Panorāma

Parlamentārās izmeklēšanas komisijā izjautā A.Šleseru

Panorāma

Barselonā pirmā darba diena pēc Madrides kontroles ieviešanas

Jelgavas bērnunama direktore, visticamāk, izturējusi pārbaudes laiku

Jelgavas bērnunama jauno direktori tomēr neatbrīvo no amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jelgavas dome pirmdien, 30.oktobrī, ārkārtas sēdē plānoja lemt par Jelgavas bērnunama direktores Ineses Kovaļevskas atbilstību ieņemamajam amatam. Latvijas Radio rīcībā esošā neoficiālā informācija liecināja, ka dome darba attiecības ar bērnunama direktori gatavojas pārtraukt, bet atbildīgās komisijas sēdē tomēr nolemts to nedarīt.

 Pašvaldības komisijas sēde aiz slēgtām durvīm ilga divas stundas. Pēc tās bērnunama direktore, pašvaldības darbinieces pavadīta, iznāca pie žurnālistiem, un abas puses noliedza iespējamu darba attiecību pārtraukšanu un nesaskaņas.

Kovaļevsku bērnunama direktores amatā dome vienbalsīgi ievēlēja vasarā, pēc tam, kad amatu atstāja ilggadējā direktore Maija Neilande.  Neilandei draud kriminālatbildība par aizbildņa tiesību ļaunprātīgu izmantošanu, to pašlaik vērtē Valsts policija.

Raidījumā „Īstenības izteiksme" septembrī ziņots, ka Kovaļevskai pārbaudes laikā tika uzdots izpildīt kopumā deviņas Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas rekomendācijas, un jau septembrī gandrīz visi bērni vairs nemācījās internātskolās, kā arī māsas un brāļi vairs nedzīvoja atsevišķās grupās.

Kovaļevskas darbu par labu esam pēc vairākām pārbaudēm atzina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, norādot, ka bērni iestādē jūtas labi.  

Latvijas Radio jau vairāku nedēļu garumā saņēmis signālus par iespējamu jaunās direktores atbrīvošanu no amata, ziņas par emocionālu vardarbību pret viņu no pašvaldības darbinieku puses un citiem konfliktiem.

Otrdien noslēdzas direktores pārbaudes laiks šajā amatā, un viņai bija jāizpilda deviņas Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas rekomendācijas, kā, piemēram, jāuzlabo vide, atmosfēra bērnunamā, jāizņem bērni no internātskolām un jānodrošina izglītības iespējas Jelgavā, jāstiprina kontakti ar bērnu pedagogiem.

Septembrī liela daļa šo prasību jau bija izpildītas, arī māsas un brāļi bērnunamā tagad dzīvo vienā grupiņā, nevis atsevišķi, un notikušas vērienīgas pārmaiņas.

Pagājušajā nedēļā savs atzinums par direktores darbu bija jāsagatavo domes īpaši izveidotai komisijai, kas vērtē direktores darbu, un šo komisiju vada Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Rita Stūrāne, kas septembrī komentēt sadarbību ar Kovaļevsku nepiekrita, sarunai deleģējot domes izpilddirektori. Pašvaldība pagājušajā nedēļā ar savu atzinumu bērnunamu tā arī neiepazīstināja, gaidot Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas secinājumus.

Radio zināms, ka inspekcija savos atzinumos raksta, ka rekomendācijas ir izpildītas un ailīte par to, vai ir kādi ieteikumi turpmāka darba uzlabošanai, ir atstāta tukša, tātad nav ko uzlabot. Bērnu tiesības ir ievērotas un sarunās ar bērniem secināts, ka viņi iestādē jūtas labi.

“Faktiski tie secinājumi ir tādi, ka šobrīd bērni ļoti pozitīvi vērtē saskarsmi gan ar iestādes vadību, gan ar iestādes darbiniekiem. Tāpat ir sniegti ieteikumi iestādes darbiniekiem tuvākajā darbā attiecībā uz dokumentācijas sakārtošanu bērnu personas lietās un būtu svarīgi domāt par to, kā tas tiek nodrošināts arī ilgtermiņa šobrīd,” atzina inspekcijas pārstāve Inga Krastiņa.

Pagājušajā nedēļā Radio interesējās pašvaldībā par iespējamu komentāru, viņu vērtējumu, taču saņēma atbildi, ka tas būs kaut kad šonedēļ, bet nekā konkrēta.

Piektdien lielā steigā un slepenībā izlemts par domes ārkārtas sēdi vai sapulci.

Zināms, ka rakstiski pašvaldības Sociālo lietu pārvalde ir vadītāju informējusi par neuzticības izteikšanu viņai kā bērnu aizbildnei, bet jautājumu vēl vajadzēja izlemt domei.  

Pirms komisijas sēdes, ierodoties pašvaldībā, domes darbiniece Egita Veinberga gan to noliedza.

Pēc dažām minūtēm gan tapa skaidrs, ka komisija sanākšot un tās mērķis būs vērtēt Kovaļevskas atbilstību ieņemamajam amatam. Bērnunama vadītāja uz sapulci ieradās kopā ar savu vietnieci manāmi satraukta un prognozēja, ka pēc sēdes plašākus komentārus nesniegšot.

Divas stundas ilga viņas izvērtēšana un, pretēji iepriekš sacītajam, direktore atklāja, ka darba attiecības plānots turpināt. Domes darbiniecei klātesot, viņa tāpat uzsvēra, ka publiski izskanējusī informācija esot nepatiesa.

“Publiskajā telpā ir izskanējusi ziņa, ka pret mani ir vērsta emocionāla vardarbība un ka mani grasās atlaist no darba, es šādu informāciju noliedzu. Tā nav patiesa,” sacīja Kovaļevska.

Komisijas vadītājas Ritas Stūrānes no Sociālo lietu pārvaldes vietā komentārus sniedza domes izpilddirektore Irēna Škutāne. Viņa nenoliedza, ka bērnunama direktores darbs esot uzlabojams. Piemēram, atsevišķi bērni tagad esot kļuvuši agresīvi, arī māsu un brāļu kopā dzīvošana pašvaldības ieskatā neesot labākais risinājums. Jāstiprina arī iestādes administratīvā kapacitāte. Pagaidām vadītāja darbu varot turpināt, bet pie viņas izvērtēšanas komisija vēl atgriezīšoties pēc sešiem mēnešiem.  

“Mēs domājam, ka Inese Kovaļevska var turpināt darbu šajā iestādē, protams, mums visiem ir jāpalīdz tāpēc, ka mēs jūtam, ka ir nepietiekošas zināšanas tieši darba organizācijā kā iestādes vadītājai, bet, protams, tas nav apgūstams trīs mēnešu laikā. To visu var iemācīties, ja tikai ir griba,” sacīja Škutāne.

Izpilddirektore vienlaikus norāda, ka pašvaldība strādājot, lai bērnus vairāk ievietotu audžuģimenēs, samazinot institūcijā dzīvojošo bērnu skaitu. Pašlaik Jelgavas bērnunamā mīt 38 bērni.

 Gandarījumu par komisijas sēdes iznākumu paudis arī Tiesībsarga birojs, atzīstot, ka pēc līdzšinējās sadarbības ar Kovaļevsku esot radies iespaids, ka viņa nav sistēmas cilvēks.  

No astoņiem pretendentiem vasarā bijusī Elejas bērnunama direktore un deinstitucionalizācijas projekta eksperte Inese Kovaļevska tika atzīta par piemērotāko Jelgavas bērnunama vadītājas amatam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti