Dienas ziņas

Izkrāpj 160 tūkstošus eiro

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ukrainas kara liecības Latvijas Saeimā

Saeimā apskatāmas divas Ukrainai veltītas izstādes

Saeimā no trešdienas, 22. februāra, apskatāmas divas Ukrainai veltītas izstādes. Vienā no tām aplūkojamas diplomātiskās dāvanas, ko gadu gaitā Latvijas politiķi saņēmuši no ukraiņiem. Savukārt fotoizstādē "Ukraina. Kara hronika" aplūkojami ukraiņu fotožurnālistu iemūžinātie kara kadri.

Arī diplomātiskās dāvanas stāsta savu stāstu par to, kā mainījusies Ukrainas ikdiena. Miera laikos dāvinātos tradicionāli izšūtos kreklus jeb "višivankas" un greznumlietiņas aizstājuši suvenīri, kas gatavoti no lādiņu atlūzām vai pat prettanku ieročiem. Par iecienītu dāvanu, uzticības un drosmes simbolu kļuvušas arī atmīnētāju sunīša vārdā Patrons rotaļlietas.

Savukārt fotoizstāde "Ukraina: kara hronika" skaudro ikdienu atspoguļo tiešā veidā – bez izskaistinājumiem vai simboliem.

"Šobrīd, kad atbalsts Ukrainai sāk apsīkt, ir vajadzīgs jauns cerības un atbalsta grūdiens. Ja Krievija savu ceļu bruņo asiņainos melos, Ukraina liek pretī patiesību, kuru tvērusi fotogrāfija," sacīja Saeimas deputāte, izstādes organizatore Antoņina Ņenaševa ("Progresīvie").

Izstādē aplūkojamos darbu autori ir divi ievērojami ukraiņu fotožurnālisti – Makss Levins un Jans Dobronosovs. Makss Levins 2022. gada martā tika nogalināts ar diviem Krievijas karavīru šāvieniem, kad neapbruņots bija devies fotografēt krievu pasaules pastrādātās zvērības. Tādēļ viņa fotogrāfijās aplūkojamas tikai kara pirmās dienas. Bet Maksa iesākto turpina neskaitāmi citi – ne vien profesionāli fotogrāfi, bet ikviens ar kameru iemūžina Krievijas noziegumus.

"Ja kāds cer, ka izdosies notiekošo paturēt noslēpumā – tad 21. gadsimtā tas vairs nav iespējams. Es savā telefonā glabāju vairāk nekā 6000 bilžu. Pareiziniet to ar visiem cilvēkiem, pat bērniem, Ukrainā,  kuriem ir telefoni... Neko neizdosies noslēpt!" pauda Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols.

Vēstnieku pašu izstādē visvairāk uzrunā fotogrāfija ar artilērijas lādiņa izpostītu virtuvi Dņipro pilsētā. Sprādzienā gāja bojā ģimenes tēvs – ukraiņu sportists. Attēls liecina, kā karš izposta mierīgo cilvēku dzīves. "Parasta ģimene, sēdēja pie galda virtuvē. Viņi nevienu neapdraudēja un mēģināja dzīvot mierīgu dzīvi. Tēvs pat nebija armijā, bet tika nogalināts."

Pagaidām izstādes aplūkojamas tikai Saeimas apmeklētājiem, bet organizatori cer ar muzeju un citu iestāžu palīdzību padarīt tās pieejamas plašākam cilvēku lokam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti