Dienas ziņas

Ventspils amatnieku biedrībai – 80

Dienas ziņas

Vēlas uzlabot mājas aprūpes pakalpojumus

Kaucmindes pils cerības uz atdzimšanu

Kaucmindes pilij ir cerības uz atdzimšanu – tapis restaurācijas projekts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 1 mēneša.

Kaucmindes pils, lai arī vairs neesot viena no piecām katastrofālā stāvoklī esošām Zemgales muižām, nav arī uzskatāma par tūrisma objektu. Taču tai ir cerība uz atdzimšanu - pašreizējie pils īpašnieki būvvaldē iesnieguši projektu restaurācijas darbiem.      

Gluži kā sērdienīte starp savām krāšņajām māsām - Rundāles, Bauskas un Mežotnes pilīm - jau gadu desmitiem stāv Kaucminde, kuras vārdu neļauj aizmirst vien kādreiz izslavētā Kaucmindes skola. Tradīciju turpinātāji - tehnikuma audzēkņi - pils ainaviskajā parkā esot bieži viesi, tagad jaunieši kopā ar skolotājām sakopuši regulāro dārzu.

Kandavas tehnikuma Saulaines struktūrvienības skolotāja Ilze Štālmane spriež, ka  vairāk vai mazāk vietējiem iedzīvotājiem ir svarīgi, lai dārzs būtu atjaunots un netiktu aizlaists postā. “Zinot Kaucmindes vēsturi, es domāju, ka tas ir ļoti svarīgi,” saka Štālmane.

Pils īpašnieki, kuri solījuši pili sakārtot un atjaunot, mainījušies gana bieži, bet klasicisma stilā būvēto ēku tikmēr grauž laika zobs un neapzinīgi cilvēki.

Pašreiz Kaucminde ir juridisko pakalpojumu sniedzēju, uzņēmuma ''Cvir'' īpašums. Šo īpašnieku veikums ir portika jeb ieejas daļas nostiprināšana un mēģinājumi kaut ko darīt ar jumtu.

Kaucmindes pils attīstības biedrības valdes loceklis Roberts Ligers stāsta, ka tagad būvvaldē iesniegts pirmais “būvprojekts klasiskā izpratnē, kas ir vairāk nekā 1,5 gada darbs, lai mēs beidzot varētu saskaņot būvprojektu restaurācijas darbu uzsākšanai”.

Pils kopš 1998. gada ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. 2014. gadā gan ēkas stāvoklis jau bijis tik slikts, ka Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija apsvērusi domu statusu atņemt. Un, lai gan joprojām notiek tikai glābšanas darbi, šoreiz inspekcija situāciju vērtē kā cerīgu.

Inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova saka, ka īpašnieki ļoti daudz konsultējas un vienmēr pārņem labāko pieredzi.

“Ļoti cītīgi un rūpīgi skatās, lai kvalitāte būtu atbilstoša. Ir pamatota cerība, ka mēs drīz sāksim Kaucmindes pils restaurācijas darbus,” norāda Mantrova.

Pils īpašnieki gada laikā plāno atjaunot galvenās ēkas fasādi un jumtu, bet  lielajā nākotnes vīzijā pēc pieciem gadiem Kaucmindes pilī iecerēts rehabilitācijas centrs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti