Rīta Panorāma

Trīskāršojies no mobilizācijas bēgošo skaits Eiropā

Rīta Panorāma

Maldīvās pētīs tīģerhaizivis

Ukraiņu karavīri ārstējas Latvijā

Kā «Vaivaros» atveseļojas Ukrainas karavīri?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropas rehabilitācijas speciālistu Ģenerālajā asamblejā Latvija tikusi slavēta kā izcils piemērs, un ukraiņi atzinuši, ka vislielāko komplekso palīdzību rehabilitācijas jomā sniedz tieši Latvijas medicīnas iestādes. Kā karā cietušajām Ukrainas militārpersonām sokas ārstēšanās process nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari"?

Sākoties Krievijas iebrukumam Ukrainā, karavīrs Dmitrijs tika traumēts jau pirmajā dienā – 24. februārī. Viņam tika lauztas četras ribas, atslēgas kauls, bojāti pirksti un redze. 

Viņš pastāstīja: "Nonācu apšaudē un komā nogulēju trīs nedēļas. Mani savāca ārsti uz 17. slimnīcu Mariupolē. Pats esmu no Doneckas. 2014. gadā pārgāju uz Mariupoli. Nedēļu pēc tam, kad biju komā, ārsti maniem radiniekiem pateica, ka mani ir nepieciešams izņemt, jo slimnīca tiks apšaudīta un te neviena nebūs. Principā – vai nu viņš nomirs slimnīcā, vai arī jūs viņu ņemiet pie sevis. Radinieki mani aizveda mājās. Nākamajā dienā slimnīca tika apšaudīta. Mani novietoja mājas pagrabā, kur es nācu pie samaņas. Nesapratu, kur es atrodos, ar ko kopā."

Nedaudz vēlāk arī daudzdzīvokļu mājas pagrabā iebrukuši krievu karavīri. Iedzīvotāji tika nopratināti. Dmitrijs stāstījis, ka nav karavīrs. Nācies melot par savu attieksmi pret "Azovstaļ" aizstāvjiem un Krieviju. Tikai pēc trīs mēnešiem viņš tika ārā no okupētās karadarbības zonas. Bijis grūti runāt, paiet un redzēt. Tagad viņš kopā ar citām ukraiņu militārpersonām ārstējas nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari". 

''Vaivaru" valdes priekšsēdētāja Anda Nulle pastāstīja: "Kopš kara sākuma mums bija pilnīgi skaidrs, ka mēs darīsim visu, lai palīdzētu Ukrainas karavīriem un iedzīvotājiem."

Šobrīd ārstniecības ciklu, kas sevī ietver rehabilitāciju, arī ortozēšanu un protezēšanu, "Vaivaros" izgājušas aptuveni 30 Ukrainas militārpersonas, kas jau devušās mājās. Septembra sākumā uz ārstēšanos ieradušies jauni karavīri. Traumas ir dažādas.

Karavīrs Aleksandrs norādīja, ka Mariupolē viņš guvis ievainojumu rokā. Artjoms pastāstīja, ka cietis sprādzienā Doneckas apkaimē. "Vaivaros" viņš jūtas ļoti labi.

"Viss ir super. Ārstē. Katru dienu ir procedūras. Baseins, masāža, fizioterapija, elektroterapija. Viss ir lieliski. Ir progress. Ir jau labāk, nekā bija," uzsvēra vīrietis.

Pavisam nesen Eiropas rehabilitācijas speciālistu Ģenerālajā asamblejā Latvija tika slavēta kā izcils piemērs. Ukraiņi atzinuši, ka vislielāko komplekso palīdzību šajā jomā sniedz tieši Latvijas medicīnas iestādes. "Vaivaru" ārsti arī iesaistījušies Ukraiņu kolēģu apmācībās, kā arī nolēmuši sniegt palīdzīgu roku jauna rehabilitācijas centra izveidē Ļvivā.

"Kolēģi mūs uzmeklē un lūdz iespēju iesaistīties šajā projektā, neatkarīgi no tā, vai tur nauda ir vai nav. Lasīt lekcijas un palīdzēt mēs varam neatkarīgi no budžetiem," uzsvēra Nulle.

Tikmēr Ukraiņu karavīri "Vaivaros" gaida iespēju ātrāk atgriezties mājās.

"Mani brāļi visi tagad ir Harkivas apkārtnē. Jau atbrīvojuši, neliešus ir padzinuši. Mana sirds laužas pie viņiem atpakaļ. Bet vēl pāris mēnešus nepieciešams ārstēties, un tad es atgriezīšos pie viņiem," uzsvēra Artjoms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti