CERN vērtēs Latvijas uzņemšanu par asociēto dalībvalsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) padome pieņēmusi lēmumu par darba grupas izveidi, lai izvērtētu Latvijas gatavību kļūt par CERN asociēto dalībvalsti, informēja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

IZM norādīja, ka darba grupas izveidošana ir būtisks solis Latvijas virzībai uz dalību CERN. Tas nozīmējot, ka CERN balsstiesīgo dalībvalstu pārstāvji ir pozitīvi novērtējuši IZM un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sagatavoto un iesniegto pieteikumu un Latvijas paveikto, gatavojoties kļūt par CERN asociēto dalībvalsti.

Izveidotajai darba grupai būs uzdevums izvērtēt Latvijas atbilstību CERN asociētās dalībvalsts trīs pamatkritērijiem: 

    • politiskā griba -  spēja ilgtermiņā ar atbilstošiem zinātnes un finanšu politikas instrumentiem nodrošināt valsts dalību CERN;
    • augstas enerģijas fizikas kopiena -  valsts zinātnisko institūciju pētnieciskā un inženiertehniskā kapacitāte kopumā;
    • industriālā kapacitāte -  valsts ražošanas uzņēmumu potenciālā spēja piedalīties CERN iepirkumos un pētniecības un attīstības (P&A) projektos.

Jau šogad CERN darba grupa vizītes laikā Latvijā tiksies ar politikas veidotājiem, zinātnisko institūciju un uzņēmēju pārstāvjiem. Pēc vizītes tiks sagatavots rakstisks ziņojums CERN padomei. Uz šī ziņojuma pamata CERN padome pieņems lēmumu - vai sniegt CERN ģenerāldirektoram mandātu uzsākt iestāšanās sarunas, līguma saskaņošanu un noslēgšanu ar Latviju.

Provizoriski Latvijas pievienošanās CERN asociētās valsts statusā varētu notikt 2021. gada vidū.

“Šī ir ļoti laba ziņa gan zinātniekiem, gan Latvijas uzņēmumiem, apliecinot, ka esam vēl soli tuvāk straujākai zinātnes un uzņēmējdarbības izaugsmei, ko nodrošinās iespēja pilntiesīgi piedalīties CERN pētniecības projektos un konkursos. Tas ir arī uzteicams vērtējums Latvijas augstākās izglītības iestāžu, ministriju un uzņēmumu daudzu gadu intensīvam un saliedētam darbam,” paziņojumā medijiem norādīja CERN Baltijas grupas vadītājs, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors profesors Toms Torims.

Gandarījumu pauda arī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija): “Latvijas pievienošanās CERN asociētās dalībvalsts statusā, līdzīgi kā nupat apstiprinātā Latvijas uzņemšana Eiropas Kosmosa aģentūras asociētās dalībvalsts statusā, uzskatāma par būtisku zinātnes kvalitātes un konkurētspējas rādītāju. Tas sekmēs Latvijas zinātnisko darbinieku sniegumu starptautiskās pētniecības programmās, ļaus veikt starpdisciplinārus pētījumus un piesaistīt zinātnisko personālu darbam Latvijā, tādējādi veicinot Latvijas tautsaimniecības attīstību.”

KONTEKSTS:

Patlaban pieci zinātnieki no Latvijas strādā CERN, savukārt Latvijā augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju un saistītā pētniecība notiek RTU, Rīgas Stradiņa universitātē, Latvijas Universitātē, Latvijas Universitātes Cietvielu Fizikas institūtā. Šajā nozarē strādā arī tādi uzņēmumi kā “Baltic Scientific Instruments”, “Dati Group”, “SAF tehnika”, “Primekss” un citi.

Savukārt šogad februārī Latvija iesniedza pieteikumu CERN, apliecinot vēlmi kļūt par asociēto dalībvalsti. Tas nozīmē, ka Latvijas zinātniekiem un uzņēmējiem jau tuvākajos gados pavērsies jaunas iespējas darbam prestižajā organizācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti