VDK izpētes komisija aicina Vējoni rīkoties «čekas maisu» nodošanai atklātībai

Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija vērsīsies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot "čekas maisus" atklātībai, informē komisijas priekšsēdētāja Kārļa Kangera pārstāve, Latvijas Universitātes (LU) Latvijas Vēstures institūta sekretāre Marta Starostina.

Komisija lūgs prezidentu rosināt atcelt pirms 23 gadiem pieņemto īpašo Valsts drošības komitejas likumu, kas paredz īpašu procesu tiesā, un nodot Satversmes aizsardzības biroja (SAB) esošo svešas okupētājvaras totalitārā režīma specdienesta dokumentāciju arhīvam, lai tam varētu piekļūt ikviens.

Komisija lūdz, paturot citu likumu speciālajās tiesību normās jau esošos ierobežojumus, atzīt likumu "Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu" par spēku zaudējušu.

Komisija uzsver - VDK un tās priekšteči bija tikai viena no okupācijas režīma institūcijām. "Represijas organizēja Padomju Savienības Komunistiskās partijas, Latvijas Komunistiskās partijas vadība. Totalitārā režīma nostiprināšanā, represijās, līdzcilvēku izspiegošanā bija iesaistītas arī Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Ministru Padome, nedemokrātiski veidotās pilsētu un rajonu izpildu komitejas, ministrijas, sevišķi Iekšlietu ministrija, tiesas, prokuratūra, arī vissavienības institūcijas, kā PSRS Reliģisko kultu lietu padomes pilnvarotā LPSR institūcija un citas. Pētīt nepieciešams ne tikai VDK, bet visu šo sistēmu kopumā."

"Zinātniskā izpēte ļauj pārliecinoši konstatēt, ka VDK jeb "čeka" darbojās ne vien tieši, bet arī caur piesegstruktūrām. Līdztekus zināmām struktūrām, kā Latvijas komiteja kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs, Latvijas un ārzemju draudzības un kultūras sakaru komiteja, PSRS Valsts ārzemju tūrisma komitejas Rīgas apvienība (Intūrists), kā segorganizācijas izmantoja arī, piemēram, Latvijas Ļeņina Komunistiskās jaunatnes savienību, Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāti, Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju, Augstākās izglītības un vidējās speciālās izglītības ministriju, daudzas citas iestādes," norāda komisijas pārstāvji. 

Starostina atgādina, ka komisija jau 2015. gada 6. martā ar protokollēmumu vienbalsīgi pauda, ka vēsturiskās patiesības, vārda brīvības, sabiedrības saliedētības vārdā nodrošināma pilnīga, tūlītēja visu VDK dokumentu, arī SAB esošo, nodošana atklātībai un brīvai pētniecībai bez līdzšinējās diskriminācijas. 

"VDK un tās priekšteči bija tikai viena represīvā institūcija. Morālo vērtējumu par katra rīcību, motīviem, apstākļiem var dot vienīgi Latvijas sabiedrība un katrs cilvēks savā garīgajā dzīvē pats," atzīmē komisijas pārstāvji.

LTV raidījums "De facto" vēstīja, ka pašlaik SAB tiek digitalizēta padomju laiku VDK datubāze “Delta”, kur atrodas aģentu ziņojumi un uzskaites kartītes. Slepenās elektroniskās datubāzes pārveide jaunā formātā norit necaurspīdīgi. No datubāzes jaunās versijas, kas būs pieejama zinātniekiem, dzēš ārā svarīgu informāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti