Rīta Panorāma

Koris "Latvija" koncertēs Elbas filharmonijā

Rīta Panorāma

ES no 2035. gada atteiksies no videi nedraudzīgiem auto

Intervija ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV)

Kariņš par armijas pārtikas iepirkumu: Piepumpēsim muskuļus un izstumsim viņus no sistēmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

"Piepumpēsim muskuļus un izstumsim viņus no sistēmas" jeb jāatrod veids, kā tikt vaļā no iepirkuma līguma par centralizēto pārtikas piegādi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām, tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Valdības vadītājs jau uzdevis Aizsardzības ministrijai vērtēt iespējas lauzt līgumu, kas pagaidām vēl ir spēkā.

Premjers uzskata, ka līgumu nepieciešams lauzt: "Ir šausmīgi liela nekārtība notikusi. Tas, ko man ir grūti saprast, kā tas var būt, ka šis pilnīgi ārpus visiem rāmjiem uzvarējušais uzņēmums turpina apkalpot armiju."

Kariņa ieskatā jāatrod veids, kā "tikt vaļā no līguma", bet ar sekām jācīnās pēc tam.

"Lauzt līgumu, pēc tam skatīties, kādas ir sekas. (..) Sen nav tie laiki, kad krāpnieki ir tie, kas nosaka visu. Viņi tagad tiek pieķerti pa labi, pa kreisi. Piepumpēsim muskuļus un izstumsim viņus no sistēmas," sacīja premjers.

Pēc premjera domām, no valsts puses rīcībai līguma laušanas kontekstā vajadzētu būt agresīvākai. 

Kariņš pauda: "Jāatrod veids, kā tikt no tā vaļā. Labāk lai uzņēmums tiesājas, nekā valsts cieš, jo nevar atrast veidu, kā pareizi lauzt līgumu. Kāpēc tie, kas pārkāpj likumu, turpina gūt labumu uz sabiedrības rēķina?" 

Savukārt aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) Latvijas televīzijai pauda, ka neatbilstību līgumā ir ļoti daudz. Tiesa, pastāv zināmi riski, kādas juridiskas sekas nesīs apjomīgā līguma laušana.

"Premjera kungs ir lūdzis iesniegt informatīvu ziņojumu, lūdzis iesniegt vērtējumu, ko nozīmētu šī līguma laušana, un mēs pie tā strādājam. Un tuvākajā laikā šis vērtējums tiks iesniegts. Aizsardzības ministrija arī sāka strādāt – ko nozīmē līguma laušana, vērtējot gan juridiskos gan drošības aspektus, gan lietderības aspektus, vēl pirms Kariņa kunga rezolūcijas," norādīja Mūrniece.

Taču arī līguma laušanas gadījumā armijas ēdināšana neapstāsies.

"Karavīri bez ēdiena nepaliks, tas ir pilnīgi skaidrs," uzsvēra ministre.

KONTEKSTS:

Armijas iepirkumā par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādēm armijai nākamajos piecos gados uzvarēja salīdzinoši neliels uzņēmums "Zītari LZ". Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par šo līdz 220 miljoniem eiro vērto iepirkumu un uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā nav pieļauti noziegumi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 3. martā sācis kriminālprocesu, aizturētas trīs personas. Savukārt aizsardzības ministre atstādināja divas ar iepirkumu saistītas amatpersonas.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzdevis AM vērtēt iespējas līgumu ar ēdinātāju lauzt. Pagaidām līgums ar firmu "Zītari LZ" ir spēkā. Līdz pagājušajai nedēļai bruņotie spēki par pārtikas piegādi samaksājuši gandrīz 200 tūkstošus eiro. Saskaņā ar līgumu "Zītari LZ" saņem 3% no šīs naudas par piegāžu administrēšanu.

Nacionālā drošības padome lūgusi Valsts kontroli veikt visaptverošu Aizsardzības ministrijas un NBS iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju.

Armijas komandieris Leonīds Kalniņš iepriekš pauda, ka gadījumā, ja šis līgums tiktu lauzts, armija spētu iztikt, jo pastāv rezerves variants. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti