Krustpunktā

Krustpunktā diskusija: Kas notiek uz Latvijas - Baltkrievijas robežas?

Krustpunktā

Krustpunktā: Saeimas spīkera liktenis šonedēļ izšķīrās arī Latvijas Radio studijā

Krustpunktā izvaicājam jauno VARAM vadītāju Ingu Bērziņu

Ministre Bērziņa: VARAM vērtē divus variantus – Rēzeknes mēra vai domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šobrīd izvērtē divus iespējamos variantus saistībā ar finanšu krīzi Rēzeknes valstspilsētā – tikai Rēzeknes pilsētas mēra Aleksandra Bartaševiča ("Kopā Latvijai") atstādināšanu no amata vai visas Rēzeknes domes atlaišanu, par ko tad būtu jālemj Saeimā, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pavēstīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība").

ĪSUMĀ:

  • VARAM izvērtē divus scenārijus – Rēzeknes mēra vai domes atlaišanu.
  • Rēķinoties ar tiesvedībām, lēmumu negrib sasteigt, gaida Valsts kontroles atzinumu.
  • Novembris – pēdējais brīdis lēmuma pieņemšanai.
  • Bartaševičs paskaidrojuma vēstulē apsūdzējis VARAM un Finanšu ministriju "pārsteidzīgos un pierādījumos nebalstītos lēmumos".
  • Finanšu ministrija: Bartaševiča apgalvojumi par ministrijas kavēšanos sniegt atbildes uz Rēzeknes aizņēmumu pieteikumiem neatbilst patiesībai.

Rēķinās ar tiesvedībām

Bērziņa norādīja, ka ir saņemts Rēzeknes domes priekšsēdētāja paskaidrojums, taču tajā "nekā jauna nav", kas "spētu attaisnot" mēru par viņam izteiktajiem pārmetumiem. 

"Ir aizdomas, ka budžetā nav ierēķināti visi izdevumi – atalgojums pašvaldības iestāžu darbiniekiem nav ierēķināts visam gadam, un atbildes uz šo jautājumu līdz galam nav," norādīja Bērziņa, piebilstot, ka pašvaldība katru reizi sniedz citādākus finanšu datus.

VARAM gaida Valsts kontroles atzinumu, pirms pieņemt gala lēmumu par tālāko rīcību. 

"Viens variants ir atstādināt Bartaševiču no amata (..) Bet dokumentiem jābūt juridiski korektiem, jo pieļauju, ka Bartaševičs tiesāsies, tāpēc procedūrai jābūt korektai," uzsvēra ministre. 

Tādā gadījumā Bartaševičs turpinātu darbu pilsētas domē kā deputāts un domei būtu jāvirza cits kandidāts mēra amatam, turpināja Bērziņa.

"Vēl viens scenārijs, ko ministrijā vērtējam, bet tas nav plašāk apspriests ar koalīcijas partneriem, ir par iespējamo Rēzeknes pilsētas domes atstādināšanu," sacīja Bērziņa, paskaidrojot, ka pašvaldības budžeta apstiprināšana ir kolektīvs, nevis tikai domes priekšsēdētāja lēmums.

Ministre uzsvēra, ka ar lēmumu nekavēsies: "Mēs to darīsim maksimāli ātri, bet maksimāli korekti, rēķinoties ar tiesvedībām."

Novembris, pēc viņas teiktā, būtu pēdējais brīdis, kad lēmums jāpieņem.

Vaicāta, vai ir iespējams scenārijs, ka viss paliek, kā ir, – Bartaševičs saglabā amatu un dome netiek atlaista –, Bērziņa atzina: "Tas nav iespējams."

Uz jautājumu, kurš scenārijs – tikai mēra vai visas domes atlaišana – šobrīd izskatās ticamāks, Bērziņa akcentēja, ka ministrija izvērtē abus variantus, precīzāka informācija varētu būt nākamnedēļ.

Bartaševičs apsūdz ministrijas pārsteidzīgos lēmumos

Savukārt Bartaševičs ("Kopā Latvijai") paskaidrojuma vēstulē apsūdzējis gan VARAM, gan Finanšu ministriju (FM), viņaprāt, pārsteidzīgos un pierādījumos nebalstītos lēmumos, kā arī atkārtojis jau iepriekš vairākkārt publiski paustos aizbildinājumus, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Bartaševičs uzsvēris, ka, neskatoties uz VARAM un FM publiski paustajiem izteikumiem par Rēzeknes nevēlēšanos sadarboties, informācijas nesniegšanu vai nepatiesas informācijas sniegšanu, Rēzeknes pilsētas pašvaldība "kopš augusta sākuma sniegusi atbildes, ievērojot noteiktos termiņus un prasības". Tāpat pašvaldības vadītājs vēstulē paudis, ka sagaida gan no VARAM, gan no FM "konstruktīvu rīcību, kas vērsta uz sadarbību un problēmu risināšanu".

Rēzeknes domes priekšsēdētāja ieskatā veids, kā VARAM formulējusi paskaidrojumu pieprasījumu, "viennozīmīgi norāda uz to, ka paskaidrojuma pieņemšana no manis ir tikai formāla likuma izpilde", un atstādināšanas no amata process esot sākts, pamatojoties "vienīgi uz ministrijas izdarītajiem pieņēmumiem", bet nesaturot "pierādījumus par konkrēto normatīvo aktu pārkāpumiem".

Lēmuma pieņemšana par atstādināšanu varētu tikt vērtēta, ja patlaban Rēzeknes pilsētas pašvaldībā notiekošajā Valsts kontroles revīzijā un FM finanšu auditā tiktu atklāti konkrēti Bartaševiča kā pašvaldības vadītāja pieļauti likuma pārkāpumi, kuri turklāt "nepastarpināti ir izraisījuši konkrētās finanšu grūtības Rēzeknes pilsētas pašvaldībā", paudis pašvaldības vadītājs.

Vēstules finanšu situāciju aprakstošajā daļā Bartaševičs norādījis, ka 2023. gada budžeta plānošanas periodā tika konstatēts, ka budžeta deficīts sasniedz 13 miljonus eiro un tika nolemts veikt investīciju daļas samazināšanu.

Vēstulē atkārtoti pausti jau iepriekš publiski izskanējušie skaidrojumi par izmaksu pieaugumu, uzsverot, ka pašvaldības saistību apjoms ir "būtiski palielinājies no pašvaldības rīcības neatkarīgu apsvērumu dēļ".

Rēzeknes pilsētas dome ceturtdien, 21. septembrī, plāno apstiprināt grozījumus pašvaldības budžetā 2023. gadam, skaidrojis Bartaševičs. Pašlaik pašvaldības budžeta iztrūkums esot 1,3 miljoni eiro uzturēšanas izdevumiem un 4,4 miljoni eiro investīciju projektu pabeigšanai.

FM: Bartaševiča apgalvojumi par ministrijas kavēšanos sniegt atbildes uz Rēzeknes aizņēmumu pieteikumiem neatbilst patiesībai

Savukārt FM norādīja, ka Bartaševiča apgalvojums, ka ministrija nav sniegusi "atbildi, argumentētu atteikumu" uz Rēzeknes aizņēmumu pieteikumiem, neatbilst patiesībai.

FM pārstāvis Aleksis Jarockis apgalvoja, ka FM ir sniegusi pamatotu atbildi, pat divas – vienu 24. augustā un atkārtoti 15. septembrī – Rēzeknes domes priekšsēdētājam, kā arī domes deputātiem.

FM ir izskatījusi Rēzeknes domes priekšsēdētāja vēstuli par pašvaldības aizdevuma pieteikumiem un informē, ka ministrija jau 24. augustā ir informējusi pašvaldības domi par normatīvo aktu normām un to, ka pašvaldībai šobrīd nav iespējams saņemt jaunus aizņēmumus un sākt jaunu projektu īstenošanu.

Turklāt 1. septembrī FM ir iesniegts pašvaldības domē apstiprināts finanšu stabilizācijas procesa pieteikums.

Ministrijā informēja, ka pašvaldībai 2023. gada astoņos mēnešos ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa un Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda dotācijas prognozes pārpilde 0,62 miljonu eiro apmērā, kas primāri ir novirzāma uzņemto saistību izpildei.

Tāpat FM atkārtoti aicina pašvaldību pārskatīt budžeta izdevumus, tajā skaitā detalizēti pārskatot budžeta izdevumus brīvprātīgo funkciju finansēšanai, lai rastu līdzekļus uzņemto saistību izpildei un ar pašvaldībai pieejamiem līdzekļiem sabalansētu budžetu.

Vienlaikus FM vērš uzmanību uz to, ka pašvaldība turpina sniegt atšķirīgu informāciju par tās finanšu situāciju. Atbilstoši pašvaldības 2023. gada augusta pārskatam, pašvaldības uzņemto aizņēmumu un galvojumu saistību apmērs ir augstāks, nekā līdz šim tika norādīts: 2023. gadā 18,44%, 2024. gadā 24,27%, 2025. gadā 21,75%, 2026. gadā 22,09%, 2027. gadā 21,41% un turpmākajos divos gados – vidēji 20,54%.

FM norādīja, ka tāpat arī informācija par pašvaldības kavētajiem maksājumiem uz 31. augustu ir sniegta atšķirīga: atbilstoši pašvaldības 8. septembra vēstulē sniegtajai informācijai kavētie maksājumi ir 1,7 miljonu eiro apmērā, kas salīdzinājumā ar kavētajiem maksājumiem uz 31. jūliju ir pieauguši par 0,8 miljoniem eiro, pauž ministrijā.

Valsts kontrole ir sākusi revīziju pašvaldībā, lai gūtu patiesu informāciju par faktisko finanšu situāciju un 2023. gada budžeta vadības procesu. Pēc FM 11. septembrī pieprasītās papildu informācijas saņemšanas no pašvaldības un pēc informācijas saņemšanas no Valsts kontroles atbildīgās institūcijas vērtēs radušos situāciju un domes amatpersonu rīcību gan atbilstoši Likumā par budžetu un finanšu vadību, gan Pašvaldību likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

KONTEKSTS:

Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir nonākusi smagā finansiālā situācijā – izdevumu segšanai šim gadam tai pietrūkst 3,9 miljonu eiro. Lai ietaupītu līdzekļus, pašvaldības vadības uzdevumā iestāžu un pārvalžu vadītāji ir sagatavojuši priekšlikumus darbinieku skaita samazināšanai. 

Rēzeknes pašvaldība sagatavoja rīcības plānu finansiālās situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, taču pēc tā izvērtēšanas Finanšu ministrija neguva pārliecību, ka pašvaldība spēs pildīt savas saistības pret kreditoriem. Valsts kontrole paziņoja, ka veiks revīziju finanšu grūtībās nonākušajā Latgales pašvaldībā.

13. septembrī toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") paziņoja par procesa uzsākšanu Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja Bartaševiča atstādināšanai no amata. Mērs to nodēvēja par politisku izrēķināšanos.

Kopš 15. septembra ir apstiprināta jauna valdība, un tajā pašvaldību ministriju vada Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība").

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti