Mieriņa pirms gada: Tas, ko dara Lembergs, ir «tīras rūpes»

Par Saeimas priekšsēdētāju 20. septembrī ievēlēja Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāti Daigu Mieriņu. Lai gan tagad ZZS noliedz Aivara Lemberga ietekmi uz partiju apvienības politiku, vēl pirms gada Mieriņa un citi "zaļzemnieku" deputāta amata kandidāti pilnīgi nebija gatavi norobežoties no Lemberga un Rus.LSM.lv ēterā dedzīgi aizstāvēja viņa kandidatūru premjerministra amatam.

"Visi cilvēki mainās, un pats labākais, ko mēs varam darīt, ir piedot cits citam, iet uz priekšu un neskatīties, kas bija agrāk," teica Mieriņa Rus.LSM.lv raidījumā "TČK" ("ТЧK") 2022. gada 14. septembrī.

2021. gada februārī pirmās instances tiesa piesprieda Aivaram Lembergam piecu gadu brīvības atņemšanu, mantas konfiskāciju un 20 tūkstošu eiro naudassodu. Kad 2022. gada rudenī notika parlamenta vēlēšanas, Lembergs jau bija atbrīvots pret drošības naudu, un ZZS paziņoja, ka ir gatava izvirzīt viņu par savu premjerministra amata kandidātu. 14. Saeimas vēlēšanās Lembergs gan nekandidēja.

Uz "TČK" jautājumu, kurā Rīgas Centrālcietuma telpā notiks Ministru kabineta sēdes, ja valdībā būs ZZS, Uldis Augulis, tolaik – deputāta amata kandidāts, tagad – labklājības ministrs, pauda viedokli, ka līdz cietumam lieta nenonāks:

"Mums ir brīva valsts. Spēkā ir Satversme un Eiropas cilvēktiesības. Viņš [Lembergs] stāvēs par taisnīgumu līdz galam. Mēs redzam, kā tika notiesāts Ogres mērs Helmanis, un Augstākā tiesa faktiski atcēla visas apsūdzības. Kamēr nav galīgā tiesas sprieduma, cilvēks tiek uzskatīts par nevainīgu."

Savukārt Daiga Mieriņa, tobrīd vēl Saeimas deputāta amata kandidāte, paziņoja:

"Cilvēki grib, lai par viņiem rūpējas! Un tas, ko dara Aivars Lembergs, ir tīras rūpes – Ventspils ielas ir sakārtotas, mājas ir uzbūvētas, ir izdarīts viss, lai cilvēki labi justos un varētu normāli dzīvot.

Un to pašu cilvēki vēlas arī valstī – lai būtu kāds, lai viņi justu, ka kāds par viņiem rūpējas. Saimnieks! Mums arī ir tāds moto – "Saimnieki savā zemē!", tieši šī darba metode – domāt, kā būtu labāk visiem."

Uz "TČK" vadītāja Alekseja Dundas jautājumu, kāda ir saistība starp Kambodžas magnātu Traju Fipu, Kambodžas ģenerāli Kumu Kimu, Balkānu ieroču tirgotāju Slobodanu Tašiču, Venecuēlas amatpersonām Gustavo Adolfo Viskaino Hilu un Huanu Karlosu Dugarti Padronu un ZZS premjera amata kandidātu Aivaru Lembergu, raidījuma viesi atbildēja – nekāda. Tomēr saistība ir konkrēta – visas šīs personas ir ASV sankciju sarakstos, norādīja raidījuma vadītājs.

ZZS deputāta amata kandidāti sāka dedzīgi iebilst, ka apsūdzības Lembergam korupcijā un par valsts aktīvu piesavināšanos "būvētas uz avīžu publikācijām", lai gan uz ekrāna bija redzams ASV Tieslietu ministrijas paziņojums. Uz Rus.LSM.lv jautājumu, kā Lembergs, ja viņam noteiktas ASV sankcijas, gadījumā, ja kļūs par premjeru, sadarbosies ar Amerikas Savienotajām Valstīm, Augulis un Mieriņa atbildēja – tāpat kā visi pārējie.   

"Saprotiet, ja būs jauna valdība, jauni ministri, – viņi arī var aizbraukt uz Ameriku, palūgt tās valdību atcelt sankcijas. Ja jau tik vienkārši jebkurš var atbraukt uz Ameriku un pateikt – noteiksim sankcijas tādam un tādam cilvēkam vai atcelsim sankcijas tādam un tādam. Dīvaini, ka tas tika izdarīts attiecībā uz Aivaru Lembergu, un visdīvainākais, ka bez pierādījumiem!" teica Mieriņa.

Kandidāti no ZZS apsūdzēja Lemberga pretiniekus "naidīgumā" un "konkurenta nomelnošanā". Viņi apstiprināja, ka uzskata par iespējamu ZZS ar tādu premjerministra amata kandidātu piedalīties koalīcijā.

KONTEKSTS:

Saeima 20. septembrī no amata atsauca Edvardu Smiltēnu, kura pārstāvētais "Apvienotais saraksts" pēc jaunās valdības izveides ir palicis opozīcijā. 

Pēc tam notika jauna Saeimas spīkera vēlēšanas, kurām ZZS izvirzīja deputātu Gunāri Kūtri, bet opozīcijā esošais "Apvienotais saraksts" – bijušo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku, kuram atjaunots Saeimas deputāta mandāts. 

Taču koalīcijas partneriem – "Jaunajai Vienotībai" un "Progresīvajiem" – balsojot pret Kūtri, Saeimas spīkeru neizdevās ievēlēt – neviens kandidāts neguva vairākuma atbalstu, tādēļ rīkoja jaunas vēlēšanas, kurās par Saeimas priekšsēdētāju ievēlēja koalīcijas kopīgi virzīto Daigu Mieriņu (ZZS).

Kūtrim šis teju jau nodrošinātais amats izslīdēja no rokām Saeimas spīkera vēlēšanu priekšvakarā, sabiedriskajos medijos izsakoties par konsultēšanos ar apsūdzētiem un tiesātiem personāžiem. Viņa izteikumi izraisīja lielu ažiotāžu publiskajā telpā, arī koalīcijas partneri izvērtēja viņa piemērotību augstajam amatam. ZZS gan neatkāpās no nodoma Kūtri virzīt šim amatam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti