Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: par ko liecina situācija Hersonā? (ar surdotulkojumu)

Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: vai partiju sarunas par jauno koalīciju atkal nonākušas strupceļā? (ar surdotulkojumu)

Šodienas jautājums: vai partiju sarunas par jauno koalīciju atkal nonākušas strupceļā?

Neilgi pēc paziņojuma par koalīcijas vienošanos ministru portfeļu sadalē «Apvienotā saraksta» politiķis to noliedz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc jaunās valdības veidošanas sarunu vadītāja Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība" (JV)) pirmdienas tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu tapa zināms, ka JV ar jaunās koalīcijas partneriem – "Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienību – panākusi vienošanos par atbildības jomu sadali nākamajā valdībā. Līdz ar to, prezidenta ieskatā, politiskie spēki var sākt darbu pie valdības deklarācijas. Taču dažas stundas vēlāk AS pārstāvis Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka šāda vienošanās nav panākta.

ĪSUMĀ:

  • Pēc Levita un Kariņa tikšanās tapa zināms – politiskie spēki panākuši vienošanos par atbildības jomu sadali. 
  • Vienošanās paredz divus precizējumus JV sākotnēji piedāvātajā jomu dalījumā. 
  • Tādēļ prezidents sagaida, ka jaunnedēļ Kariņš iesniegs deklarācijas pirmo sagatavi.
  • Ja deklarācijas sagatave būs apmierinoša, Levits nominēs Kariņu kā premjera amata kandidātu.
  • Taču AS pārstāvis Andris Kulbergs LTV raidījumā norādīja – AS nav devis "jā" vārdu atbildības jomu dalījumam.

Pirmdienas vakarā tapa zināms, ka politiskie spēki panākuši vienošanos par atbildības jomu sadali, piekrītot jau iepriekš Kariņa izteiktajam priekšlikumam ar divām izmaiņām. 

Kariņš par precizējumiem atbildības jomu sadalījumā
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Vienošanās paredz, ka Aizsardzības ministrija būs Nacionālās apvienības pārraudzībā, bet šim ministra postenim būs ministra biedra jeb viceministra postenis no "Apvienotā saraksta", visticamāk "militāri civilās aizsardzības" jomā.

Kariņš par plānoto ministra biedra posteni sacīja: "Viņa konkrētos uzdevumus vēl precizēs, visticamāk, tie būs saistīti ar to, kā militāra apdraudējuma gadījumā plaša sabiedrība tiek iesaistīta militāri civilajā aizsardzībā."

Tikmēr, topot jaunajai Klimata un enerģētikas ministrijai, Vides ministrijas departamenti pamatā paliks pie Reģionālās attīstības un digitālo lietu ministrijas, pavēstīja Kariņš. Savukārt klimata departamentu paredzēts pārcelt uz jaunveidojamo ministriju.

"Starp partijām vēl būs diskusijas, kuri departamenti tai būtu jāpārņem, lai jaunā ministrija varētu pilnvērtīgi strādāt," piebilda Kariņš.

Pārējais atbildības jomu sadalījums paliek nemainīgs kā sākotnējā JV piedāvājumā.

Pēc nedēļas nogalē notikušajām neformālajām sarunām starp politiskajiem spēkiem, tās turpinājās arī pirmdien un Kariņa tikšanās ar Valsts prezidentu sākās stundu vēlāk nekā plānots. Levits norādīja, ka valdības veidošanas sarunās ir panākts progress par darba virzieniem un atbildības jomu sadali iespējamajā nākamajā valdībā. Līdz ar to var sākt darbu pie valdības deklarācijas veidošanas, atzina prezidents. 

Nākamās nedēļas laikā Levits no Kariņa gaida ziņojumu par darba turpinājumu. Tad parādīsies arī valdības darba prioritātes, lai darbotos nākamos četrus gadus, norādīja Levits.

Tāpat Levits sagaida, ka jaunnedēļ Kariņš iesniegs deklarācijas pirmo sagatavi. Ja tā būs apmierinoša, Levits nominēs Kariņu kā premjera amata kandidātu.

Egils Levits par valdības veidošanas sarunām
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

"Pagāja vairākas nedēļas, kamēr izkristalizējās, kuras partijas veidos jauno koalīciju, nākamais posms bija par atbildības sfērām. Tagad, kad ir šis pamats, domāju, ka darbs pie valdības deklarācijas būs daudz raitāks. Katrā ziņā es ļoti ceru, ka jaunnedēļ Krišjānis Kariņš jau varēs iesniegt deklarācijas pirmo sagatavi, kurā būs redzams, ka topošā koalīcija ir solīda ar mērķi par ekonomisko transformāciju, atpalicības pārvarēšanu. Tādā gadījumā es arī oficiāli aicināšu Ministru prezidenta amata kandidātu," norādīja Levits.

Taču situācija mainījās pirmdienas vakarā, kad dažas stundas pēc Kariņa un Levita preses konferences LTV raidījumā "Šodienas jautājums" 14. Saeimas deputāts

Andris Kulbergs (AS) norādīja, ka vienošanās nav panākta. Vaicāts, vai no AS puses nav "jā" vārda atbildības jomu sadalījumam, Kulbergs atbildēja: "Nē, tā nav."

Kulbergs apstiprināja, ka tā ir visa AS nostāja. Vienošanās neesot panākta, jo AS neesot skaidrības par vadošā koalīcijas partnera redzējumu par nākamās valdības darba prioritātēm, paskaidroja Kulbergs.

Kulbergs atzīmēja, ka AS otrdien paredzēta tikšanās ar Valsts prezidentu, lai izklāstītu, kā risinās sarunu process. 

Tikmēr JV pārstāvis Arvils Ašeradens raidījumā "Šodienas jautājums" neslēpa sašutumu par Kulberga izteikumiem, norādot, ka politiskie spēki savā starpā vienojušies. "Šis ir liels pārsteigums," piebilda Ašeradens. 

Savukārt NA politiķe Ināra Mūrniece sacīja: "Sajūta, ka esam piedalījušies divās dažādās sarunās. Man bija piesardzīgi optimistiska sajūta. (..) Šodien puspiekrišanu no "Apvienotā saraksta" kompromisam sadzirdējām, pateicoties tam, ka Nacionālā apvienība piekrita kompromisam par ministra biedru Aizsardzības ministrijā. Tas ir kompromiss no NA, lai varētu izveidot valdību."

Tikmēr Kulbergs atzina, ka AS gribot vairāku ministru biedru posteņu iedibināšanu ar solidāru atbildību ne vien aizsardzības jomā, bet arī enerģētikā un tautsaimniecībā.

Gan Mūrniecei, gan Ašeradenam šķitis, ka vienošānās starp trim partijām esot panākta.

Politiķu ieskatā tagad izskatās, ka partijas pie kopīgas vienošanās nav nonākušas un sarunas jāsāk no jauna. Tāpēc nepieciešams sazināties ar AS sarunu vedējiem un precizēt, kāda ir AS pašreizējā nostāja, atzīmēja Mūrniece.

Paredzēts, ka otrdien tiks sākts darbs pie valdības deklarācijas uzmetuma. Kariņš ir pārliecināts, ka partijām izdevies novērst šķēršļus, kas varētu traucēt izveidot valdību.

Ielu aptauja: Ko iedzīvotāji domā par valdības veidošanu?

Rīgas ielās uzrunātie iedzīvotāji pauda uzskatu, ka jaunajai valdībai jau būtu jāsāk strādāt. Vairākums uzrunāto uzskata, ka patiesais iemesls, kāpēc valdība joprojām nav izveidota, ir tas, ka koalīcija nespēj sadalīt naudu un ministru krēslus.

"Gribētos to izpratni par situāciju no viņu puses. Tas, ka viņi šobrīd tur putrojas, neliecina, ka viņiem ir pilna izpratne par situācijas nopietnību politiskajā un ekonomiskajā laikā. (..) Nominētais Ministru prezidenta kandidāts nav izpildījis uzdevumu," sacīja Verners, kurš balsojis par partiju apvienību "Jaunā Vienotība".

"Gan jau viņi tiks galā, bet šobrīd cerīgi neizskatās. Tiešām, ja viņi nevar vienoties savā starpā, ko tad lai mēs darām. Viņi tak mūsu "lielā" galva," pauda Iveta, kura balsojusi par partiju "Progresīvie".

"Pagaidām jau izskatās, ka no Pīlēna puses tas tiek mazliet bremzēts, man personīgi [tā liekas]. Jo viņam tā loma nebija sākumā noformēta, ar kādu viņš iet politikā. (..) Es domāju, ka viņi visvairāk strīdas par ietekmes sadalīšanu," vērtēja Olivers, kurš balsojis par partiju "Progresīvie".

"Viņš uz to pretendē, to var redzēt, to var just. Bet jautājums… Varbūt arī tāpēc neveidojas tās sarunas," pauda Inta, kura neatklāj savu izvēli vēlēšanās.

"Es domāju, ka viņi nevar vienoties par ministru portfeļiem. (..) Vajadzētu saņemties. Bet tas atkal tā... Valdība var lemt vienu, bet energobizness ir bizness, un tie dara savu lietu," uzskata Jānis, kurš balsojis par Nacionālo apvienību.

"Veselības, izglītības – patiesībā tās ir ļoti nepopulāras ministrijas, tāpēc es domāju, ka katrs mēģina tam otram piespēlēt. Manuprāt, [nepopulārās ministrijas] tas būtu jāuzņemas partijai, kas šobrīd ir vadošā, lai pierādītu savi," sacīja Inese, kura balsojusi par partiju "Jaunā Vienotība".

"Gribētos vienkārši novēlēt saņemties un vairāk pildīt solījumus, kas ir doti cilvēkiem," sacīja Žanete, kura balsojusi par partiju "Latvija pirmajā vietā".

KONTEKSTS:

Nākamās koalīcijas partneri JV, AS un NA parakstīja sadarbības memorandu, kurā citstarp politiskie spēki par sasniedzamajiem mērķiem izvirzījuši valsts drošības uzlabošanu, veselības aprūpes pilnveidošanu, Latvijas enerģētiskās pašpietiekamības nodrošināšanu un apņēmušies nesaudzīgi cīnīties pret korupciju. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

Tāpat JV piedāvājusi atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām. JV un NA paudušas gatavību turpināt darbu, bet vēl tiek gaidīta atbilde no AS par viņiem piedāvāto atbildības jomu sadalījumu. Kariņš paziņojis, ka skaidru "jā vai nē" atbildi no AS par atbildības jomu sadali gaida līdz pagājušās nedēļas beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti