situāciju”.

Taču kļūšana par upuri nav vājums. Ir droši jālūdz palīdzība. Mājaslapā dodpieci.lv ir vienkārši aizpildāma palīdzības pieteikšanas anketa – aizpildiet, un mēs ar jums sazināsimies! Sabiedrībai vēlos teikt – ja redzat vardarbību, neklusējiet!”.

Starp labdarības maratona viesiem bija ''Re:Baltica'', žurnāliste Ilze Vēbere, centra “Dardedze” vadītāja Laila Balode, kuras sniedza ieskatu viņu pieredzē un pētījumos darbā ar cilvēkiem un bērniem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. No vardarbības cietušo stāstos, kā arī profesionāļu ieskatā svarīga vieta ir arī bērnu pieredzei ar dažāda veida vardarbību ģimenē.

“Ja bērna dzīvē nav bijusi drošība, tad pieaugot viņš veidos attiecības, ņemot vērā to, ko būs redzējis savā dzīvē,” uzsvēra Laila Balode. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirkņa priekšnieks Janeks Bahs, kurš piedalījies anketas vardarbības atpazīšanai ieviešanā, "Dod pieci!" studijā stāstīja par policijas darbu ar cietušajiem. Viņš atklāja, ka pateicoties ieviestajai anketai, vismaz trīs dzīvības gadā Tukuma iecirkņa apkalpotajos novados tiek izglābtas.

“Šie anketas jautājumi liek policistam uzkavēties ilgāk, atsevišķi cilvēcīgi parunāt ar cietušo un pajautāt ne tikai par šo konfliktu, bet arī par iepriekšējiem gadījumiem, vai cilvēks jūtas apdraudēts vai ne.

Tas mudina vairāk cilvēku iesniegt pieteikumu par pagaidu aizsardzību," atzīmēja Bahs.

Viņš uzsvēra, ka ir jāfokusējas vairāk arī uz pāri darītājiem. Kamēr cilvēks pats ar sevi nav strādājis ar psihoterapiju vai kā citādi, policijas pieredze rāda, ka vardarbība atkārtojas arī pēc pirmo vardarbīgo attiecību izbeigšanas.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Pirmās dienas izskaņā, stikla studijā viesojās projekta “Lietisko pierādījumu muzejs” autores Jana Jacuka un Laura Stašāne, lai dalītos ar pieredzes stāstiem, kas iegūti projekta tapšanā. “Lietisko pierādījumu muzejs” ir priekšmetu kolekcija un interaktīva instalācija, ar kuru skatītāji varēja iepazīties festivālā “Homo Novus" 2020. gada rudenī.

Darba centrā ir sieviešu pieredze ar vardarbību ģimenē, un tas tapa, autorēm strādājot kopā ar sievietēm, kuras bija gatavas iesūtīt muzeja kolekcijai personiskas lietas – vardarbības liecinieces un dalīties ar saviem stāstiem.

Labdarības maratona “Dod pieci!” muzikālos priekšnesumus, kā ierasts, atklāja ar labdarības maratona himnu. Tās autors Jānis Šipkēvics un Reinis Sējāns no grupas “Instrumenti” izpildīja dziesmu “Es zinu, tu esi”. Stikla studijā labdarības maratona pirmās dienas laikā viesojās arī Marta Grigale, Ansis un Rolands Če, Patrisha, Raimonds Pauls un Ance Krauze, grupa ''Kautkaili'', Kaspars Vizulis, Kristīne Pāže un Didzis Bordo, notika arī attālināta tikšanās ar grupu "Prāta vētra".

Pirmajā naktī stikla studijā pie dīdžejiem Magnusa Eriņa un Elīnas Baltskaras viesojās Miks Dukurs un Mārtiņš Upenieks, grupa “Maldi”, “DCH”, Audrù, “Madara Dzintara Music” un grupa Rīmdari.

Šogad ziedot ar dziesmu iespējams tiešsaistē. Pie stikla studijas tiks pieņemti tikai skaidras naudas ziedojumi. Lai izvairītos no pulcēšanās un drūzmēšanās Doma laukumā, ziedotāji aicināti izvēlēties laiku, kad ziedot iespējams individuāli, ievērojot 2 metru distanci un valstī noteiktos epidemioloģiskos ierobežojumus. No 14. līdz 27. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumus pieņems arī „Circle K” degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā.

Līdz 23. decembrim noritēs arī „Dod pieci!” labdarības izsoles, mājaslapā izsole.dodpieci.lv kur vairāksolīšanā var iegādāties ekskluzīvas lietas, kuras maratona laikā arvien tiks papildinātas.

Labdarības maratona norisei 24 stundas diennaktī var sekot līdzi tiešsaistē.Tiešraides pieejamas vietnē lsm.lv, “Dod pieci!” lapā “Facebook”, kā arī Latvijas Radio 5 ēterā.

KONTEKSTS

Sešu gadu laikā labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedoti kopumā 1,3 miljoni eiro. Katru gadu šī akcija aktualizē kādu Latvijas sabiedrībā nozīmīgu tēmu. Šogad ziedojumi tiek novirzīti atbalstam cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Iepriekšējos gados ziedots senioriem, speciālo asistentu nodrošināšanai bērniem ar īpašām vajadzībām, atbalstam ar vēzi slimajiem pacientiem, bērniem, kas palikuši bez vecākiem, jaunajiem vecākiem un neārstējami slimiem cilvēkiem.

Labdarības akciju rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Pirmo reizi projekta satura partneris ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica", kas vardarbības tēmu padziļināti pēta kopš 2019. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti