Panorāma

Kravas kuģis ar Ukrainas graudiem tuvojas Stambulai

Panorāma

Būs vai nebūs gāze ?

Par vietu Saeimā sacentīsies 19 partijas

Saeimas vēlēšanām reģistrēti 19 kandidātu saraksti; nestartēs 12 esošie deputāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Noslēgusies deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 14. Saeimas vēlēšanām, un kopumā reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā pretendē 1832 deputātu kandidāti, informēja Centrālā vēlēšanu komisija (CVK). Taču 12 no esošajiem parlamentāriešiem vēlēšanās nestartēs.

Vēlētāji ar iesniegtajiem kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem var iepazīties CVK tīmekļvietnē.

Salīdzinājumam: 13. Saeimas vēlēšanās 2018. gadā bija reģistrēti 16 partiju un partiju apvienību iesniegtie saraksti, kuros bija iekļauts 1461 deputātu kandidāts.

Savukārt pēdējo reizi 19 deputātu kandidātu saraksti Saeimas vēlēšanām tika reģistrēti 2006. gadā, 9. Saeimas vēlēšanās.

CVK sekretārs Valdis Verners intervijā Latvijas Televīzijai norādīja, ka lielais kandidātu sarakstu skaits, iespējams, ir saistīts ar to, ka partijas, kas vēlēšanās pārvarēs 2% barjeru, saņems valsts finansējumu. CVK pārstāvis arī uzskata, ka tagadējie ģeopolitiskie apstākļi reģionā un ekonomiskie apstākļi valstī spēlē lomu lielajā politisko spēku sarakstu iesniegšanas aktivitātē. 

Arī CVK vadītāja Kristīne Bērziņa iepriekš norādīja, ka uz vietām Saeimā šogad būs lielāka konkurence nekā iepriekšējās parlamenta vēlēšanās pirms četriem gadiem. 

Kandidātu sarakstu iesniegšana noslēdzās otrdien, 2. augustā, kad CVK tika iesniegti un reģistrēti trīs kandidātu saraksti. 

No kopumā pieteiktajiem 1832 deputātu kandidātiem 63,7% jeb 1167 ir vīrieši, 36,3% ir sievietes. 

Rudenī sagaidāmajās Saeimas vēlēšanās nepiedalīsies 12 no esošajiem deputātiem, liecina CVK vietnē pieejamā informācija.

Nevienā no vēlēšanām iesniegtajiem partiju sarakstiem nav iekļauti "Konservatīvo" deputāti Dagmāra Beitnere-Le Galla un Reinis Znotiņš, Zaļo un Zemnieku savienības deputāti Jānis Dūklavs un Janīna Jalinska, no "Saskaņas" Saeimā iekļuvušie deputāti Vladimirs Nikonovs, Jānis Ādamsons un Inga Goldberga, "Jaunās vienotības" deputāts Atis Lejiņš un Nacionālās apvienības deputāts Ivars Puga. Tāpat nevienā no sarakstiem nav iekļauti pie frakcijām nepiederošie deputāti Artuss Kaimiņš, Inguna Rībena un Ilga Šuplinska.

Atbilstoši Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumiem Saeimas vēlēšanām reģistrētie kandidātu saraksti ir numurējami, numuru piešķirot izlozes kārtībā. 

Līdz ar to piektdien, 5. augustā, pulksten 13.00 Saeimas Sarkanajā zālē (Jēkaba ielā 16, Rīgā) notiks CVK sēde, kurā tiks izlozēti 14. Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuri. Izloze notiks deputātu kandidātu sarakstu reģistrēšanas secībā, kas redzama CVK 14. Saeimas vēlēšanu mājaslapā.

Lai pārliecinātos, ka visi sarakstā pieteiktie kandidāti atbilst Saeimas vēlēšanu likuma prasībām un uz viņiem nav attiecināmi Saeimas vēlēšanu likumā noteiktie kandidēšanas ierobežojumi, pēc sarakstu reģistrēšanas saraksti tiek nodoti pārbaudēm Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, Iekšlietu ministrijas Informācijas centram un Totalitārisma seku dokumentēšanas centram.

Pēc reģistrēšanas kandidātu sarakstus vairs nevar atsaukt, un grozījumus tajos drīkst izdarīt tikai CVK, svītrojot kandidātus, par kuriem saņemti atzinumi vai tiesas spriedumi, ka kandidāti neatbilst Saeimas vēlēšanu likuma prasībām, vai izdarot tehniska rakstura labojumus.

KONTEKSTS:

2022. gada 1. oktobrī Latvijā notiks kārtējās – 14. Saeimas – vēlēšanas, kurās uz nākamajiem četriem gadiem būs jāievēlē 100 parlamenta deputāti. Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma, savukārt kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu.

Saeimas vēlēšanās drīkst startēt tikai partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk kā 500 biedru.

Pirms četriem gadiem 13. Saeimas vēlēšanās startēja 16 saraksti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti