«Re:Check»: Vai Eiroparlamenta vēlēšanu kandidāti debatēs un sociālajos medijos stāsta patiesību?

Vai Eiropas Savienība liek dalībvalstīm atzīt visas citās valstīs reģistrētas laulības? Vai Latvijas iedzīvotāji neizjūt labumu no Eiropas Savienības? Vai Eiropas Savienība prasa Latvijai celt pensionēšanās vecumu? Kādi maldinoši apgalvojumi izskanējuši, tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām. To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

«Re:Check»: Vai Eiroparlamenta vēlēšanu kandidāti debatēs un sociālajos medijos stāsta patiesību?
00:00 / 07:49
Lejuplādēt

Nekorekti izteikumi priekšvēlēšanu debatēs

Latvijas Televīzijas raidījums "Kas notiek Latvijā?" pagājušonedēļ iztaujāja "Jaunās Vienotības" un "Progresīvo" pārstāvjus. Raidījuma vadītājs Jānis Domburs pievērsās "Progresīvo" programmā teiktajam, ka visām valstīm jāatzīst arī ģimenes, kas reģistrētas citā dalībvalstī.

Domburs jautāja par "Jaunās Vienotības" nostāju: "Tātad Latvijai būtu jāatzīst arī visās citās valstīs reģistrētās viendzimuma laulības. (..) Vai "Jaunā Vienotība" saka tam jā vai nē? Jā vai nē?"

"Jaunās Vienotības" pirmais numurs vēlēšanu kandidātu sarakstā, eirokomisārs Valdis Dombrovskis atbildēja: "Ja nemaldos, tāds regulējums Eiropas Savienībā jau pastāv."

Pēc citu diskusijas dalībnieku iebildēm, ka tā nav, eirokomisārs Dombrovskis atbildi papildināja: "Par pārrobežu situācijām."

Tā nav taisnība. Šāda regulējuma nav. Vēlāk "Jaunās Vienotības" pārstāvis Rūdolfs Putniņš skaidroja, ka Dombrovskis esot domājis noteikumus par vecāku tiesību atzīšanu pārrobežu situācijās, aizsargājot bērnu pamattiesības. Proti, kādā valstī par bērna vecākiem atzīti viena dzimuma cilvēki par tādiem tiktu uzskatīti arī, nonākot jebkurā citā. Taču arī šāda regulējuma Eiropas Savienībā pašlaik nav. Tas arvien ir tikai projekta stadijā. Lai stātos spēkā, šim regulējumam vēl jāsaņem Eiropas Savienības Padomes atbalsts. 

"Jaunās Vienotības" pārstāvis Putniņš pauda, ka Dombrovskis Eiropas Komisijā atbild par ekonomikas un tirdzniecības jautājumiem, līdz ar to niansēs nepārzinot jautājumus attiecībā uz ģimeņu tiesībām un laulību regulējumu. Attiecīgi arī minēto komentāru viņš neesot izteicis kategoriskā formā, bet ar atrunu "ja nemaldos". 

Tātad Eiropas Savienība neliek atzīt citās valstīs slēgtas viendzimuma laulības. "Jaunās Vienotības" pārstāvji raidījumā arī nesniedza skaidru atbildi, vai šādu risinājumu atbalstītu.

Citā "Kas notiek Latvijā?" raidījumā diskutēja partiju "Saskaņa" un "Stabilitātei!" pārstāvji. "Saskaņas" līderis Nils Ušakovs konkurentiem pārmeta, ka viņi ar saviem vēlētājiem runā par izstāšanos no Eiropas Savienības. "Stabilitātei!" pārstāvji to nenoliedza, sākot stāstīt, ka "parastie" iedzīvotāji nejūtot labumu no Eiropas Savienības.

"Stabilitātei!" kandidāts Pāvels Kuzmins sacīja: "Mēs tagad katru dienu braucam pa Latviju un runājam ar parastiem cilvēkiem. Protams, ka politiķi izmanto, viņi tur lido (..) Cilvēki reģionos, ticiet man, viņi pat Rīgā nav bijuši, viņi nevar izjust tos visus labumus."

Pēc brīža "Stabilitātei!" pārstāvis to atkārtoja: "Mēs ejam ārā [no Eiropas Savienības] tāpēc, ka cilvēki nesajūt labumus, nekādus labumus."

Tā nav taisnība. Pērn septembrī pēc Eiropas Parlamenta pasūtījuma veiktā aptaujā 74% jeb gandrīz trīs ceturtdaļas Latvijā aptaujāto cilvēku atzina, ka Latvija ir ieguvusi, kļūstot par Eiropas Savienības dalībvalsti. Tas ir pat mazliet vairāk nekā Eiropas Savienībā vidēji. Latvijā kā galvenos iemeslus cilvēki minējuši miera un drošības stiprināšanu, jaunas darba iespējas un ekonomiskās izaugsmes veicināšanu. Savukārt šogad martā pēc portāla "Delfi" pasūtījuma veiktā aptaujā nepilni 63% atzina, ka dalība Eiropas Savienībā līdz šim Latvijai nākusi par labu. 

Tikmēr partija "Latvija pirmajā vietā" pārņēmusi stafeti maldināšanā par migrantu pūļiem, kas it kā draud Latvijai. Iepriekš Nacionālās apvienības deputāti nepamatoti biedēja, ka nesen pieņemtā Migrācijas pakta rezultātā Latvijai ik gadu var nākties uzņemt 10 000 imigrantu vai maksāt 200 miljonus eiro. 

Tagad to pašu TV3 rīta pārraidē "900 sekundes" stāstīja partijas "Latvija pirmajā vietā" pirmais numurs Eiroparlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstā Vilis Krištopans: "Cilvēki jau neapzinās to, kas draud pēc gada, diviem – ja mēs neuzņemsim 10 000 bēgļu, mums būs jāmaksā 200 miljoni."

To Krištopans minēja kā vienu no iemesliem, kāpēc partijas programmā solīts nepakļauties svešām Latvijai uzspiestām ideoloģijām. Taču nekādus migrantu tūkstošus Migrācijas pakts neparedz. Tajā ir runa par 99 cilvēkiem gadā, kurus turklāt var neuzņemt, ja tā vietā Latvija veiks iemaksas solidaritātes fondā. 

Ar migrantiem aizvadītajā nedēļā nepamatoti biedēja arī Krištopana kolēģe, arī kandidāte no "Latvija pirmajā vietā" Ramona Petraviča. Viņa sociālajos medijos stāstīja par 40 000 migrantu, kurus Latvijā ik gadu paredzot ievest "Progresīvo" vadītā Kultūras ministrija. Arī tas ir izdomājums.

Ko par Eiropas Savienības politiku apgalvo sociālajos medijos

Pagājušonedēļ sociālajos medijos ļoti populāra kļuva vēl kāda dezinformācija saistībā ar Eiropas Savienību. Partijas "Apvienība Jaunlatvieši" Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu saraksta pirmais numurs Rūdolfs Brēmanis platformā "TikTok" izplatīja izdomātu stāstu par pensionēšanās vecuma celšanu.

"Varat iedomāties šādu absurdu? Nu ar to klajā ir nākusi "BlackRock" kompānija, lielā korporācija, un caur Eiropas Savienību un caur Pasaules ekonomikas forumu grib virzīt šādu iniciatīvu, ka pensionēšanās vecums – 75 gadi," platformā "TikTok" apgalvoja Brēmanis.

Līdzīgi savā "TikTok" biedēja Brēmaņa sabiedrotā, par nepatiesu ziņu sniegšanu no Saeimas izslēgtā Glorija Grevcova. Brēmaņa un Grevcovas video kopā redzējuši aptuveni 280 000 cilvēku.

Dažas dienas vēlāk sociālajā tīklā "Facebook" latviešu valodā līdzīgi rakstīja mūziķis un maldinātājs Kaspars Pudniks: "Tagad paziņo, ka pensionēšanās vecumu cels līdz 75 gadiem. Redziet, tādas rekomendācijas nāk no Eiropas Savienības. Nāk un nāk, bet kur tad ir neatkarīgā Latvija?" Arī šis ieraksts ātri kļuva populārs.

Taču nekas no tā nav taisnība. Eiropas Savienība nelemj par pensijas vecumu un neko tādu nav ne prasījusi, ne ieteikusi. Brēmaņa pieminētās ASV investīciju kompānijas "BlackRock" vadītājs ikgadējā vēstulē investoriem rakstījis, ka ASV būtu jāpārdomā pensionēšanās vecums. Taču viņš nerunā par kādu noteiktu vecumu un viņam nav nekādas saiknes ar Eiropas Savienību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti