Labrīt

Valentīndienā pirmizrādi jaunā versijā piedzīvos Jāņa Lūsēna mūzikls "Agrā rūsa"

Labrīt

Konferencē diskutēs par autortiesību un autoratlīdzības jautājumiem

Kristīne Saulīte: CVK nepieciešama sadarbība ar citām valsts struktūrām

Jaunā CVK vadītāja: Iestādē valda haoss

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) valda haoss, intervijā Latvijas Radio sacīja jaunievēlētā CVK vadītāja Kristīne Saulīte.

Viņa norādīja, ka tāda situācija veidojusies ne tikai pēdējo gadu laikā, bet tas bijis ilgs process. "Iestāde jau no 90. gadiem nav mainījusies, bet prasības ir mainījušās," uzsvēra Saulīte.

Tā kā iestāde nav gājusi līdzi laikam, pašlaik jaunās vadītājas darbs neesot vienkāršs. Kopā ar CVK locekļiem tiekot runāts par to, kā varētu izskatīties CVK struktūra.

"Viens ir skaidrs – tā turpināt nevar," sacīja Saulīte.

Pēc viņas teiktā, nepieciešams vai nu stiprināt CVK tā, ka tā var strādāt viena pati, vai arī CVK kļūst par koordinējošu institūciju, kas sastrādājas ar citiem. Saulīte uzskata, ka nebūtu loģiski CVK būt vienai pašai, jo ir citas iestādes, ar ko varētu sadarboties, piemēram, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), kas ir vēlētāju datu turētāja.

Saulīte atgādināja par nepieciešamību iestādei saglabāt politisko neitralitāti. Proti, ja CVK nonāk kādas ministrijas pārvaldībā, tad jārēķinās, ka katru ministriju pārvalda kāds politiskais spēks. Arī tad, ja CVK ir Saeimas paspārnē, kā iepriekš rosinājis Valsts prezidents, jāskatās, lai ir neitralitāte un atšķirtība.

"Politiskā neitralitāte noteikti ir jāsaglabā," uzsvēra Saulīte.

Runājot par nākamajām vēlēšanām, kas CVK jārīko – Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām nākamajā gadā –, Saulīte bija piesardzīga par veiksmīgu to norisi. Viņa izteicās, ka ir tuvu tam, lai vēlēšanas notiktu ar papīru un zīmuli, jo informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu pašlaik nav.

CVK pašlaik meklē risinājumu, un esot vairākas iespējas, kā izveidot vēlēšanu sistēmu, lai tās varētu notikt elektroniski – līdzīgi kā notika Saeimas vēlēšanas. Saulīte skaidroja, ka katrām vēlēšanām ir sava IT sistēma. Latvijā tādas ir gan Saeimas, gan pašvaldību vēlēšanām, bet nav EP vēlēšanām.

KONTEKSTS:

Februāra sākumā Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja amatā tika apstiprināta bijusī Pasaules Brīvo latviešu apvienības priekšsēdētāja Kristīne Saulīte. Viņa uzsvērusi, ka prasīs kapacitātes stiprināšanu CVK.

CVK pēdējā laikā arvien skaļāk cēlusi trauksmi par naudas trūkumu, kas apdraud Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi nākamā gada maijā. Mazā iestāde arī nespēšot rīkot no nākamā gada likumā paredzētos referendumus pašvaldībās. 

"Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka izteikusies, ka nākamo vēlēšanu sarīkošanai CVK vajadzīgs "politiskais jumts", kas sagādātu vajadzīgos resursus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti