Panorāma

Tirdzniecības pārtraukšana ar agresoriem – cik tas maksātu?

Panorāma

Panorāma

Iespējams, sašķobījies Kariņa krēsls

Iespējams, sašķobījies ministra Kariņa krēsls

Iespējams, ka bijušā premjera un ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa pozīcijas partijā vairs nav tik stabilas. Reaģējot uz sākto kriminālprocesu par iespējamu līdzekļu izšķērdēšanu saistībā ar lidmašīnu līgumreisu izmantošanu, "Jaunā Vienotība" nedēļas nogalē sanāca uz slēgtu sēdi, uz kuru tika aicināts ierasties arī Kariņš, bet viņš neieradās. Partijas valde pirmdien lēma, ko darīt tālāk, un neoficiāla informācija liecina, ka viens no variantiem paredz arī prasīt Kariņa demisiju.

Premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība" (JV)) LTV "Panorāmai" sacīja, ka viņai saruna ar Kariņu plānota ceturtdien.   

ĪSUMĀ:

  • JV valde sanāca uz slēgto sēdi – neoficiāli izskan, ka viens no variantiem ir Kariņa demisija.
  • Ašeradens: Valde apsprieda gan Kariņa lidojumus, gan apgalvojumus par aplokšņu algām.
  • Premjere Siliņa plāno vispirms aprunāties ar Kariņu – to varēs izdarīt ceturtdien.   
  • Oficiālie viedokļi pašlaik tiek izteikti ļoti piesardzīgi, partijas biedri nerunīgi.   
  • Politiķi par aplokšņu algu lietu paļaujas uz izmeklēšanu.
  • Politologs: aplokšņu algu tracis trieciens partijām kopumā, valdību tas neietekmēs.  

Sākumā sestdien un tad pirmdien jau otro reizi ar vienas dienas pārtraukumu partiju apvienība "Jaunā Vienotība" sanāca kopā. Klāt nebija vienīgi partiju apvienības valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš, kurš pirmdien darba vizītē apmeklē Amerikas Savienotās Valstis. Darba kārtībā bija gan Kariņa avioreisi, gan iespējamā skaidrās naudas aprite "Vienotībā".

"Protams, protams, šādas lietas. Tādēļ valdes ir domātas, lai šādas lietas pārrunātu," apliecināja partijas "Vienotība" priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

Jautāts, vai jautās arī katra valdes locekļa viedokli par to, vai ārlietu ministram būtu jāatkāpjas, Ašeradens sacīja: "Arī par to mēs runāsim un pārspriedīsim, protams."

Partijas "Jaunā Vienotība" birojs
Partijas "Jaunā Vienotība" birojs

Siliņa plāno vispirms aprunāties ar Kariņu

Pašlaik varas partija "Jaunā Vienotība" nonākusi tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā. Gan saistībā ar partijas "Vienotība" bijušā biroja vadītāja Normunda Orleāna apgalvojumiem par aplokšņu algām, gan kriminālprocesu par bijušā premjera Krišjāņa Kariņa izmantotajiem līgumreisiem.

Kariņš ir ministrs Evikas Siliņas valdībā un "Jaunās Vienotības" valdes vadītājs.

"Partiju apvienība noteikti nav tikai mans vērtējums. Tur lai lemj partijas kolēģi. Bet attiecībā pret visu pārējo – es vispirms ar viņu tikšos, tad arī skatīsimies tālāk," pauda Siliņa.

Sestdien saruna ar Kariņu nenotika, "sestdien viņš nebija sasniedzams", atzina Siliņa.

Sestdien Kariņš uz tikšanos neieradās. Bet piektdienas vakarā, kad ģenerālprokuratūra paziņoja, ka tā sākusi kriminālprocesu par Kariņa speciālajiem avioreisiem, konkrēti – par iespējamu finanšu līdzekļu izšķērdēšanu lielā apmērā –, toreizējais premjers, tagad ārlietu ministrs izplatīja rakstisku paziņojumu, ka viņš vienmēr strādājis valsts un sabiedrības labā.

Pirmdien Kariņš atrodas ASV, kur viņš tiekas ar Savienoto valstu valsts sekretāru Entoniju Blinkenu. Mēģinājumi Kariņu sazvanīt pa telefonu vairākkārt bija neveiksmīgi.

Neoficiāli izskan, ka jautājums par Kariņa tālāku darbību valdībā esot tikai premjeres rokās, un lēmums izteikt neuzticību savas partijas ministram ir īpaši grūts.

"Es trešdien dodos pie Vācijas kanclera, arī mūsu stratēģiskā partnera, un tuvākais laiks, kad es varētu ar viņu pārrunāt šos jautājumus, ir ceturtdiena. Tā ka es plānoju vispirms ar viņu pārrunāt šos jautājumus, lai es varētu izdarīt kādus tālākejošus secinājumus, jo, manuprāt, šeit ir vajadzīga saruna. Un man nav izdevies līdz šim klātienē to pārrunāt," sacīja Siliņa.

Oficiālie viedokļi pašlaik tiek izteikti ļoti piesardzīgi

Daudzi "Jaunās Vienotības" valdes locekļi un sadarbības partneri izteikties par Kariņu negrib.

"Es neko neteikšu! Man nebūs viedokļa!" paziņoja sadarbības partneris no partijas "Valmierai un Vidzemei" Jānis Baiks, nevēloties izteikties ne par aplokšņu algu skandālu, ne par Kariņu.

Vēl izskan, ka saruna premjerei ar Kariņu nepieciešama, lai šādi lēmumi netiktu pieņemti aizmuguriski. Bet kopumā oficiālie viedokļi pašlaik tiek izteikti ļoti piesardzīgi.

"Valdes sēdē premjere iepazīstināja mūs ar informāciju par to, ka viņai ir paredzēta tikšanās ar vienu no saviem ministriem Krišjāni Kariņu. Pilnībā uzticamies premjerei un paļaujamies, ka šī saruna būs rezultatīva. Premjere uzņemas atbildību par savu Ministru kabinetu un saviem ministriem, un viņai arī šie lēmumi ir jāpieņem," norādīja "Jaunās Vienotības" biedrs, Saeimas deputāts Ainars Latkovskis.

"Jaunās Vienotības" biedre, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša savukārt sacīja, ka "jau premjerministre un partijas priekšsēdētājs teica – šobrīd Kariņa kungs ir komandējumā, un tiklīdz viņš būs atpakaļ, tā droši vien arī būs saruna ar viņu. Bet manā skatījumā arī Kariņa kungs ir ļoti daudz darījis."

Ministru prezidentes parlamentārais sekretārs, bijušais Kariņa biroja vadītājs norādīja, ka "par lidojumiem mēs gaidām gan ģenerālprokuratūru, gan arī mēs sagaidām Valsts kontroles padomes lēmumu."

Premjere ar Kariņu tiksies ceturtdien. Valsts kancelejas iesniegumu, kurā apstrīdēts Valsts kontroles starpziņojums par Kariņa speciālajiem avioreisiem, Valsts kontroles padome skatīs dienu iepriekš – trešdien.

Politiķi par aplokšņu algu lietu paļaujas uz izmeklēšanu

Savukārt par iespējamo aplokšņu algu izmaksu un skaidras naudas apriti birojā aptaujātie politiķi pauda, ka pilnībā paļaujoties uz iestādēm, kas to tagad izmeklē.  

Savukārt Latvijas Universitātes profesors, politologs Jānis Ikstens Latvijas Radio norādīja, ka tas, ka partija noliedz aplokšņu algu maksāšanu, ir dabiski, bet "nedaudz liek pasmaidīt" tas, ka versijas nav saskaņotas. "Šis aplokšņu tracis, ko Orleāns cēlis partijas iekšienē, ilgst jau kādu gadu, un, šķiet, bijis pietiekami daudz laika partijas vadībai par to reflektēt un kā skaidrot šo situāciju," sacīja Ikstens, atgādinot, ka ir izskanējusi versija gan par Orleāna aizvainojumu pēc darba uzteikšanas, gan par vārdā nenosaukto politisko konkurentu sazvērestību.

Pēc Ikstena teiktā, partijai "vajadzēja vienoties kopīgā dziesmā, lai tas neizskatītos aizdomīgi".

Ikstens arī norādīja, ka aplokšņu algas Latvijā ir izplatīts fenomens, bet līdz šim sabiedrība mazāk dzirdējusi, ka pašās partijās šādas lietas notiekot, bet tagad, pēc Orleāna paziņojuma, daļā sabiedrībā nostiprināsies apziņa, ka partijās nav viss kārtībā par spīti dāsnajām valsts dotācijām, un tā ir visnelāgākā lieta.

Politologs Jānis Ikstens: Par JV aplokšņu algu skandālu
00:00 / 04:21
Lejuplādēt

Šāds pavērsiens, kura centrā ir lielākā partija un ilggadējais partijas dalībnieks, pilnīgi noteikti nav nekas apsveicams un patīkams, tas ir trieciens partijām kopumā, sacīja Ikstens.

Savukārt valdības stabilitāti šis skandāls, pēc viņa domām, pašlaik neietekmēs – kamēr nebūs nopietnāku juridisko argumentu, koalīcijas partneri Zaļo un Zemnieku savienība un "Progresīvie" valdību nešūpos.

KONTEKSTS:

Krišjānis Kariņš savā četrus gadus ilgajā premjerēšanas laikā 36 reizes ārvalstu vizītēs devies ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājis vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, no tiem vairāk nekā 600 tūkstoši – no valsts maka, bet virs 700 tūkstošus eiro segusi Eiropas Savienība. Kariņš to pamatojis ar nepieciešamību pārstāvēt Latviju un lietderīgu laika plānošanu un paziņoja, ka negrasās atkāpties no ārlietu ministra amata

Bet Ģenerālprokuratūra sākusi un nodevusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) izmeklēšanai kriminālprocesu par iespējamu izšķērdēšanu saistībā ar lidmašīnu līgumreisu izmantošanu.

Tikmēr "Jauno Vienotību" skāra arī cits publisks skandāls – partijas bijušais darbinieks Orleāns paziņoja, ka "Vienotība" saviem darbiniekiem maksājusi algas "aploksnēs", šāda prakse esot sākusies ap 2017. gadu, kad partija bija nonākusi finansiālās grūtībās.

Politiskais spēks pārmetumus sauc par meliem; apsūdzības vērtē KNAB un Valsts ieņēmumu dienests.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti