Kangeris: «Čekas maisu» pētniekus neapmierina aizliegums runāt par atklāto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskās izpētes komisijas pētniekus neapmierina aizliegums runāt par "čekas maisos" atklāto. To sarunā ar LSM atklāja komisijas vadītājs Kārlis Kangeris, komentējot Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (Nacionālā apvienība) pausto, ka pašlaik nav skaidrs, kādēļ pētnieki nevar sadarboties ar Satversmes aizsardzības biroju (SAB) "čekas maisu" izpētei.

Pēc Kangera teiktā, VDK zinātniskās izpētes komisijas pētnieki nav pieteikušies darbam ar "čekas maisiem" prasītajai pielaidei valsts noslēpumam, jo viņus neapmierina SAB nosacījums par izpētē atklātās informācijas neizpaušanu.

VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītājs atzina, ka trīs pētnieki, iespējams, būtu ar mieru pie šādiem noteikumiem strādāt, taču ne viņš pats un vairāki citi.

Vaicāts par to, vai VDK zinātniskās izpētes komisijas rīcība kaut kā mainīsies pēc tam, kad Valsts prezidents Raimonds Vējonis nav paudis skaidru atbalstu "čekas maisu" atvēršanai,

Kangeris pauda cerību tuvākajā laikā rast iespēju sarunai ar Valsts prezidentu, lai vēlreiz runātu par "čekas maisu" atvēršanu.

Jau ziņots, ka Saeima 2014. gada maijā nolēma, ka "čekas maisi" publiski būs pieejami pēc to zinātniskās izpētes. Līdz ar to Saeima un valdība deva uzdevumu zinātniski izpētīt, kā darbojās bijušās Padomju Savienības VDK. Tiesa, ar šī uzdevuma izpildi gājis kā pa celmainu ceļu, tostarp pētniekiem nav izdevies piekļūt pie SAB telpās esošās datubāzes.

SAB telpās glabājas VDK datubāze “Delta”, kur atrodas aģentu ziņojumi un uzskaites kartītes. Šī datubāze pašlaik tiek digitalizēta. No datubāzes jaunās versijas, kas būs pieejama zinātniekiem, dzēš ārā svarīgu informāciju, iepriekš vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

VDK zinātniskās izpētes komisija šīs nedēļas sākumā vērsās pie Valsts prezidenta ar lūgumu rosināt atcelt īpašo VDK likumu, lai "čekas maisus" nodotu atklātībai. Ar līdzīgu aicinājumu šonedēļ nāca klajā režisors Viesturs Kairišs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti