Bijusī Konkurences padomes vadītāja: Aizsardzības nozares iepirkumi vienmēr bijuši aizdomīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Aizsardzības nozares iepirkumu joma vienmēr bijusi kritiska un aizdomīga, par ko signālus savulaik saņēmusi arī Konkurences padome (KP). Tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja bijusī KP vadītāja un tagadējā Saeimas deputāte Skaidrīte Ābrama ("Progresīvie").

Runājot par skandalozo armijas pārtikas iepirkumu, Ābrama sacīja: "Jau kopš kāda 2015. gada Konkurences padomē norādījām – jūsu iepirkumos notiek ļoti dīvainas lietas, par ko sūdzas pretendenti. Daudzi signāli saņemti. Attiecībā uz iepirkumiem – tā joma vienmēr bijusi kritiska un aizdomīga."

Armijas pārtikas iepirkuma kontekstā Ābrama rosina Aizsardzības ministriju (AM) apdomāt, kādu signālu tas dod sabiedrotajiem par valsts drošību.

Ābrama pauda: "Tas, ko dara AM, apdraud drošību. NATO partneri skatās – kas jums tur notiek šajā jomā?"

Bijusī KP vadītāja atzīmēja, ka aizsardzības nozares iepirkumu informācijai vienmēr bijis ļoti grūti piekļūt, jo Aizsardzības ministrija (AM) aizbildinās ar drošības apsvērumiem un iepirkumu specifisko raksturu.

Vaicāta, vai AM iepirkumos kādam varētu būt personīgas intereses, Ābrama pieļāva, ka pēc kontrolējošo iestāžu signāliem kādreiz "atsevišķi iepirkuma komisijas locekļi tika pavērtēti un kādi arī varbūt tika atlaisti sakarā ar kādu negodprātīgu darbību". 

KONTEKSTS:

Armijas iepirkumā par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādēm armijai nākamajos piecos gados uzvarēja salīdzinoši neliels uzņēmums "Zītari LZ". Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par šo līdz 220 miljoniem eiro vērto iepirkumu un uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā nav pieļauti noziegumi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 3. martā sācis kriminālprocesu, aizturētas trīs personas. Savukārt aizsardzības ministre atstādināja divas ar iepirkumu saistītas amatpersonas.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzdevis AM vērtēt iespējas līgumu ar ēdinātāju lauzt. Pagaidām līgums ar firmu "Zītari LZ" ir spēkā. Līdz pagājušajai nedēļai bruņotie spēki par pārtikas piegādi samaksājuši gandrīz 200 tūkstošus eiro. Saskaņā ar līgumu "Zītari LZ" saņem 3% no šīs naudas par piegāžu administrēšanu.

Nacionālā drošības padome lūgusi Valsts kontroli veikt visaptverošu Aizsardzības ministrijas un NBS iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju.

Armijas komandieris Leonīds Kalniņš iepriekš pauda, ka gadījumā, ja šis līgums tiktu lauzts, armija spētu iztikt, jo pastāv rezerves variants. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti