Dienas ziņas

PVD saimniecībā Demenes pagastā izņem 65 mājdzīvniekus

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Asins ziedošanā īpaši aktīvi ir reģioni

Asins ziedošanā īpaši aktīvi ir reģioni

Reģionos donoru kustība vēl ir jāattīsta, atzīst Asinsdonoru centrā, bet visaktīvākie ziedotāji ārpus Rīgas ir Zemgalē un Latgalē. Ārpus galvaspilsētas cilvēki ir atsaucīgi un Donoru centra darbinieki tur tiek īpaši gaidīti. Biežāk ziedo sievietes, un vidējais donora vecums ir 35–40 gadi. Speciālisti atzīst, ka aktīvāk jāiesaistās jauniešiem.

Asins ziedošana Latvijā notiek katru dienu, tādā veidā nodrošinot slimnīcām nepieciešamo asins komponentu skaitu un glābjot dzīvības. Dienā tiek apkalpoti aptuveni 100 donoru. Nesen Donoru centra darbinieki viesojās Bauskā.

Asins ziedošana Bauskā.
Asins ziedošana Bauskā.

Asins donore Patrīcija: "Man patīk palīdzēt, un, ja man tas nekādu ļaunumu nenodara, tad kāpēc ne? Šī ir jau trešā reize. Dažreiz ir bijis tā, ka paliek slikti, bet, acīmredzot, tas mani neaptur."

Asins donore Elīza: "Nu ar to domu palīdzēt kādam citam, – tas mani neapgrūtina un tas mani iepriecina."

Kā norādīja Valsts asins donoru centra direktore Egita Pole, doties vizītēs uz reģioniem ir vispatīkamāk: ārsti jūt, ka viņus te gaida un sagaida sirsnīgi, lai dalītos ar svarīgāko – savām asinīm un savu prieku:

"Kad mēs esam kādā no telpām reģionos, vai tas ir kultūras nams, vai skola, vai bibliotēka, tad vizītes ir ļoti ilgi gaidītas.

Tās ir ļoti labi apmeklētas, un tur mēs parasti sūtām ļoti lielas mediķu brigādes, jo mēs zinām, ka būs daudz donoru. 

Lai mēs visus varētu raiti pieņemt. Tā ka jāsaka, reģionos šie izbraukumi vienmēr mums ir ļoti patīkami."

Atsaucīgākie reģioni ziedošanā ir Zemgale, Kurzeme un Latgale. Tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, esam vidēja līmeņa ziedotāji, norādīja Pole.

Asins ziedošana Bauskā.
Asins ziedošana Bauskā.

"Ja mēs skatāmies Rietumeiropā, šīs asins ziedošanas tradīcijas arī ir ļoti senas, ļoti ilgi koptas, un jāsaka, ja mēs skatāmies uz daudzām citām dzīves norisēm, tā pilsoniskā apziņa Rietumeiropā ir ļoti spēcīga, un donori tiešām jau izsenis nāk un dara to vairākām paaudzēm."

Latvijā šāda paaudžu tradīcija ienāk, tikai lēnām. Arī vidējais ziedotāja vecums Latvijā ir lielāks nekā citās valstīs.

"Tie mums diemžēl ir 38 gadi. Mēs gribētu, lai tas būtu mazāks, tāpēc mēs strādājam arī ar jauniešiem.

Ja mēs skatāmies nedaudz vairāk, tomēr aktīvākas ir sievietes, bet tā attiecība pret vīriešiem ir 48% pret 52%, tā kā vīrieši arī ir tuvu, tuvu klāt," pastāstīja Pole.

Svarīgi, lai tie, kuri ziedo asinis pirmo reizi, nepārdomā un nāk arī nākamreiz, sacīja Donoru centrā. Ja katrs donors pāris reižu gadā ziedotu asinis, neizskanētu regulārie aicinājumi par asins trūkumu slimnīcās. Pērn asinis ziedojuši 34 000 donoru, ziedojot gandrīz 60 000 reižu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti