Pedagogu arodbiedrība nespēj vienoties ar ministri par slodžu balansēšanu, bet demisiju neprasīs

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) neredz iespēju vienoties ar izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu ("Jaunā Vienotība") jautājumā par skolotāju slodžu sabalansēšanu, taču ministres demisiju LIZDA neprasīs. 

Otrdien, 21. maijā, ap 2000 pedagogu pie Ministru kabineta ēkas piketā plāno pieprasīt korekti pildīt streika vienošanos par pedagogu darba slodzes sabalansēšanu. Piketu rīko LIZDA.

Latvijas Radio intervijā, jautāta, ko akcijas dalībniekiem atbildēs, ministre Čakša uzsvēra, ka visi solījumi pedagogiem līdz šim esot izpildīti.

Intervija ar izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Mēs saprotam, ka viens no izdegšanas iemesliem ir lielais skaits mācību stundu," sacīja Čakša, norādot, ka šogad nekādas izmaiņas nav paredzētas. Ministre norādīja, ka pārmaiņu realizēšanai nepieciešams papildu finansējums, līdz ar to pārmaiņas būšot nākamajā gadā, kad būs papildu līdzekļi. 

Kā ziņots, tad Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sagatavojusi piedāvājumu skolotāju slodžu sabalansēšanai, aicinot visus pedagogus no 2025. gada 1. septembra pāriet uz 40 stundu darba nedēļu, papildus nosakot, kāds būs maksimālais mācību stundu skaits klases priekšā. Bet arodbiedrību ministrijas piedāvājums neapmierina, jo tā uzskata, ka pretēji ministrijas paustajam tas tieši pasliktinās situāciju vairākiem pedagogiem. 

LIZDA vadītāja Inga Vanaga Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja, ka IZM piedāvājums attiecībā uz slodžu balansēšanu esot "pilnīgi pretējs" tam, par ko LIZDA un ministrija strīdējušās pagājušajā gadā. 

"Mēs veicām aprēķinus arodbiedrībā pēc formulas, ko ministrija ir izstrādājusi. Tie paredz, ka daļai pedagogu ienākumi samazināsies no padsmit eiro līdz pat vairākiem simtiem eiro pēc jaunās metodikas. Ministrija tikšanās laikā šos aprēķinus apstrīdēt nevarēja, aprēķinus viņi nevar arī iesniegt mums, lai varētu salīdzināt," sacīja Vanaga. 

Tomēr Čakša atzīmēja, ka jāpanāk pedagoga profesijas prestiža celšana, lai mazinātu esošo skolotāju pārstrādāšanos.

"Kamēr mēs nepacelsim profesijas prestižu, nepanāksim, ka jaunie cilvēki izvēlas skolotāja profesiju, mēs nepanāksim, ka esošie skolotāji nepārstrādājas, jo šīs slodzes ir kādam jāizstrādā no aspekta, ka ir bērni, kurus mēs mācām," pauda Čakša. 

LIZDA vadītāja norādīja, ka otrdienas piketā pedagogi prasīs IZM un valdībai turpināt balansēt darba slodzes visiem pedagogiem tā, kā pagājušajā gadā puses esot vienojušās. "[Prasīsim] politiķiem izturēties atbildīgi pret to, par ko pagājušajā gadā paši nobalsoja," piebilda Vanaga. 

Vanaga arī norādīja, ka LIZDA neprasīs atbildīgās ministres demisiju saistībā ar šo jautājumu,

tomēr viņa jau iepriekš uzsvēra, ka neredz iespēju šajā jautājumā vienoties ar Čakšu. Tāpēc liela loma sarunās esot premjerei Evikai Siliņai ("Jaunā Vienotība").

KONTEKSTS:

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību (LIZDA) joprojām nepiekrīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumam par pedagogu darba slodzes turpmāko balansēšanu. Tāpēc arodbiedrība lēmusi par labu pedagogu piketam un vēršanos tiesā.

LIZDA un IZM ilgstoši ir atšķirīgi redzējumi par pedagogu slodžu balansēšanu. IZM ir pārliecināta, ka iespējami vairāki risinājumi, turklāt jāņem vērā vairāku pušu, ne tikai IZM un LIZDA, redzējums. Arodbiedrība uztraucas, ka pedagogam vai nu netiks apmaksāts darbs starpbrīžos, vai netiks apmaksāts vairums pienākumu.

Pērnā gada aprīlī pedagogi sāka trīs dienu streiku, kurā piedalījās vairāk nekā 19000 skolotāju. Streika laikā LIZDA panāca valdības lēmumu, kas paredz piešķirt papildus 4 168 067 eiro mērķdotācijām pašvaldībām visu pedagogu atalgojuma palielināšanai. Taču LIZDA arvien nav apmierināta ar IZM aprēķiniem saistībā ar pedagogu streika prasību izpildi.

IZM plāno atjaunot vadlīnijas par slodžu balansēšanu, lai skaidri atrunātu, kādi pienākumi ir jāapmaksā.

Par slodžu sabalansēšanas modeli bija jāvienojas jau pērnā gada maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti