Izdevējs Valters Dakša: Modernā armijā iejūtas arī intelektuāļi

Ādažu militārajā bāzē vakar zvērestu deva 252 jaunie karavīri. Viņi solīja, netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību pēc labākās sirdsapziņas. Viņu vidū arī Valters Dakša, kurš savulaik ieguva balvu "Laiks Ziedonim" par grāmatu vākšanu dzimtajā Saldū, bet patlaban ir ticis pie sava grāmatplaukta Rīgas galerijā "Istaba", izdod alternatīvas grāmatas un mēnešrakstu "Avīzes Nosaukums".

Izdevējs Valters Dakša: Modernā armijā iejūtas arī intelektuāļi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šis ir pirmais iesaukums kopš 2006. gada, kad Latvijā beidza obligāto militāro dienestu. Valsts aizsardzības dienests tagad ilgst 11 mēnešus un paredzēts jauniešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Pirmā iesaukuma karavīri, kas Ādažos ieradās 1. jūlijā, visi pieteikušies brīvprātīgi. 

Dakša atzina, ka viegli nav gājis: "Esmu arī salūzis varbūt, bet esmu arī daudz sasniedzis, iekļāvies kolektīvā, pieņēmis armijas disciplīnu, man te ir iepaticies. Esmu atradis sarunu biedrus, kas man ir ļoti svarīgi. Te ir ļoti labi cilvēki, pret mums ir ļoti laba attieksme."

Valters Dakša dienē štāba sakaru rotā. Pēc pirmā nodienētā mēneša varējis izvēlēties specializāciju.

"Man jau specialitāte ir iedalīta, esmu sakarnieks, citi būs bruņumašīnu šoferi," atklāja Dakša, stāstot, ka nodarbībā darbojies ar rācijām.

Modernā armija ir daudz domājošāka, Dakšas teikto apstiprināja 1. Mehanizētā kājinieku bataljona virsseržants Ilmārs Rešņa, kas arī piedalījās zvēresta ceremonijā. Un fiziskās spējas, kas šai karavīru paaudzei kopumā vairs nav tik izcilas, iespējams attīstīt treniņos.

"Mums ir svarīgākais, ka karavīrs ir spējīgs domāt, pieņemt lēmumus. To mēs nekad neiemācīsim. Visā pasaulē bruņotie spēki, armijas attīstās, tehnoloģijas ir ļoti liels spēlētājs mūsdienu karadarbībā.

Mums ir ļoti nepieciešami gudri, inteliģenti un attīstīti cilvēki, ne tikai tādi, kas ir spējīgi skriet un dzīvot mežā ilgu laiku," norādīja Rešņa.

Arī 2024. gada janvāra iesaukumam jaunieši jau ir sākuši pieteikties brīvprātīgi, tam paredzētas 120 vietas. Ja tās tiks aizpildītas, tad citiem, kas kvalificējas dienestam, bet nevēlas turp doties, tas nebūs jādara.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums bija brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam. Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, un dienestu 1. jūlijā sāka 254 jaunieši.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti