Rīta Panorāma

Somija ierobežos tūristu vīzu izsniegšanu Krievijas pilsoņiem

Rīta Panorāma

Intervija ar izglītības ministri Anitu Muižnieci

Intervija ar iekšlietu ministru Kristapu Eklonu

Beigušos pasu un ID karšu termiņu rosinās pagarināt līdz 2023. gada aprīlim, lai varētu balsot Saeimas vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iekšlietu ministrija rosinās iespēju pagarināt personu apliecinošu dokumentu – pases vai identifikācijas kartes (ID) –, kam termiņš ir beidzies no 2020. gada 1. marta, termiņu līdz 2023. gada 30. aprīlim. Tādējādi iedzīvotāji varētu 1. oktobrī gaidāmajās 14. Saeimas vēlēšanās balsot ar beigušos dokumentu, kā arī turpināt saņemt veselības un sociālos pakalpojumus. To Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" apstiprināja iekšlietu ministrs Kristaps Eklons ("Attīstībai/Par!"). 

Ministrijas rosinātie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā noteiktu, ka gadījumos, ja Latvijas Republikā izsniegtam Latvijas pilsoņa, nepilsoņa vai bezvalstnieka personu apliecinošam dokumentam – pasei vai personas apliecībai jeb ID kartei – beidzies derīguma termiņš, sākot ar 2020. gada 1. martu, to varēs izmantot personas identificēšanai līdz 2023. gada 30. aprīlim, ja tas nav kļuvis nederīgs citu iemeslu dēļ, piemēram, ticis sabojāts vai mainījusies dokumentā ierakstītā informācija. Personām, kurām pases un ID kartes derīguma termiņš beidzies no 2020. gada 1. marta, netiks piemērots sods.

Līdz šā gada 1. oktobrim derīguma termiņš būs beidzies 26 661 personu apliecinošam dokumentam, kura vietā šobrīd vēl nav saņemts jauns. Taču šis skaitlis vēl varētu mainīties, atzina Eklons.

Rosinātie grozījumi paredz, ka pase vai ID karte, kurai termiņš beidzies no 2020. gada 1. marta, būs uzskatāma par derīgu vēlētāja personu apliecinošu dokumentu arī Saeimas vēlēšanās, kas notiks 1. oktobrī. 

Ņemot vērā, ka kovida pandēmijas laika ierobežojumu un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) kapacitātes trūkuma dēļ iedzīvotājiem pēdējo divu gadu laikā ir bijušas limitētas iespējas atjaunot personu apliecinošus dokumentus, rasts risinājums, ļaujot cilvēkiem vēlēt ar "termiņu iztecējušiem dokumentiem".

"Ir rasts risinājums – nevis mainīt vēlēšanu likumu, ļaujot vēlēt cilvēkiem ar termiņu iztecējušiem dokumentiem, bet mainīt dokumentu izsniegšanas kārtību, lai būtu plašākas iespējas cilvēkiem, ne tikai vēlēt ar termiņu iztecējušiem dokumentiem, bet arī izmantot dažādus sociālos pakalpojumus un pārējās lietas," norādīja Eklons.

Ministrs skaidroja: "Mēs to termiņu pagarināsim, ņemot vērā, ka būtiskākais, kas ietekmē visu šo procesu, protams, ir saistībā ar kovida ierobežojumiem. PMLP vienkārši nestrādāja, apkalpoja ļoti limitētu cilvēku skaitu, kam ļoti akūta situācija bija, lielākoties ārzemniekiem. Tāpēc ir pieņemts lēmums, ka tas [pagarināmo dokumentu] termiņš būs no 2020. gada 1. marta, jo no 15. marta stājās spēkā pirmie ierobežojumi, līdz nākamā gada aprīlim. Būs iespējams izmantot dokumentus ar iztecējušu termiņu."

Viņš norādīja, ka šī iecere ir pārrunāta "šaurā politiskā lokā", tomēr pauda cerību, ka valdību veidojošās partijas atbalstīs šo ieceri. 

"Tie apdraudējumi un riski [šādam risinājumam] ir minimāli, mēs vienkārši atrodam veidu, kā palīdzēt cilvēkiem novēlēt, kas būtu valstiski būtiski, bet arī personīgi cilvēkiem palīdzēt saņemt medicīniskus pakalpojumus, sociālos pakalpojumus," pauda ministrs.

Tāpat ministrs sacīja, ka, lai arī viena no ministrijas prioritātēm ir PMLP kapacitātes un darbinieku atalgojuma celšana, problēma ar rindām pārvaldes nodaļās paliks. Viņš prognozēja, ka lielas rindas PMLP varētu saglabāties pat vēl divus gadus. 

KONTEKSTS:

14. Saeimas vēlēšanas notiks 1. oktobrī. Vēlētāji ar iesniegtajiem kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas tīmekļvietnē.

Otrdien, 2. augustā, noslēdzās deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 14. Saeimas vēlēšanām, un kopumā reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā pretendē 1832 deputātu kandidāti. Taču 12 no esošajiem parlamentāriešiem vēlēšanās nestartēs.

Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma, savukārt kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu. Saeimas vēlēšanās drīkst startēt tikai partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk kā 500 biedru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti