«Maskavas nama» izsoli prognozē gana sarežģītu

Jau vasarā varētu izsludināt tā sauktā Maskavas nama izsoli. Izsoles ātru norisi nozares pārstāvji gan prognozēt atturas un atzīst, ka process varētu būt gana sarežģīts. Izsolē iegūtos līdzekļus nodos Ukrainai, paredz ceturtdien, 30. maijā, Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtās izmaiņas likumos.

"Maskavas nama" nākotne
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Saeima janvārī lēma, ka ēku Rīgā, Marijas ielā 7, Latvijas valsts no Maskavas domes ar speciāla likuma palīdzību pārņem savā rīcībā. Agrāk atbilstoši Valsts drošības dienesta norādēm šajā namā notikušas arī pretvalstiskas aktivitātes. Tagad, pēc pārņemšanas, ēka ir tukša, uzraksts "Maskavas nams" ir noņemts.

Šodien Saeimā pieņemtie grozījumi nodrošinās juridisku pamatu plānam rīkot bijušā Maskavas nama izsoli un tādējādi iegūtos līdzekļus ziedot Ukrainai.

"Tā doma arī bija – palīdzēt Ukrainai. Protams, ir bažas par šādas sarežģītas ēkas izsoli, bet ceru, ka tā izdosies. Būsim radījuši instrumentus, kā to realizēt. Tas bija mūsu galvenais uzdevums, lai likumā tas ir sakārtots. Tas būs būtisks signāls, ko arī [Ukrainas prezidents Volodimirs] Zelenskis vizītes laikā Latvijā un, mums viesojoties Ukrainā, uzsvēra, ka

tas varbūt ir mazs un simbolisks notikums, bet viņi [ukraiņi] to ļoti augstu novērtē,"

norādīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts").

To, vai šīs ēkas izsole varētu noritēt ātri, neņemas prognozēt arī nekustamo īpašumu nozarē. Jau tuvākajā laikā taps bijušā Maskavas nama novērtējums un būs zināma ēkas pārdošanas sākumcena. Izsoli plānots izsludināt šovasar – jūnijā vai jūlijā. Tas būs "Valsts nekustamo īpašumu" (VNĪ) uzdevums.

"Kolēģi ir veikuši sarunas ar tirgus spēlētājiem par iespējām. Tirgus spēlētāji saka, ka process varētu būt diezgan sarežģīts," atzina VNĪ pārstāve Anna Vilsone.

Provizoriski pārdošanas process varētu aizņemt arī divus trīs gadus, jo ēkai ir specifisks lietojums.

"Tā nav biroju ēka, kas atrodas centrā. Tā ir tomēr ar aktu zālēm, teātra zālēm. Līdz ar to neviens šobrīd nevar pateikt, ka tas aizies mēneša laikā vai pēc diviem, vai pēc trim gadiem," sacīja VNĪ pārstāve.

Tāpat Saeima šodien atbalstīja arī citas izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā. Tās noteic, ka Latvija iekasētās soda naudas no aktīviem, ja tie atrodas Ukrainā, varēs nodot Ukrainas valdībai – vispārējam atbalstam tās sabiedrībai. Šādus lēmumus katrā konkrētajā gadījumā pieņems Ministru kabinets. Šādi grozījumi ļauj ziedot Ukrainai no akciju sabiedrības "PrivatBank" iekasējamo 839 986 eiro sodanaudu.

Saeima likuma grozījumus pieņēma bez debatēm, pret balsoja "Stabilitātei!" frakcija, bet "Latvija pirmajā vietā" balsojumā nepiedalījās.

KONTEKSTS:

Par "Maskavas namu" sauktā ēka Rīgā, Marijas ielā 7, piederēja Maskavas pilsētas Īpašuma departamentam, līdz Saeima šī gada 11. janvārī pieņēma lēmumu to pārņemt Latvijas īpašumā.

Īpašumam 2022. gada pavasarī, pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā, uzlika aizliegumu to atsavināt un apgrūtināt ar citām lietu vai saistību tiesībām. Valsts drošības dienests izmeklēšanā atklājis, ka "Maskavas nama" vadība, iespējams, turpināja gūt materiālu labumu no šī nama telpām, kuru izmantošana atbilstoši starptautiskajām sankcijām pret Krieviju bija aizliegta.

Marijas ielā 7 reģistrēts vairāk nekā desmit organizāciju un uzņēmumu, piemēram, "Krievu biljarda federācija", "Krievu sabiedrība Latvijā", Latvijas mazākumtautību biedrību apvienība "Sadraudzība", Maskavas pilsētas valsts unitārā uzņēmuma "Maskavas Starptautiskās sadarbības centrs" pārstāvniecība, iepriekš leģionāru piemiņas pasākumu laikā Rīgā aizturētajam Jelgavas domes deputātam Andrejam Pagoram (Latvijas Krievu savienība) piederošā SIA "Pagors" un citas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti