Laikmeta krustpunktā

Man gribētos runāt ar krievu karavīru mātēm. Saruna ar rakstnieci Māru Svīri

Laikmeta krustpunktā

Laiks, kad nav starpkrāsu. Par karu, sabiedrību un grāmatām saruna ar Ēriku Hānbergu

Strauji kāpumi un sāpīgi kritieni, politiski un personiski. Saruna ar Einaru Repši

Ekspremjers Repše: Trešais pasaules karš ir jau sācies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pasaulē būtībā ir jau sācies Trešais pasaules karš, kas patlaban vēl ir sākuma stadijā, šādu viedokli intervijā Latvijas Radio raidījumā "Laikmeta krustpunktā" pauda ekspremjers Einars Repše.

"Rietumi ir sapratuši vienu nežēlīgi skaidru lietu (..). Nepatiks tas, bet tā ir patiesība: būtībā Trešais pasaules karš ir jau sācies. Tas šobrīd ir agrīnā stadijā, tas ir kaut kur Austrijas "anšlusa" un Sudetijas ieņemšanas stadijā [salīdzinot notikumus pirms Otrā pasaules kara], bet tas ir sācies (..)," teica Repše.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vēsturnieku ieskatā Otrais pasaules karš sākās 1939. gada 1. septembrī ar fašistiskās Vācijas iebrukumu Polijā, taču Repše domā, ka Otrais pasaules karš sākās jau 1938. gadā ar Austrijas un Sudetijas atdošanu Vācijai.

"Tas notika, mēģinot īstenot tā saukto nomierināšanas politiku. Nevar nomierināt šādus asiņainus diktatorus. Tagad mēs atkārtojam to pašu kļūdu. Bet nu vairs ne Rietumu valstis, bet mēģināja atkārtot. Būtībā kopš Putina režīma nākšanas pie varas Krievija ir acīmredzams drauds pārējai pasaulei," uzskata Repše.

Pēc Repšes sacītā, šis karš var beigties tikai divos iespējamos veidos: ar Krievijas pilnīgu sakāvi vai ar Krievijas pilnīgu uzvaru.

"Trešais variants – jebkādi miera līgumi, pielabināšanās... tas nebūs risinājums, tā labākajā gadījumā būs tikai konflikta iesaldēšana uz dažiem gadiem," vērtēja Repše.

Viņa vērtējumā, pateicoties Rietumu piekāpšanās politikai iepriekš, Krievija uzbrukusi Gruzijai, Moldovai, Krimai, Donbasam un tagad visai Ukrainai.

"Viņiem nav izdevies vēl iesoļot Kijivā, pateicoties tiešām varonīgai ukraiņu pretestībai. Bet tātad Krievija šobrīd draud jau Polijai, Baltijai, Zviedrijai, par Gotlandi runājot; Somijai draud ar kodoltriecienu. Un diskutē krievu dažādi jukušie viņu centrālajos informācijas kanālos par to, vai tas kodoltrieciens būtu pa Varšavu, pa Rīgu, vai pa Kijivu," teica Repše. "Tas ir neiedomājami. Bez tam šis diktators nevar apstāties, tā viņam ir personiska sakāve, tā ir viņam personiska iznīcināšana."

Vaicāts par Krievijas sabiedrības lielo atbalstu karam Ukrainā, Repše sacīja, ka tanī vainojama "milzīgā propaganda". "Arī Vācijas visumā kulturālā, izglītotā sabiedrība bija nozombēta no [fašistiskās Vācijas līdera Ādolfa] Hitlera pagājušā gadsimta vidū ne mazāk. (..)

"Toreiz šī totalitārā propaganda un ideoloģija bija nozombējusi ļoti lielu daļu vācu tautas. Un tagad tas pats ir izdarīts ar krievu tautu.

Putins un viņa banda pilnīgi atklāti kopē [nacistu propagandas ministru Jozefu] Gebelsu, Hitleru, pat ir paralēles Hitlera runās un Gebelsa tēzēs. Tās paralēles ir vienkārši šokējošas," vērtēja ekspremjers.

Viņš atzina, ka atšķirībā no Otrā pasaules kara laika mūsdienās ir pieejams internets, ar kura palīdzību pārējā pasaule var ieraudzīt kara šausmas. "Tās [Krievijas karavīru īstenotās] zvērības ir aptuveni tādas pašas [kā Otrajā pasaules karā], bet šodien ir internets. To savukārt tie tumsoņi Kremlī nav ņēmuši vērā," sprieda ekspremjers.

Viņaprāt, Krievija karā Ukrainā tiks sakauta "lupatās". "Vienīgais, ko viņi var darīt, kas patiešām ir bīstami, – viņi var draudēt ar kodolieročiem, ko viņi arī dara," teica ekspremjers. Viņš uzskata, ka Rietumu izlūkdienesti ļoti rūpīgi seko līdzi tam, kas notiek ar kodolarsenālu. 

Rietumi palīdz Ukrainai ne tikai ar ekonomisko sankciju ieviešanu pret Krieviju, bet arī ar ieročiem, vērtēja Repše. "(..) Rietumi ir sapratuši, ka šobrīd tik tiešām tas ir pasaules karš, ukraiņi šobrīd varonīgi cīnās visas pasaules vietā un par pasauli pret absolūtu, faktiski pēdējo ļaunumu pasaulē (..)," sacīja Repše, citējot "interesanta cilvēka" – ASV dzīvojošā bijušā VDK virsnieka Jurija Šveca sacīto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti