Panorāma

Polijai piespriež miljonu eiro lielu sodanaudu dienā

Panorāma

Kuldīgā zvana katram senioram personīgi

Pieprasa D. Pavļuta demisiju

Kariņš: Saspīlējums starp nozari un veselības ministru ir kritisks; sola runāt ar Pavļutu un koalīciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saspīlējums starp veselības aprūpes nozari un veselības ministru ir kritisks, tā paziņojumā medijiem norādīja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) pēc tikšanās ar Latvijas Ārstu biedrības vadību, kas bija pieprasījusi ministra Daniela Pavļuta (“Attīstībai/Par!”) demisiju. Premjers sola ar veselības ministru un koalīcijas partneriem pārrunāt iespējamos risinājumus.

Sola sarunu ar ministru un koalīciju

Attālinātā sarunā Ārstu biedrības vadība iepazīstinājusi Kariņu ar situāciju nozarē, izvirzītajām prasībām par veselības ministra demisiju un sadarbības iespējām starp valdību un biedrību, lai pārvarētu Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi veselības aprūpē.

Pēc tikšanās Kariņš paziņojumā uzsvēra, ka sadzird un izprot ārstu neapmierinātību par sadarbības un dialoga trūkumu veselības nozarē, organizējot darbu Covid-19 pandēmijas izraisītās veselības aprūpes sistēmas pārslodzes pārvarēšanai.

Viņš atzina, ka saspīlējums starp nozari un veselības ministru ir kritisks un laikā, kad jārisina akūtas situācijas, lai tiktu nodrošināti veselības aprūpes pakalpojumi iedzīvotājiem, veselības ministram jāspēj sadarboties ar nozari.

Premjers solījis, ka tuvākajā laikā pārrunās ar Pavļutu un koalīcijas partneriem situāciju un risinājuma variantus.

Iepriekš Kariņš izteicies, ka par iespējamu veselības ministra demisiju lems pēc tikšanās ar mediķiem.

Ar ko nemierā ir mediķi?

Mediķu organizācijas prasa Pavļuta demisiju
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Mediķu organizācijas lūdz Pavļuta demisiju, norādot uz Veselības ministrijas ilgstoši pieļautām kļūdām krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu. Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina skaidroja, ka Pavļuts nav spējis veidot dialogu ar mediķiem un neieklausās profesionāļos. Viņa arī norādīja, ka, ja ministra demisijas nebūs, lūgs padomu starptautiskajām organizācijām. 

Arī Latvijas Jauno Ārstu asociācija vēlas ministra demisiju. Tās valdes priekšsēdētājs Artūrs Šilovs pauda, ka ir radīta pārāk liela neskaidrība nozarē. Nav zināms, kāda būs lūgtā starptautiskā palīdzība. Tāpat nav skaidrs par mediķu mobilizāciju.

Savukārt valdības vadītāju pārsteidz, ka nozarei netiekot skaidrota plānotā mobilizācija: "Protams, ministra uzdevums ir strādāt ar savu nozari, sagatavot to uz šādu, diezgan lielu soli. Jebkāda lēmuma pieņemšanā ir jābūt skaidrībai arī nozarē."

Nevirzīs mediķu mobilizācijas rīkojumu  

Tikmēr Pavļuts sasaucis veselības nozares stratēģisko padomi, kurā šos jautājumus apskatīs.

Ministrs trešdienas vakarā paziņoja, ka šonedēļ uz valdību mediķu mobilizācijas rīkojumu nevirzīs,

un mobilizācija būs pēdējais solis, ja visas brīvprātīgās metodes būs izsmeltas.

Šilovs pēc veselības nozares stratēģiskās padomes sanāksmes atzina, ka līdz šim iztrūka šāda veida komunikācijas, un uz lielāko daļu jautājumu sanāksmē tika gūtas atbildes.

Tiesa, lai arī veselības ministrs pagaidām nevirzīs mediķu mobilizācijas rīkojumu,

mediķi turpinās uzturēt prasību par ministra demisiju, Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atzina Šilovs.

Viņš gan vienlaikus atzina, ka mediķu viedoklis dalījies par to, vai prasīt veselības ministra vai visas valdības demisiju.

 Latvijas Jauno Ārstu asociācijas vadītājs Artūrs Šilovs
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

"Šis šobrīd ir tas, ko vajadzēja panākt - ka šis jautājums [par mobilizāciju] tiek atlikts. Jāsaka, ka ar šo tas ir signāls visiem ministriem, tas darbs nav apmierinošs visiem. Nav tikai veselības ministrs vainīgs, bet viss Ministru kabinets šobrīd nestrādā atbilstoši. Uzvelt vainu vienai Veselības ministrijai mēs varam, bet, vai ar šo viena cilvēka [demisiju] kaut kas mainīsies?" jautāja Latvijas Jauno Ārstu asociācijas vadītājs.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā Veselības ministrijas (VM) ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu, Latvijas Ārstu biedrība pieprasīja ministra Daniela Pavļuta demisiju. Biedrība aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus. Šim pieprasījumam pievienojās arī Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Jauno ārstu asociācija, kā arī Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība.

Ministrs atzina, ka ir sarūgtināts par demisijas pieprasījumu, un aicināja "kopīgi pārvarēt šo krīzi".

VM šonedēļ plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai mediķiem, un to varētu izsludināt 2. novembrī. Lēmums paredzēts, ņemot vērā krīzes situāciju Latvijas slimnīcās saistībā ar Covid-19 slimnieku skaitu. Privāto ārstniecības iestāžu darbinieki un ārpus nozares esošās ārstniecības personas saņems pavēstes par mobilizāciju. Mobilizētās ārstniecības personas nevarēs atteikties, jo citādi paredzēta kriminālatbildība. To, ka cīņā ar Covid-19 plānots mobilizēt arī privāto medicīnas iestāžu mediķus, VM valsts sekretāre Indra Dreika valdību informēja pirms nedēļas, iepazīstinot ar iecerētajiem soļiem Covid-19 krīzes pārvarēšanai slimnīcās. 

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti