Drošības dienests pārbauda Ventspils šokolādes ražotnes «Pobeda» iespējamu atbalstu Krievijas armijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Valsts drošības dienests (VDD) pārbauda informāciju saistībā ar Latvijas šokolādes ražotāja SIA "Pobeda Confectionery" iespējamu iesaisti atbalsta sniegšanā Krievijas bruņotajiem spēkiem, aģentūrai LETA apliecināja dienestā.

Ventspils konfekšu ražotājs "Pobeda", iespējams, palīdzējis Krievijas karavīriem Ukrainā
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

Šokolādes, trifeles, vafeles un cita veida saldumus Krievijas konfekšu uzņēmums "Pobeda" jau vairāk nekā sešus gadus savu produkciju ražo arī Ventspilī, kur atrodas viena no trim ražošanas vietām un vienīgā ārpus Krievijas. Kompānija pieder Muravjovu ģimenei – Vitālijam, Andrejam un Olgai, kura ir uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Arī Latvijā viņa ir galvenā, bet kā patiesais labuma guvējs Ventspils ražotnē vietnē "Lursoft" ir norādīts Andrejs Muravjovs. Visiem trim ģimenes locekļiem ir Kipras pase, kuru vecākais Muravjovs – Vitālijs – ieguvis pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Karam sākoties, uzņēmums savu darbību Latvijā nepārtrauca, norādot, ka izejvielas pērk no Eiropas valstīm. Ražotni apmeklēja skolēnu un pirmskolas izglītības iestāžu grupas. Taču vakar mikroblogošanas vietnē "Twitter" aktīvisti grupā "Tālavas taurētājs" pārpublicēja informāciju no kāda Krievijas ziņu portāla, kurā norādīts, ka

"Pobeda" pirms mēneša Krievijā saņēmis no Jegorjevskas "Kaujas brālības" atzinību par to, ka kopš Ukrainas kara sākuma uzņēmums Krievijas karavīriem nosūtījis vismaz 15 tonnas savas produkcijas.

Uzņēmums Latvijas Radio solījis dot atbildi līdz vakaram, taču līdz šim situāciju nav komentējis.

Ventspils brīvostas pārvaldē norādīja, ka konfekšu ražotājs no pašvaldības īrē telpas. Pārvaldnieka vietnieks Igors Udodovs atzīmēja, ka kompānijas iespējamo apbalvošanu rūpīgi izvērtē.

"Šobrīd brīvostas sankciju risku izvērtēšanu atbildīgā struktūrvienība ir uzsākusi iekšējo izvērtēšanu, tai skaitā mēs esam pieprasījuši paskaidrojumus no paša uzņēmuma. Kā arī pēc būtības mēs paļausimies uz valsts kompetento iestāžu situācijas izvērtējumu un turpmākajiem norādījumiem. Kā ostas pārvaldes pārstāvim man negribētos šobrīd uz emocijām paust kaut kādu skaidru viedokli. Es domāju, ka situācija ir jāizvērtē ļoti rūpīgi, ļoti precīzi no visiem skatu punktiem. Skaidrs, ka pret to, kas notiek Ukrainā no agresorvalsts, nevar būt nekāds kompromiss," sacīja Udodovs.

Uz neskaidro situāciju reaģējis arī Saeimas deputāts Artūrs Butāns no Nacionālās apvienības, kurš vērsies Valsts drošības dienestā (VDD).

Deputāts aicinājis izvērtēt Ventspilī esošās rūpnīcas "Pobeda" un uzņēmuma amatpersonu un patieso labuma guvēju rīcību un iespējamos pārkāpumus, informēja Nacionālās apvienības preses pārstāve Laima Melkina.

"Ja Latvijas teritorijā esošs uzņēmums palīdz Krievijas armijai, kas veic karadarbību Ukrainā, tad šādam uzņēmumam nav vietas mūsu tautsaimniecībā un tā amatpersonas ir nekavējoties jāsauc pie atbildības," uzskata Butāns.

Vienlaikus viņš vērsa uzmanību uz faktu, ka ražotnē "Pobeda" viesojas skolēnu grupas, tādēļ deputāts aicināja VDD pārliecināties, vai tajās netiek sniegta informācija vai kādi dāvinājumi, kas ir pretrunā ar Latvijas oficiālo nostāju. Tāpat Butāns aicina izvērtēt, vai šādas ražotnes atrašanās Ventspils brīvostas teritorijā, kas ir stratēģiski svarīga valsts infrastruktūra, nerada riskus valsts drošībai.

Tieslietu ministrijā tikmēr norādīja, ka "Pobeda" nav sankcijām pakļauto uzņēmumu sarakstā.

Ātrlietu ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

Kā norādīja Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretāre Diāna Eglīte, ĀM sadarbībā ar kompetentajām iestādēm skaidro minētās informācijas pamatotību. Ne ASV, ne Eiropas Savienības sankcijas, ņemot vērā ANO lūgumus par pārtikas pieejamības nodrošināšanu mazāk attīstītu valstu vajadzībām pasaulē, nav vērstas pret Krievijas pārtikas nozari.

"Latvijā nav gaidītas tādas investīcijas, kuras atbalsta Krievijas karu Ukrainā. Ja informācija apstiprināsies, tiks pieņemti nepieciešamie lēmumi," uzsvēra Eglīte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti