Panorāma

Slimnīcas bažīgas par pārstrādi; prognozē garākas rindas

Panorāma

Panorāma

Bēglim no Ukrainas sarežģījumi saņemt pasi

Bēglim no Ukrainas sarežģījumi Latvijā saņemt savas valsts pasi

Sarežģītā situācijā, iespējams, tieši Ukrainā apstiprinātā mobilizācijas likuma dēļ nokļuvis kara bēglis, kurš Latvijā ieradās, vēl būdams pusaudzis. Jaunietim līdz nākamajam gadam ir tiesības uzturēties Latvijā. Ivans Ignatenko kopā ar deju partneri Esteri Annu Silenieci izcīnījis tiesības pārstāvēt Latviju pasaules čempionātā sporta dejās Ķīnā. Taču jau otro mēnesi viņš nevar atjaunot Ukrainas ārzemju pasi, kas viņam ļautu izceļot ārpus Latvijas.

Ivans Ignatenko kopā ar partneri Esteri Annu Silenieci pašlaik ir viens no labākajiem Latvijas sporta deju pāriem standarta dejās jauniešiem. Deja ir Ivana dzīve. "Ļoti svarīgi. Tā ir mana dzīve, jo es dejoju astoņus gadus," saka Ivans.

Latvijā Ivans kopā ar mammu ieradās kā bēglis 2022. gadā brīdī, kad Ukrainā sākās pilna mēroga karš. Divu gadu laikā viņš arī apguvis latviešu valodu.

"Kad esi Latvijā, runā ar cilvēkiem, dzirdi, kā viņi runā, tad nav tik grūti. Tagad es mācos Ukrainā online starptautiskās ekonomiskās attiecības," stāsta jaunietis.

Iegūtā otrā vieta standarta dejās Latvijas čempionātā jaunietim un viņa partnerei nodrošināja tiesības piedalīties pasaules čempionātā, kas šogad notiks Ķīnā.

"Tas jaunietis ir atbraucis no kara plosītās Ukrainas, šeit viņš mācās un tāpat arī trenējas ļoti labi, un nav nekādu iemeslu, kāpēc lai viņš nepārstāvētu [Latviju]," saka sporta deju kluba "Dzintars" vadītāja Ņina Salgale.

Taču šajā vietā arī sākas sarežgījumi. Ivana Ukrainas ārzemju pasei pēc dažiem mēnešiem beigsies derīguma termiņš. "Man vajag ārzemju pasi, lai es varētu braukt uz pasaules čempionātu un dejot par Latviju tur," skaidro Ivans.

Kamēr Ivans sāka kārtot dokumentus pases saņemšanai, Ukrainā tika pieņemts mobilizācijas likums, kas šo procesu apgrūtina.

Proti, puisis ir nule kļuvis pilngadīgs. Viņam ir jāreģistrējas arī kara komisariātā, un tikai ar šādu izziņu viņš var saņemt jau izgatavoto pasi. Viņš stāsta, ka tiešsaistes sistēmā reģistrācija kara komisariātā nav izdevusies, kas nozīmē, ka pēc izziņas, iespējams, var nākties doties uz Ukrainu.

"Mēs nezinājām, ka pieņems tādu likumu," saka Ivans.

Pašlaik nav nekādu garantiju dokumenta saņemšanai laikus. Ukrainas vēstniecība Latvijā norāda, ka nevar sniegt interviju par konkrētu pilsoni. Pilsonības migrācijas lietu pārvalde uzsver, ka jautājums ir vēstniecības ziņā. Latvijā izsniegtais dokuments jaunajam vīrietim ļauj uzturēties Latvijā, bet ne ceļot ārpus robežām.

Arī Ārlietu ministrijā norāda, ka šis jautājums ir ārpus ministrijas kompetences.

Tikmēr Ivans arvien skaudrāk apzinās, ka izcīnītā iespēja piedalīties pasaules čempionātā var iet secen.

"Protams, ar savu partneri Silenieces jaunkundzi Ivans ir mūsu gods. Mēs būtu priecīgi un lepni, ja viņam izdotos pārstāvēt Latviju un parādīt savu sniegumu, jo sniegums ir ļoti labs," pauda Latvijas Sporta deju federācijas ģenerālsekretārs Juris Arājs.

Latvijas Sporta deju federācija ir gatava vērsties Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamentā ar lūgumu rast kādu risinājumu, lai kara bēglis no Ukrainas drīkstētu pārstāvēt Latviju pasaules čempionātā Ķīnā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti