Panorāma

Krievijas armijas simbolika pie Jelgavas šosejas aizkrāsota

Panorāma

Jēkabpils novadā evakuē cilvēkus; ūdens līmenis kāpj

Izmeklē kāda skolēna no Ukrainas pazemošanu Jelgavā

Ukraiņu skolēna pazemošanai Jelgavas skolā uzmanību pievērsis arī drošības dienests

Sauca par mežoņiem un apsaukāja, dziedāja Krievijas valsts himnu un citā veidā bija emocionāli vardarbīgi. Tā par dēla pazemošanu Jelgavas Pārlielupes pamatskolā stāsta kāda ukrainiete, kas, karam sākoties, kopā ar ģimeni no Harkivas apgabala pārcēlusies uz Jelgavu. Lietai uzmanību pievērsusi ne vien pašvaldība un Valsts policija, bet arī Valsts drošības dienests (VDD).

Ilgstošs mobings un pazemošana 

Ar ukrainieti Alinu, kuras vārds pēc sievietes lūguma ir mainīts, satiekamies Jelgavā. Sarunai pievienojas advokāts Normunds Rečs, kam ģimene lūdza palīdzību pēc tam, kad Alinas dēlu pazemoja skolas biedri. Bez advokāta intervijai Alina nepiekrīt, jo, citējot viņu, baidās, ka bērnus vai pašu kāds nepiekauj. Esot ļoti bail. Tāpēc saglabāsim viņas anonimitāti.

Viņa bija spiesta vecāko dēlu izņemt no skolas. 

"Es viņu izņēmu no skolas. Katru rītu es viņam lūdzos, lai iet uz skolu. Teicu – mosties, ir laiks iet uz skolu! Viņš atbildēja – es negribu. Gāja uz skolu galīgi negribīgi vai dusmīgs. Agrāk viņš pats skrēja uz skolu. Vēl 1. septembrī viņš ļoti priecīgs devās uz skolu," stāsta mamma.

Mobings un pazemošana sākusies jau pagājušajā mācību gadā, bet sliktāk palicis rudenī. Dēls reiz esot zvanījis, lai brauc pakaļ uz skolu, jo ir bail. Pasliktinājās atzīmes, un viņš negribēja vairs vispār iet uz skolu.

"Viņš teica – mammu, kā es varu iet uz skolu, ja skolā mūs ienīst? Es teicu – kādā ziņā ienīst? Un viņš man teica, ka matemātikas skolotāja oktobrī mācību stundas laikā esot teikusi, ka Ukraina ir mežoņu valsts," turpina Alina.

Bet vissāpīgākie vārdi bijuši no vienaudžiem. Harkivas apgabala okupācija, no kura nāk ģimene, sākās kara pirmajā dienā 24. februārī. Ģimene slēpusies pagrabā, bet citi skolēni ar smīnu vaicājuši par raķetēm un postu.

"Tur ir trīs zēni, kuri izteikuši apvainojumus tieši bērniem no Ukrainas, ka viņi ir cūkas, teikuši – slavu Krievijai! Dziedājuši Krievijas valsts himnu," stāsta Alina. 

Savukārt advokāts Rečs pauž cerību, ka attiecīgās iestādes izdarīs attiecīgus secinājumus un rīkosies. "Es domāju, ka bērni ir ģimenes spogulis. Kas notiek ģimenē, tas tiek pārnests uz skolu," viņš piebilst.

Lietas izmeklēšanā piesaistīts arī VDD

Jelgavas Pārlielupes pamatskola vēsturiski bijusi skola, kas īsteno mācību programmas krievu valodā. Šis esot pirmais konflikts šajā skolā, kur mācās vairāki desmiti ukraiņu bērnu. 

"Visi esam sašutuši. Esam aktualizējuši skolā iekšējās kārtības noteikumus. Sadarbojamies ar Valsts policiju un ar izmeklētāju," norāda Jelgavas Pārlielupes pamatskolas direktore Ilze Arbidane.

Valsts policija no komentāriem kameras priekšā atteicās, pa telefonu norādot, ka lieta ir ļoti nopietna, un tās izmeklēšanā iesaistīts arī Valsts drošības dienests. Telefoniskā sarakstē policijas pārstāve norādīja, ka pašlaik notiek aktīva izmeklēšana, un tās interesēs policija nedrīkst sniegt plašākus komentārus.

Bet Valsts drošības dienestā uzsvēra – pārbaudi veic galvenokārt Valsts policija, bet VDD savas kompetences ietvaros sniedz Valsts policijai atbalstu apstākļu noskaidrošanā. Atbalstu skolai sniedzot arī pašvaldība, kas atzīst – problēmas ir. 

"To, ka vienaudži ir pieļāvuši uzvedības pārkāpumus un ir aizskāruši savu vienaudzi emocionāli, to es nenoliedzu. Nenoliedzami. Lieta tiek izmeklēta no valsts institūciju puses. Katrā ziņā pusaudži, kuri ir pārkāpuši skolas iekšējās kārtības noteikumus, tie, protams, ir zināmi," apliecināja Jelgavas valstspilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza.

Uz jautājumu, vai arī kāda skolotāja ir kaut ko tādu teikusi, Auza atbildēja: "To es nevaru apstiprināt. Tik skarbi – tā nav."

Auza neizslēdza, ka pāri darīšana būtu vērsta, iespējams, tieši valstiskās piederības dēļ. "Es neizslēdzu šo aspektu, un arī tas, ka šie pusaudži zināja Krievijas valsts himnu – tas ir apstiprinājies."

Izmeklēšana vēl turpinās. Tikmēr pāri darītāji, visticamāk, pat neapzinās, cik smagas var būt sekas, piebilda Auza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti