Simsone pastāstīja, ka šī gada jūnija sākumā piedzīvots fenomens – faktiskais bezdarba līmenis, kas parasti ir augstāks, bijis teju vienāds ar reģistrēto bezdarbu. Tā ir satraucoša ziņa, kas liecina, ka darbaspēka rezerves Latvijā tik tiešām izsīkst, norādīja Simsone.
"Mēs domājam jaunus risinājumus, kā aktivizēt tos cilvēkus, kuri joprojām ir bez darba, lielāku uzmanību veltot tiem, kuri ilgstoši nespēj atrast darbu," sacīja NVA direktore.
Viņa pauda, ka pārkvalifikācija ir ilgs process, turklāt ir daudz darba vietu, kurām nav laika gaidīt.
"Mūžizglītība jeb mācīšanās mūža garumā kļūst arvien kritiskāk svarīga," sacīja Simsone, uzsverot, ka tas jādara, vēl esot darba tirgū, nevis tikai tad, kad darbs ir zaudēts.
"Šī prasmju attīstība kļūst arvien svarīgāka un nozīmīgāka ne tikai Latvijā, bet globāli."
Vidējais darba meklētājs Latvijā šobrīd ir sieviete vecumā virs 50 gadiem ar iegūtu profesionālo vidējo izglītību. Statistika liecina, ka nedaudz pieaudzis sieviešu bezdarbnieču īpatsvars, sasniedzot gandrīz 56% no visiem reģistrētajiem bezdarbniekiem. Ap 40% ir vecuma grupā virs 50 gadiem. "Tās ir tiešas norādes, ka prasmes vairs neatbilst mūsdienu tirgus prasībām," sacīja Simsone.
"Negribētu piekrist apgalvojumam, ka cilvēki [darba tirgū] tiek diskriminēti vecuma dēļ, es pieturos pie domas, ka tas ir prasmju jautājums.
Tas, kā mainās tehnoloģijas, cik plaši tās ienāk darba tirgū. Nav nozaru, kuras tās nebūtu skārušas. Cilvēku spēja adaptēties, apgūt jaunas prasmes ir noteicošais, kas ir svarīgi darba meklētājiem," sacīja Simsone, norādot, ka, ja cilvēks nav mācījies un šīs tehnoloģiju prasmes attīstījis, palikt darba tirgū kādā brīdī kļūst neiespējami.
KONTEKSTS:
Latvijā reģistrētā bezdarba līmenis šogad jūnija beigās bija 5,5% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, tas ir tāds pats kā mēnesi iepriekš, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) publiskotā informācija.
Jūnija beigās NVA bija reģistrēti kopumā 49 239 bezdarbnieki, kas ir par 389 cilvēkiem vairāk nekā mēnesi iepriekš, kad aģentūrā bija reģistrēti 48 850 bezdarbnieku.
Zemākais reģistrētā bezdarba līmenis jūnija beigās joprojām bija Rīgas reģionā – 4,3% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,1% vairāk nekā mēnesi iepriekš, bet augstākais reģistrētā bezdarba līmenis saglabājās Latgales reģionā – 11,2%, kas ir kritums par 0,3%.