Vairāki pašnodarbinātie Latgalē atzīst – nodokļa avansu nebija maksājuši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Ceturtdien, 23. martā, Saeima atcēla iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumus pašnodarbinātām personām. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem Latgales reģionā ir reģistrēti vairāk nekā 16 000 pašnodarbināto, bet vēl nav zināms, cik daudzi avansu varētu būt samaksājuši. Vairāki pašnodarbinātie portālam LSM.lv atzinuši, ka avansu nebija maksājuši.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija paātrinātā kārtībā virzīja grozījumus Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā un atcēla normu, kas nosaka, ka saimnieciskās darbības veicējiem ir jāveic avansa maksājumi par attiecīgo gadu. Grozījumi stājas spēkā ar atpakaļejošo datumu – no šī gada 1. janvāra. Iepriekš, 2021. un 2022. gadā, šī prasība bija atcelta uz laiku kā viens no nodokļu atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes laikā. 

Keramiķe un Balvu Mākslas skolas pedagoģe Elita Eglīte savu darbnīcu atvērusi vien vasaras beigās. Keramiķe LSM.lv atzina, ka viņas saimnieciskā darbība vēl peļņu nenes, tāpēc nodokļa avansa maksājumu viņa neveica.

"Jāpriecājas, ka blakus vēl ir darbs, lai būtu, par ko dzīvot. Tagad līdz ar to, ka visur tās maksas pacēla par dzīvokļiem, tad 

cilvēkiem mākslu vajag tikai kādai dāvanai, un nekāda peļņa nesanāk pa tiem ziemas mēnešiem. Vasarā, tūrisma sezonas laikā, kaut ko varēs nopelnīt. Esmu drīzāk mīnusos,

es pat [pie izdevumiem] nerakstu elektrību, jo man kopā iet ar māju, kad es dedzinu keramiku. Ja es tā strikti skatītos, tad vispār domātu, ka man tā bodīte jāklapē ciet. Es jau tagad kā mākslinieks taisu izstādei darbus vai kaut ko, kas nav pat pārdošanai," sacīja keramiķe.

Māksliniece Vēsma Ušpele LSM.lv atzina, ka šāds maksājums viņai vēl nekad nav bijis jāveic: "Es viņiem [VID] aizsūtu, ka man ir nulle, jo nav jau arī nekādu ienākumu!" 

Arī pirtniece un mājražotāja Arnita Melberga nav neko maksājusi VID: "Atklāti sakot, es pat neesmu tajā visā iedziļinājusies.

Man ir palīgs, kas man taisa to visu grāmatvedību ,un es paļaujos uz viņu. Tāpat jau – kā viņi lems, tā arī būs.

Es tā saprotu, ka viņi tur vēl lemj, bet es dzirdēju, ka atcēla, pagaidām vismaz," pauda mājražotāja Arnita Melberga.

Pēc VID datiem Latgalē ir reģistrēti 16 463 pašnodarbinātie saimnieciskās darbības veicēji. Tā kā konkrētā avansa maksājuma samaksas termiņš ir tikai 23. marts, nav iespējams pateikt, cik daudzi pašnodarbinātie šo maksājumu varētu būt veikuši.

"Tā kā šogad pirmais avansa maksājums būtu bijis jāveic līdz šī gada 23. martam un daļa saimnieciskās darbības veicēju to, iespējams, ir jau samaksājuši, to var atstāt kā nodokļa pārmaksu, un tas automātiski tiks izmantots nākamo nodokļu maksājumu segšanai," portālam LSM.lv pauda VID pārstāve Inita Kabanova.

Ja tomēr būs vēlme šo naudu saņemt atpakaļ, tad jau pēc likuma grozījumu spēkā stāšanās VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) būs jāiesniedz iesniegums brīvā formā.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā VID aicina zvanīt uz Konsultatīvo tālruni  + 371 67120000, kā arī uzdot savus jautājumus rakstveidā EDS sadaļā "Sarakste ar VID". Svarīgi, ka, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas EDS un nosauc tur redzamo kodu.

KONTEKSTS:

Līdz šim likums noteica, ka saimnieciskās darbības veicējiem reizi gadā aprēķina, kāds iedzīvotāju ienākuma nodokļa avanss viņiem ir jāmaksā četras reizes gadā. Prasība maksāt avansā bija atcelta kovida laikā, to sauca par vienu no nodokļu atbalsta pasākumiem.  Pēc tam, kad Valsts ieņēmumu dienests jau izplatīja atgādinājumu saimnieciskās darbības veicējiem par nodokļu avansa maksājumiem, pagājušajā nedēļā finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka avansa maksājumi bija jāatceļ jau sen, un atvainojās, ka tas tiek darīts novēloti. Koalīcija bija vienisprātis, ka prasība saimnieciskās darbības veicējiem nodokļus maksāt avansā ir jāatceļ, un virzīja šīs izmaiņas izskatīšanai Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti