Rīta Panorāma

Intervija ar būvnieku apvienības "B.S.L. Infra" izpildkomitejas locekli Maiju Baltgalvi

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu

Kariņš: Vēl viens koalīcijas sadarbības memorands – muļķības 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Apvienotā saraksta" (AS) aicinājums jaunajiem koalīcijas partneriem – "Jaunajai Vienotībai" (JV) un Nacionālajai apvienībai (NA) – parakstīt vēl vienu sadarbības memorandu ir muļķības. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" norādīja valdības veidošanas sarunu vadītājs Krišjānis Kariņš (JV). 

Vaicāts par AS aicinājumu parakstīt vēl vienu sadarbības memorandu, Kariņš sacīja: "Muļķības. Nākamais memorands sauksies valdības deklarācija."

Kariņš norādīja, ka saistībā ar nākamās valdības veidošanu no iesaistīto politisko spēku sarunu vedējiem ir saņēmis apstiprinājumu gan par JV piedāvāto ministru portfeļu sadalījumu, gan par to, ka var sākties darbs pie valdības deklarācijas izstrādes. 

"Esmu izlēmis mazāk klausīties visādās muļķībās, kas šobrīd izskan. Es esmu piedāvājis, un viņi ir pieņēmuši sadarbības memorandu un atbildības sadalījumu. Tagad ir sākts darbs pie valdības deklarācijas. Darīšu visu, lai šis darbs ritētu raitāk uz priekšu. (..) Cik daudz laika vēl paies, grūti spriest, jo viens no partneriem, "Apvienotais saraksts", ir visādos veidos vilcinājies un to lietu padarījis nedaudz grūtāku. Pārvarēsim šīs grūtības."

Kariņš norādīja, ka AS iekšējie procesi ir nesaprotami:" "Apvienotā saraksta" iekšējie procesi man ir pilnīgi nesaprotami. Vienu dienu runā vienu, otru – citu.

Saprotu, ka acīmredzot ir vēlme šobrīd atrast amatus atsevišķiem frakcijas vai partijas biedriem. (..) Kamēr te visi runā par niekiem, mums ir procesi, kas steidzami jārisina.

Es būšu neatlaidīgs tajā, ka mums ir vienkārši jāvirzās uz priekšu. (..) Ja beigsies šī stīvēšanās, tad mēs varēsim divās trijās nedēļās valdības deklarāciju dabūt gatavu." atzīmēja Kariņš. 

Saistībā ar atbalstītajiem precizējumiem ministru portfeļa sadalījumā nākamajā valdībā, kas paredz izveidot Aizsardzības ministrijai viceministra amatu, un to, vai šādi posteņi būtu jāveido arī citam ministrijām, Kariņš esot skeptisks.

"Tas ir pārtapis lēnām par tādu politisko tirgu. "Jaunā Vienotība" saka – labāk ne. (..) Valdībā valdības vadītājs gribot negribot atbild par visu šā vai tā. Tā darbojas valdība," piebilda Kariņš.

Tikmēr 14. Saeimas potenciālās opozīcijas deputāts Viktors Valainis ("Zaļo un Zemnieku savienība") Latvijas Televīzijai norādīja, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks nepiekrīt jauniem viceministru amatiem.

"Politiķi ir salūzuši vilinājumā pēc amatiem. Pārsvarā sarunas notiek par amatu dalīšanu un jauniem amatiem. Tas liecina, ka vēlme pēc politiskām pozīcijām ir ļoti liela. Mēs nepiekrītam [jauniem amatiem]. Valsts kontrole jau norādījusi, ka valsts pārvalde būtu jāoptimizē," atzīmēja Valainis. 

KONTEKSTS:

Aptuveni mēnesi pēc 14. Saeimas vēlēšanām nākamās koalīcijas partneri "Jaunā Vienotība" (JV), "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA) parakstīja sadarbības memorandu. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

Tāpat JV piedāvājusi atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām. JV un NA paudušas gatavību turpināt darbu, bet vēl tika gaidīta atbilde no AS par viņiem piedāvāto atbildības jomu sadalījumu. Kariņš paziņojis, ka skaidru "jā vai nē" atbildi no AS par atbildības jomu sadali gaida līdz pagājušās nedēļas beigām.

Šīs nedēļas sākumā Kariņš pavēstīja, ka trīs politiskie spēki vienojušies par ministru portfeļu dalījumu nākamajā valdībā. Taču vien dažas stundas pēc šī paziņojuma AS pārstāvis un 14. Saeimas deputāts Andris Kulbergs Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka šāda vienošanās nav panākta. Vēlāk AS pārstāvošais Edvards Smiltēns precizēja, ka AS ieskatā vienošanās par atbildības jomu sadalījumu nākamajā valdībā nav galēja un pilnīga, bet gan konceptuāla. 

Pēcak AS aicināja koalīcijas sadarbības partnerus parakstīt vēl vienu sadarbības memorandu un vērtēt vairāku ministra biedru amatu ieviešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti