Krāslavas luterāņu baznīcā atjauno padomju gados nopostīto torni

Krāslavas luterāņu baznīca vairākus gadu desmitus bija bez baznīcas torņa, kas padomju laikos tika nopostīts. Padomju laikos dievnams tika izmantots gan kā noliktava, gan arī sporta zāle, gan vēlāk muzejs. Vien 1996. gadā draudze to atguva savā īpašumā. Šobrīd ar draudzes uzņēmību ir panākts ilgi lolots sapnis par baznīcas torņa atjaunošanu.

Krāslavas luterāņu draudzes mācītājs Andis Lenšs par ilgo un nebūt ne vieglo ceļu, lai atjaunotu baznīcas torni, Latvijas Radio sacīja, ka izjūtas nevar aprakstīt, tas ir elpu aizraujoši.

Baznīca celta pirms vairāk nekā 80 gadiem. Tās tornis apzināti nojaukts padomju laikos, iznīcinot arī baznīcas altāri un arkveidīgo griestu konstrukcijas.

Krāslavas luterāņu baznīcā atjauno padomju gados nopostīto torni
00:00 / 04:47
Lejuplādēt

Lenšs pastāstīja: "Otrā pasaules kara gaitā tika saspridzināta pareizticīgo baznīca, kura atradās turpat tuvumā, viņas vietā ir tāda Staļina laika celtne, kas kalpoja kā pašvaldības toreizējā ēka, un līdz šim brīdim viņa kalpo šim mērķim, bet saturs ir cits. Un toreizējā laicīgā vara nevarēja īsti paciest turpat pāri laukumam atrodošos dievnamu ar torni, un, cik saprotu no dokumentiem, tas bija 1953. gada lēmums, ka gadu vēlāk, 1954. gadā, tas tornis tika nojaukts, demontēts vienkārši."

Arī pats dievnams vairs nepiederēja draudzei, rodot tam pavisam citu pielietojumu. Draudze to atguva tikai pirms 25 gadiem.

Krāslavas luterāņu draudze ir neliela, vairāk nekā 30 cilvēku, taču to, kuri ikdienā dzīvo Krāslavā un apmeklē dievkalpojumus, ir vēl mazāk, līdz ar to torņa atjaunošana bija liels izaicinājums.

"Apmēram pirms septiņiem gadiem rosījās tā ideja draudzes vidū, ka mums vajadzētu saņemties un palūkoties uz saviem resursiem, kas principā ir ārkārtīgi niecīgi gan naudas ziņā, gan cilvēku, speciālistu vai vienkārši apņēmīgu cilvēku, kas to lietu varētu sākt kustināt pareizā virzienā. Jāsaka, ka Dievs deva vienu sparīgu vīru, kurš gāja cauri visam, kas nāca priekšā, un, būdams ar būvniecību saistīts, lielāko daļu visu lietu izdarīja viņš pats, tas ir draudzes priekšnieces vīrs Ilgvars Andžāns, kuram jāsaka vislielākā pateicība par visu to.

Tas bija nopietns cīņas lauks, to tā nevar izstāstīt īsā brīdī."

Krāslavas luterāņu baznīcai nav kultūras pieminekļa statusa, tomēr, kā skaidroja Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Latgales reģionālās nodaļas inspektore Dzintra Bukeviča, torņa atjaunošana ir nozīmīga gan dievnama kultūrvēsturiskajam izskatam, gan arī Krāslavas pilsētvides ainavai.

"Protams, ka tā ir ļoti nozīmīga dominante Krāslavas vēsturiskā centra teritorijā, ņemot vērā to, ka pati luterāņu baznīca nav kultūras piemineklis, toties tā atrodas kultūras pieminekļu teritorijā, tātad Krāslavas vēsturiskā centra teritorijā un arī Krāslavas pils un parka teritorijā, un, protams, ka baznīcas sakopšana un – īpaši torņa atjaunošana – ir ļoti svarīgs moments šim objektam," viņa sacīja.

Dievnams ir kultūras vērtība, un var domāt arī par to, ka tas varētu pretendēt uz valsts pieminekļa aizsardzības statusu.

Bukeviča  norādīja: "Mums ir bijušas sarunas, ka šī ēka varētu kļūt par kultūras pieminekli, nekādu ierobežojumu viņas iekļaušanai kultūras pieminekļu sarakstā uz šo brīdi nav, tas var notikt, ja rakstīs iesniegumu draudze, un eksperti Rīgā izskatīs un izvērtēs."

Tornis atjaunots pēc foto liecībām, darbiem gūts atbalsts no Lauku atbalsta dienesta ''Leader''  programmas, kas kopā ar vietējas pašvaldības līdzfinansējumu veido nepilnus 50 tūkstošus eiro. Taču ar šo summu gan nepietiek, lai visu sakārtotu. Tornis pagaidām ir bez apdares, tas būs nākamais darbs, kas jāpaveic, norāda mācītājs Andis Lenšs.

"Mums jāsper nākamais solis uz priekšu – jāsakārto torņa fasāde, apmetumam tur ir jābūt, krāsojumam ir jābūt, tad, protams, stāv priekšā visi iekšdarbi, mums tur dievnama iekšpusē ir vienkāršoti, askētiski, primitīvi, cik tas pašu rokām ir iespējams dievnamu iekārtot, bet dievnama klasiskā interjera nav un pie tā vēl daudz jāstrādā."

Līdz ar torņa atjaunošanu neogotikas stilā celtais dievnams pamazām atgūst savu sākotnējo izskatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti