Sarūk ukraiņu bērnu skaits Latvijas skolās

Latvijas vispārējās izglītības iestādēs mācās gandrīz 3800 skolēnu no Ukrainas. Viņu atbalstam valdība šonedēļ lēma piešķirt 11 ar pusi tūkstošus eiro privātajām izglītības iestādēm. Ar integrēšanos mūsu skolās ukraiņiem veicas dažādi – reizēm sadraudzēties ar citiem bērniem traucē valodas barjera.

Kā Latvijas skolās veicas ukraiņu bērniem?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šogad Latvijas pirmsskolās un vispārējās izglītības iestādēs mācās teju 3800 ukraiņu skolēnu – par aptuveni 250 mazāk nekā pērn. Daļa no šiem bērniem ar ģimenēm devušies uz citām valstīm, bet citi – atpakaļ uz Ukrainu.

Piemēram, Rojas vidusskolā šogad mācās trīs [ukraiņu] skolēni, divi no tiem pirmsskolas programmās. Taču pagājušajā gadā Rojā izglītojās desmit ukraiņu bērni. Skolas direktore Santa Veide stāsta, ka daļu šo skolēnu bijis grūti motivēt nākt uz skolu, jo viņiem bijušas grūtības integrēties: "Un kādēļ? Tādēļ, ka viņi nav īpaši motivēti mācīties latviski, jo viņi dzīvo ar domu, ka viņi katru dienu gaida, kad atgriezīsies dzimtenē. Un otrs – ir ne tikai latviski valodas barjera, bet viņi arī ļoti vāji runāja angļu valodā. Līdz ar to neizveidojās ciešs kontakts ar mūsu bērniem, jo mūsu bērni angļu valodā runā brīvi."

Veide skaidro, ka konflikti gan skolēnu starpā nav bijuši – vienkārši bijušas grūtības izveidot kontaktu. Turklāt Rojā ir ļoti maz krievvalodīgo un vietējie bērni nezina arī krievu valodu, tā stāsta direktore. Savukārt Jelgavas Pārlielupes pamatskolā mācās 47 skolēni no Ukrainas. Šeit ukraiņu bērniem sokas vieglāk, jo tā ir mazākumtautību skola. Līdz ar to daudziem saziņa krievu valodā nav problēma, stāsta direktore Ilze Arbidāne: "Šie ukraiņu bērni ir iekļauti klasēs ar latviešu mācību valodu, un šogad septītās klases pāriet uz vienotu skolu. Šie bērni ir šajā klasē. Un tad mums ir atsevišķa klase, kurā mācās tikai ukraiņu skolēni – tā ir apvienotā astotā devītā klase šogad."

Arbidāne neslēpj, ka arī šie bērni saskaras ar motivācijas trūkumu, turklāt paralēli attālināti mācās ukraiņu skolās. Tomēr, lai sniegtu atbalstu skolā, strādā arī vairāki ukraiņu skolotāji.

Bez vispārizglītojošām skolām daudzi ukraiņi iejūtas arī mūsu augstākās izglītības sistēmā. Turklāt Latvijas Universitātē šobrīd norisinās intensīvs apmācības projekts Ukrainas studentiem Eiropas Savienības studijās. Tajā piedalās 329 ukraiņi. Universitātes Studentu padomes vadītāja Eva Borska stāsta, ka ukraiņi ir aktīvi ne tikai studijās, bet arī ārpus studiju aktivitātēs.

"[Brīvo laiku] noteikti pavada gan paši, gan tiek piedāvātas dažādas aktivitātes. Studējošajiem ir universitātes piedāvātas kultūras un sporta aktivitātes. Šobrīd, piemēram, notiek organizatoriskie darbi labdarības koncertam ar mērķi savākt ziedojumus tieši Ukrainas bēgļiem."

Šis koncerts notiks decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti