Rēzeknē pēc trim nenotikušām domes sēdēm deputāti atsāk darbu

Rēzeknē "ledus ir sakustējies" – pēc trim nenotikušām sēdēm trešdien, 29. novembrī, uz domes sēdi sanāca 12 no 13 vietvaras deputātiem. Līdz ar to bija pārliecinošs kvorums un deputāti varēja izskatīt vairāk nekā mēneša garumā iekrātos 28 jautājumus, tostarp par pedagogu algām.

Rēzeknes dome sanāk uz sēdi
00:00 / 03:43
Lejuplādēt

Pēc Rēzeknes mēra Aleksandra Bartaševiča ("Kopā Latvijai") atstādināšanas domē nav notikušas trīs sēdes, jo tās apzināti sabotējuši Rēzeknē valdošās partijas "Kopā Latvijai" deputāti. Vairāki savu prombūtni attaisnoja ar slimības lapām, lai gan redzēti baznīcās, sporta sacensībās un citos publiskos pasākumos. Tāpēc Veselības inspekcija vērtēs četru domnieku darba nespējas lapu pamatotību.

"Nepamatoti nebiju tikai divās sēdēs. Trešajā man bija slimības lapa. [Nebiju divās sēdēs, jo] Bija ļoti daudz darba pamatdarbā. Un jūs jau laikam zināt, ka 1. septembrī bija pieņemts lēmums par stabilizācijas procesu, bet pagaidām no Finanšu ministrijas nav nekādas atbildes," skaidroja domes deputāts Igors Sergejevs ("Kopā Latvijai"), kurš ir arī Rēzeknes 2. vidusskolas direktors.

Deputāts vēl bilst – ierasties šoreiz esot bijis frakcijas lēmums. 

Tikmēr Bartaševičs stāsta, ka divas aiziepriekšējās sēdes neapmeklējis, lai "nevardarbīgi pretotos".

Domnieki atsākuši strādāt pēc tam, kad Saeima sākusi grozīt normatīvus, lai slinkos deputātus varētu atbrīvot pa vienam, savukārt lēmumus varētu pieņemt arī ar mazākuma deputātu dalību sēdē.

Sēdi trešdien neapmeklēja vien deputāts Vladimirs Bogdanovs, kuram ir darba nespējas lapa. Sēdi vadīja Rēzeknes domes priekšsēdētāja vietnieks, Bartaševiča partijas biedrs Aleksejs Stecs ("Kopā Latvijai").

"Nesvarīgu lēmumu mums nav, visi lēmumi ir svarīgi, bet galvenais, kas skar administrāciju, protams, budžeta grozījumu, pedagogu atalgojuma izmaiņas un cenrādis, kas skar sociālo pārvaldi. Bet protams, pārējie arī svarīgi lēmumi pieņemti šodien," būtiskākos trešdien pieņemtos lēmumus uzskaitīja Stecs.

Deputāti izskatīja kopumā 28 darba kārtības jautājumus. Visvairāk diskusiju bija par trim – grozījumiem detālplānojumā, lai izveidotu jaunu vietu atkritumu šķirošanai, grozījumiem pašvaldības budžetā – aizņēmumiem iesākto projektu pabeigšanai, kā arī par pedagogu darba samaksas pārskatīšanu, par ko jau iepriekš saņemti aizrādījumi no atbildīgajām iestādēm.

Plašas diskusijas raisīja arī citi jautājumi. Opozījas deputāts Jānis Zeltiņš ("Progresīvie") novērtēja, ka domes darbs atgriezies ierastajā kārtībā: "Man ir prieks, ka šodien ledus ir izkustējies, ir process aizgājis. Nu, būsim reāli, valsts vienmēr būs noteicēja, kas notiek.

Personīgi domāju, ka tāds būs arī turpinājums un ka mēs atgriezīsimies vecajās sliedēs, jo riski pazaudēt varu ir pārāk lieli un to nevēlas neviens."

Līdzšinējās sēdes nenotika, jo valdošā partija "Kopā Latvijai" bija apņēmusies panākt domes atlaišanu un jaunas ārkārtas vēlēšanas, jo, kā paredz likums, pēc trim nenotikušām domes sēdēm, Saeima var atlaist vietvaru.

Atstādinātais Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs gan neprecizēja, vai domes vairākums turpmāk plāno ierasties uz sēdēm: "Es nevaru pateikt, jo esmu tikai viens deputāts no 13." Uz norādi, ka viņš ir arī partijas vadītājs, Bartaševičs uzsvēra: "Mums ir noteikti partijas mērķi, kuriem mēs sekojam. Es domāju, ka mēs šos mērķus arī realizēsim."

Bartaševičs šīs nedēļas beigās plāno vērsties tiesā, lai apstrīdētu savu atstādināšanu no amata. 

Savukārt Valsts kontrole ir noslēgusi revīziju Rēzeknē, bet par tās rezultātiem plašāk stāstīs, tiklīdz ar tiem iepazīsies pašvaldība. 

Tikmēr jau ceturtdien Saeima otrajā, galīgajā, lasījumā izskatīs grozījumus likumā, kas paredz, ka turpmāk pašvaldības deputāta pilnvaras varēs anulēt Centrālā vēlēšanu komisija, ja attiecīgais deputāts trīs mēnešu laikā bez attaisnojoša iemesla nebūs apmeklējis vairāk nekā pusi no domes sēdēm. Savukārt Pašvaldību likumā paredzēts noteikt, ka domes sēdi varēs sasaukt pat piektdaļa deputātu, ja domes pilnais sastāvs kādu iemeslu dēļ nepildīs savus pienākumus.

KONTEKSTS:

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība") izdevusi rīkojumu par Rēzeknes domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča ("Kopā Latvijai") atstādināšanu vairākus mēnešus pēc tam, kad tapa zināms, ka pašvaldība nonākusi smagā finansiālā situācijā

Rēzeknei izdevumu segšanai šim gadam pietrūkst vairāku miljonu eiro. Pašvaldība sagatavoja rīcības plānu finansiālās situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, taču pēc tā izvērtēšanas Finanšu ministrija neguva pārliecību, ka pašvaldība spēs pildīt savas saistības pret kreditoriem.

Tikmēr Rēzeknē valdošās partijas "Kopā Latvijai" valde uzskata, ka vienīgā pareizā reakcija uz Bartaševiča atlaišanu būtu paātrināt domes atlaišanas procesu un gatavoties ārkārtas vēlēšanām, kas varētu notikt 2024. gadā un kurās partija noteikti startēšot.

Tādēļ partija "Kopā Latvijai" trīs reizes nav sanākusi uz domes sēdi, kā rezultātā tā nav notikusi. Tas savukārt dod tiesības Saeimai domi atstādināt, tomēr Bērziņa aicinājusi deputātus mandātus nolikt pašiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti