Dienas ziņas

Ērģeļu dienas Latgalē noslēdzās ar meistarklasēm

Dienas ziņas

Durbes pilī izspēlē vēsturiskos notikumus

Maizes svētki Āraišos

Āraišos aizvada Maizes svētkus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jūlija nogalē svinējām Jēkaba dienu. Senatnē šajā laikā sākās labības pļauja, un čakls saimnieks bija tas, kurš jau varēja likt galdā pirmo jaunās maizes klaipu. Tāpēc tradicionāli ap Jēkaba dienas laiku Āraišu vējdzirnavās smaržo maize un tiek godināti maizes cepēji. Svētkos ikviens varēja iepazīt maizes ceļu no labības tīruma līdz graudiem un gatavai maizei.

Zemkopju kalendārā Jēkaba jeb Saimnieku vai jaunrudzu maizes diena bija svarīga, jo iezīmēja viena darba posma beigas un nākamā sākumu: siena pļauja bija pabeigta un sākta rudzu un miežu pļaušana.

Etnogrāfe Indra Čekstere stāsta, ka senatnē, kad bija nokults kaut mazumiņš, cepa maizi.

Maizes diena Āraišu Vējdzirnavās jau kļuvusi par tradīciju, kurā ik gadu satiekas maizes cepēji – gan tie, kas cep tradicionālo rupjmaizi īstās maizes krāsnīs, gan tie, kuri cep jaunāku laiku maizītes. Te satiekas veci un jauni, lai dalītos maizes garšās un gudrībās gan viens ar otru, gan ar apmeklētājiem.

Rupjmaize ir īpaša, tikai Latvijā nobaudāma maize. Senāk to cepa ikvienā sētā, un arī mūsdienās īsta rupjmaize joprojām tiek cepta pēc sentēvu receptēm.

Maizes cepēja Biruta stāsta - lai izceptu maizīti, paiet četras stundas.

Maizes cepējs Armands liela savu darbu, slavējot maizi ar kaltētiem sīpoliem, kas daudziem patīk, bet daudziem arī ne. Paši viņi maizi veikalā nepērkot.

Puisis, kas maļ graudus, skaidro, ka malušas parasti meitenes vai kāds švakāks puisis.

Maizes dienā viesi var izstaigāt Āraišu vējdzirnavas, kuras apsaimnieko agrākā īpašnieka ģimene. Vējdzirnavas ir vienīgās Latvijā, kas atrodas vietā, kur tās reiz bijušas ar visu oriģinālo iekārtu, taču ikdienā šeit miltus vairs nemaļ. Dzirnavu apsaimniekotāja Vineta Cepe sūrojas, ka nav meldera, jo nav cilvēku, kas šo darbu prastu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti