Dienas ziņas

Daugavpilī gatavojas X stundai, taču ir daudz nezināmā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ukrainas bēgļi aktīvi mācās latviešu valodu

Bēgļi no Ukrainas aktīvi mācās latviešu valodu

Šonedēļ aprit divi gadi kopš Krievijas visaptverošā iebrukuma Ukrainā sākuma, un, laikam ritot, arvien pieaug to Latvijā dzīvojošo kara bēgļu skaits, kuri mērķtiecīgi mācās latviešu valodu. Pērn valodu apguvuši gandrīz divreiz vairāk Ukrainas pilsoņu nekā 2022. gadā. Arī Liepājā ukraiņu interese apgūt valodu ir liela. 

Jekaterina no Hersonas Latvijā ieradās pirms pusotra gada, un jau tobrīd sapratusi, ka, esot svešā valstī, jāmācās valoda. 

"Kad es tikko atbraucu uz Latviju, es jau zināju, ka man jāmācās latviešu valoda. Tāpēc, ka es sapratu, – visas izkārtnes, visa informācija pieejama latviski, un man ir jāmācās valoda, lai justos komfortablāk un lai cilvēki mani saprastu," sacīja Jekaterina.

Arī Olena, kura kopā ar dēlu Latvijā ir kopš 2022. gada 8. marta, ar lielu interesi mācās latviešu valodu: "Es zināju, ka tas ir jādara, jo mēs esam atbraukuši uz valsti, kurā valsts valoda ir latviešu, un tāpēc tā jāmācās. Pirmos trīs mēnešus es tik ļoti pārdzīvoju par Ukrainā notiekošo, ka nespēju koncentrēt domas uz citiem jautājumiem, taču man paveicās nokļūt darba kolektīvā, kurā visi runā latviski, un jau pusgadu pēc ierašanās šeit es ar lielu interesi mācījos valodu."

Pērn latviešu valodu apguva 7000 ukraiņu

Latvijā šobrīd reģistrēti vairāk nekā 32 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, kuri saņem palīdzību no pašvaldībām, savukārt vairāk nekā 61 000 ukraiņu izsniegtas termiņuzturēšanās atļaujas un ilgtermiņa vīzas.

Krievijas visaptverošā iebrukuma Ukrainā pirmajos mēnešos šeit mītošie bēgļi par iespējām apgūt latviešu valodu interesējušies ļoti maz, taču, laikam ritot, viņu skaits pieaudzis.

Sabiedrības integrācijas fonda Vienas pieturas aģentūras vadītāja Inese Saldābola pastāstīja, ka interese šobrīd ir liela: 

"2022. gadā, kas bija pats kara sākumposms, latviešu valodu apguva gandrīz 4000 ukraiņu. Jārēķinās, ka tas, protams, bija periods, kad ļoti daudz ukraiņu cerēja, ka tūlīt viss beigsies un viņi dosies mājās. Pagājušajā, 2023. gadā, tie bija gandrīz 7000 ukraiņu, kas apguva latviešu valodu."

Sekmīgi apgūt valodu daudziem kara bēgļiem kavē aizņemtība darbā. To atzina arī Jekaterina: "Mēs abi jau esam nokārtojuši A2 līmeni, bet tālāk vīram šajā ziņā ir grūtāk, jo viņam ir liela slodze darbā un ir to grūti savienot ar valodas apguvi."

Arī Saldābola atzina, ka ir jārēķinās, ka valodas apguve ir laikietilpīgs process: "Tas prasa četrus, piecus mēnešus vairākas reizes nedēļā, lai apgūtu vienu līmeni, līdz ar to, protams, strādājošajiem tas nereti ir ļoti liels izaicinājums, kā šo valodas apguvi apvienot ar tiem dzīves pienākumiem, kas nu katram no Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā ir."

Lai informētu kara bēgļus par latviešu valodas apguves iespējām, Sabiedrības integrācijas fonda Vienas pieturas aģentūra Liepājā rīkoja semināru, kuru apmeklēja vairāk nekā 100 cilvēku. Provizoriski aprēķini liecina, ka šogad Latvijā varētu ierasties vēl aptuveni 12 000 kara bēgļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti