Kultūras ministrija aicina Mārupes novada domi iznīcināt «Skultes lidmašīnu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kultūras ministrija (KM) aicina Mārupes novada domi ievērot normatīvajos aktos noteikto kārtību un atbilstoši tai līdz 15. novembrim iznīcināt padomju režīmu slavinošo objektu “Skultes lidmašīna”, kas līdz šai nedēļai atradās Mārupes novada Skultē. 

KM informēja, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jau 21. jūlijā nosūtīja vēstuli Mārupes novada domei par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu, savukārt KM 22. jūlijā vērsās pie pašvaldības par tās teritorijā esošajiem padomju un nacistisko režīmu slavinošajiem objektiem – “Skultes lidmašīnu” un “Otrā pasaules kara piemiņas zīmi”, kuri iekļauti Latvijas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu sarakstā un uz kuriem attiecas likumā “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” noteiktā objektu demontāžas kārtība.

Atbilstoši likumā noteiktajam, demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus, kam ir mākslinieciska vērtība, arhitektoniska kvalitāte vai kultūrvēsturiska vai izglītojoša nozīme, iekļauj Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) krājumā. Lēmumu par demontēto objektu oriģinālo detaļu vai fragmentu iekļaušanu LOM krājumā pieņem muzeja direktors, pamatojoties uz muzeja krājuma komisijas atzinumu un konsultējoties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP).

Saskaņā ar likumā noteikto, LOM var nodot glabāšanā tā krājumā esošas demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus valsts, pašvaldības vai privātam akreditētam muzejam. KM vērš uzmanību, ka Aviācijas muzejs nav ieguvis valsts atzīta muzeja statusu, līdz ar to objekts “Skultes lidmašīna” nevar tikt nodots glabāšanā Aviācijas muzejam.

LOM nav izrādījis vēlmi iekļaut objekta “Skultes lidmašīna” oriģinālās detaļas vai fragmentus savā krājumā un nodot glabāšanā tos kādam citam muzejam, norādīja KM. Šādos gadījumos likumā noteiktajā kārtībā ar objekta demontāžu saprotama objekta nojaukšana vai novākšana,ja attiecīgais objekts nav būve, to iznīcinot, kā arī veicot atbrīvotās teritorijas sakopšanu, turklāt darbi veicami ne vēlāk kā līdz šā gada 15. novembrim.

KM ar vēstuli 28. jūlijā vērsusies arī VARAM, lūdzot nodrošināt kontroli pār to, kā pašvaldības izpilda likuma un tam pakārtoto Ministru kabineta noteikumu prasības attiecībā uz padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāžu.

KONTEKSTS:

Padomju militārais bumbvedējs "IL-28" šā gada 27. jūlijā tika nocelts no sava betona paaugstinājuma Skultē. Lidmašīna pārvesta un nonākusi Aviācijas tehnikas muzeja pārziņā. Lidmašīnas pārvešana maksājusi 5800 eiro.

"Skultes lidmašīna" ir to objektu sarakstā, kuri ir jānojauc, jo tā atzīta par padomju varu slavinošu. Pašvaldībā skaidroja, ka par to domāts vairākus gadus, jo pati lidmašīna pieder vietvarai, bet zeme, uz kuras tā atradās, gan ne.

Valdība atbalstīja ekspertu piedāvāto sarakstu ar 69 demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būs jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Ņemot vērā, ka jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā, kopā demontējami būtu 70 pieminekļi.

Saeima 16. jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti būs jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu sarakstu vasaras laikā ir jānosaka valdībai, kas lēmumu pieņems, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti