Rīta Panorāma

Agnis Čavars kopā ar Aļonu Ostapenko ienesīs Latvijas karogu olimpiskajā stadionā

Rīta Panorāma

Sabiedrības šķelšanās vakcinācijas jautājumā. Intervija ar dermatoloģi, imunuloģi Dr. Tatjanu Ļiņovu

Maizes diena Āraišu vējdzirnavās

Āraišu vējdzirnavās 18. reizi notiks Maizes diena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Āraišu vējdzirnavās svētdien, 25. jūlijā, 18.reizi notiks Maizes diena, godinot cepējus un senās tradīcijas turpinātājus, LTV raidījumā "Rīta panorāma" stāstīja dzirnavu saimniece Vineta Cipe un svētku idejas autore, aizsācēja Indra Cekstere. 

Pasākumā plānoti gan konkursi un meistarklases, iepazīstinot ar maizes cepšanas un citām gudrībām, gan arī vējdzirnavu apskate. Neizpaliks arī liels tirdziņš ar maizes cepēju un amatnieku darinājumiem.

“Āraišu Maizes dienā Jēkabos ir pirmās jaunās maizes sveikšana. Jau Imants Ziedonis teicis – nāc ciemā tieši Jēkabos, jo tad ir kukuļa dzimšanas diena.

[...] Pirmo kumosiņu no Jēkaba maizes vienmēr ēda klusumā, vēlot labu sev un visai saimei," stāstīja Cekstere.

Vaicāta, kāda ir laba maizes cepēja, Cekstere sacīja: "Pats galvenais ir mīlestība pret to, ko dari. Ļoti daudzas teicējas, kuras stāstījušas par maizīti, ir ar mīlestību un cieņu pret darbu. Pie maizītes jāiet tīram.”

Āraišu vējdzirnavas celtas Drabešu muižas vajadzībām apmēram 19. gadsimta vidū. Rekonstrukcijas laikā ēkas sienā atrasts akmens ar uzrakstu ''ANNO 1852''. Būve ir holandiešu tipa vējdzirnavas, kādas Latvijas teritorijā zināmas kopš 14. gadsimta. Šīm vējdzirnavām ir grozāma „galva”, ko dēvē par cepuri. Ar speciāla mehānisma palīdzību dzirnavu galvu pagrieza pret vēju. Te mala miltus rupjmaizei un lopbarībai, gatavoja putraimus. Vējdzirnavas darbojušās līdz Pirmajam pasaules karam, atjaunotas tikai 1982.–1984.gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti