Jēkabpils novada pašvaldībai piešķir 898 613 eiro janvāra plūdu radīto izdevumu segšanai  

Jēkabpils novada pašvaldībai piešķir 898 613 eiro janvāra plūdu radīto izdevumu segšanai, paredz otrdien, 16. jūnijā, valdībā apstiprinātais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīkojuma projekts. 

Finanšu līdzekļi nepieciešami, lai segtu izdevumus par 2023. gada janvāra plūdu krīzes laikā veiktajiem dambja avārijas stiprināšanas darbiem un primāriem pasākumiem plūdu seku novēršanai, kā arī par plūdos cietušo pašvaldības īpašumā esošo infrastruktūras objektu atjaunošanu Jēkabpils novada pašvaldības teritorijā. 

Minētais finansējums ir pirmā daļa no kopējā Jēkabpils novada pašvaldības pieprasījuma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai segtu izdevumus, kas radušies 2023. gada janvāra plūdu laikā Jēkabpils novada pašvaldības teritorijā. 

898 tūkstoši eiro ir paredzēti jau ziemā paveikto darbu apmaksai, par kuriem Jēkabpils novada pašvaldība ir iesniegusi attiecīgos rēķinus. Toreiz tika veikta dambja avārijas stiprināšana, kā arī primāri pasākumi plūdu postījumu novēršanai. Tuvākajā laikā Jēkabpilī tiks uzsākts otrais seku novēršanas etaps.  

Jēkabpils novada mērs par plūdu seku novēršanu
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis stāstīja: "Tātad tur vēl apmēram uz 1,2-1,5 miljoni. Un tas ir infrastruktūras, tā kas ir sabojāta, sakārtošanai. Komunikācijas, ūdensvadu tīkli, visādi kanalizācija tīkli, pretspiediena vārsti, kanalizācijas akas, kas ir iesēdušās – tas viss ir vel jākārto. Vienkārši mūsu finansējums nepieļauj to visu izdarīt uzreiz, kamēr nav dabūta šī nauda."

Attiecībā uz pieprasījuma otro daļu Jēkabpils novada pašvaldībai nepieciešams finansējums, lai atjaunotu 2023. gada janvāra plūdos cietušās Jēkabpils pilsētas deviņas ielas. Pieprasījuma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem otro daļu Jēkabpils novada pašvaldība plāno iesniegt VARAM pēc ielu tehniskā novērtējuma un remonta izmaksu tāmju sastādīšanas. Jēkabpils novada pašvaldība paredz, ka provizoriski šo deviņu ielu atjaunošanas izmaksas varētu sasniegt no 1 000 000 eiro līdz 1 400 000 eiro. 

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka lielu stihisku nelaimju gadījumā, ja radīto zaudējumu apmērs pārsniedz 2% no pašvaldības plānotajiem budžeta izdevumiem kārtējā gadā, valdība var pieņemt lēmumu par citiem līdzekļu piešķiršanas nosacījumiem. 

2023. gada janvāra plūdi Jēkabpils novada pašvaldības teritorijā uzskatāmi par lielu stihisku nelaimi, tāpēc VARAM ierosināja, ka Jēkabpils novada pašvaldība nenodrošina līdzfinansējumu radīto zaudējumu novēršanai ne mazāk kā 30% apmērā, kā to nosaka Ministru kabineta noteikumi. Minētais nosacījums par līdzfinansējuma nenodrošināšanu ir attiecināms uz abām Jēkabpils novada pašvaldības pieprasījuma daļām. 

Savukārt lielākā naudas summa – 14 miljoni eiro – paredzēta dambja stiprināšanai un pārbūvei. Šo naudu valdība jau ir iezīmējusi. Un pašlaik notiek projekta saskaņošana ar visam atbildīgām instancēm. Tik līdz tā būs pabeigta, Jēkabpils novada pašvaldība izsludinās konkursu uz izpildi. Darbus plānots sākt jau augusta vidū, lai dambis būtu savests kārtība līdz nākamiem iespējamiem plūdiem.

KONTEKSTS:

Janvārī, izveidojoties lielai vižņu masai Daugavā, kas aizsprostoja upi no Pļaviņām līdz pat Jēkabpilij, pilsētu pārņēma plūdi, kādi nebija pieredzēti vairākus gadu desmitus. Jēkabpils novadā tika izsludināts sarkanais brīdinājums. Iedzīvotāji tika aicināti nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām. Tāpat sāka arī brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem. Plūdu ierobežošanas un dambja stiprināšanas darbi noritēja diennakts režīmā teju divas nedēļas. Dambi izdevās nosargāt, un vēlāk kritās arī ūdens līmenis.

Plūdu laikā Jēkabpilī tika izskaloti ceļi un ielas, bojātas kanalizācijas sistēmas, applūda aptuveni 400 privātmāju. Aizsargdambja atjaunošanai būs nepieciešami 12,5 miljoni eiro.

Jēkabpils novada pašvaldībai plūdu risku novēršanai novirzīts Eiropas Savienības fondu finansējumu 10,76 miljonu eiro apmērā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti