Panorāma

Sāk izstrādāt jaunu sabiedrisko mediju finansējuma modeli

Panorāma

Šomēnes pastiprināti uzraudzīs sabiedrisko kārtību Rīgā

NBS pārtikas iepirkumu analizē Saeimas komisijas sēdē

Aizsardzības ministre atstādina divas ar armijas pārtikas iepirkumu saistītas amatpersonas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pamatojoties uz Aizsardzības ministrijas (AM) veiktās pirmās dienesta pārbaudes rezultātiem, aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) ir izdevusi rīkojumu no amata pienākumu pildīšanas uz laiku atstādināt divas amatpersonas, kas saistītas ar Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) veikto pārtikas iepirkumu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām, informēja AM.

Vienlaikus pret abām uz laiku atstādinātajām amatpersonām ir uzsākta disciplinārā izmeklēšana.

Respektējot tiesībsargājošo iestāžu lūgumu, AM pašlaik detalizētāku informāciju par atstādinātajām amatpersonām, to amatiem un dienesta izmeklēšanas gaitu nesniegs. "Es negribu nosaukt, jo turpinās kriminālprocess. Ir pieņemti lēmumi par divu amatpersonu atstādināšanu," sacīja ministre.

Tas, kā samērā mazai firmai "Zītari LZ" izdevās iegūt tiesības nodrošināt loģistikas pakalpojumus pārtikas piegādēm NBS nākamajos piecos gados, piektdien, 17. martā, analizēts atbildīgajā Saeimas komisijā. Galvenie secinājumi – jāstiprina iekšējās drošības sistēmas. Izmeklēšanas interešu dēļ par iesaistītajām amatpersonām informācija joprojām ir skopa.

Saeimas Aizsardzības komisijas sēdē kopā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāvjiem, ģenerālprokuroru, Valsts kontroli un citām amatpersonām šodien tika analizēta līguma noslēgšana.

Lielākā neizpratne esot par to, kā iekšējās drošības sistēmas nenoreaģēja un kā nevienam no līguma slēgšanā iesaistītajiem neesot bijuši jautājumi, kā no sākotnējiem 8 miljoniem eiro līguma summa izaugusi līdz 220 miljoniem.

"Aizsardzībā ir daudz drošības sistēmu, kāpēc tās nenostrādāja, kāpēc tik daudz ir darīts un nekas nenostrādāja," vaicāja Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts").

Kas notiks ar noslēgto līgumu un vai tas tiks lauzts, skaidrības vēl nav.

"Esmu lūgusi šo līgumu detalizētāk vērtēt no juridiskajiem aspektiem, esmu lūgusi šo iepirkumu, kas paredz apgādi miera un kara laikā, vērtēt arī no drošības aspektiem," skaidroja aizsardzības ministre.

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs uzsvēra, ka izmeklētājiem jāļauj strādāt, tāpēc plašāka informācija netiek atklāta arī par vakar KNAB trim aizturētajām personām.

"[Patlaban svarīgi] ļaut strādāt institūcijām, skaidrs, lai varētu būt ātra rīcība un lai ārējais spiediens nenodara lielāku ļaunumu," norādīja Bergmanis.

Vai viena no trim, no ceturtdien KNAB aizturētajām personām varētu būt iepirkumu komisijas vadītājs Ēriks Ezeriņš, pagaidām nav zināms, viņa tālrunis jau otro dienu ir izslēgts.

KONTEKSTS:

Kāda samērā maza firma ieguvusi tiesības nodrošināt loģistikas pakalpojumus pārtikas piegādēm NBS nākamajos piecos gados. Dažus māc bažas, ka process ir negodīgs. Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par 220 miljonus eiro vērto iepirkumu, kurā uzvarēja uzņēmums "Zītari LZ". Ministre arī uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim.

Iepirkuma komisiju vadījis pašreizējās aizsardzības ministres Mūrnieces pārstāvētās NA biedrs Ēriks Ezeriņš. Iepirkuma komisijas darbā bija iesaistīts iepriekšējā aizsardzības ministra Arta Pabrika ("Attīstībai/Par!") juridiskais padomnieks Valdis Verners. Vēl komisijā bija piecas VALIC amatpersonas un trīs NBS amatpersonas. Tāpat iepirkumā bijuši deviņi eksperti no NBS.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021. gada 18. oktobra līdz šī gada 10. janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3. martā sācis kriminālprocesu. Saistībā ar šo iepirkumu KNAB ceturtdien, 16. martā, vairākos objektos Rīgā un citviet Latvijā veica kriminālprocesuālās darbības, tai skaitā 14 tiesas sankcionētas kratīšanas. Aizturētas trīs personas.

LETA vēstīja, ka saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. KNAB datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai "Latvijas attīstībai" ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro. 2017. gadā un 2015. gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai "Gods kalpot Rīgai".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti