Panorāma

"Eurostat": Latvijā tūrisms no Covid-19 atkopjas vislēnāk ES

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Valsts prezidenta vēlēšanas notiks 31. maijā

Partijās sākusies aktīvāka rosība, meklējot nākamo Valsts prezidentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Līdz ar noteikto datumu – 31.maiju, partijās sākusies aktīvāka rosība, meklējot nākamo Valsts prezidentu. Pagaidām gan tiek izteikti tikai minējumi, taču viens jau tagad ir skaidrs, lai ievēlētu nākamo Valsts prezidentu, politiķiem būs jāmeklē kompromisi.

Valsts prezidents Egils Levits vēl nav atklājis, vai atkārtoti kandidēs uz šo amatu. Viņš norādījis, ka tas ir Saeimas politiķu ziņā. Partijām laika nav daudz, jo prezidenta amata kandidatūras jāiesniedz Saeimā no 9. līdz 13. maijam.

Nacionālā apvienība, kura pirms četriem gadiem bija viena no iniciatorēm Levita virzīšanai, tagad nesteidz solīt atbalstu, par kandidatūru jālemj partijas domes sēdē aprīļa sākumā.

"Mēs noteikti piedāvāsim esošajam prezidentam tikties ar Nacionālās apvienības domi, un pēc tikšanās tad arī būs domes lēmums par to, vai mēs esam gatavi Levita kungu virzīt. Protams, tad būs arī skaidrība, vai Levita kungs ir gatavs kandidēt. Lēmumu pieņems Nacionālās apvienības dome. Nav prioritārais jautājums, vai tas būs vai nebūs Nacionālās apvienības biedrs," norāda Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

"Apvienotais saraksts" neatkāpjas no sākotnējā nodoma virzīt savu augstā amata pretendentu. Vai tas būs saraksta dibinātājs Uldis Pīlēns, kā izskanējis kuluāros, partija vēl neatklāj.

"Mēs virzīsim savu prezidenta amata kandidātu, un vienlaikus varu teikt – šis kandidāts noteikti nebūs Egils Levits," uzsver "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars.

"Jaunā Vienotība" par prezidenta amata kandidātu diskutēs tuvāko nedēļu laikā valdes un frakcijas kopsēdē. "Jaunā Vienotība" sola būt koleģiāla, bet ar savu viedokli. Saeimas kuluāros amata pretendentu vidū izskanējis arī Eiropas komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieka Valda Dombrovska vārds.

"Šīs pašlaik ir tikai spekulācijas, jo jāsaprot, ka Eiropas valstīm nomainīt valstīm komisārus un ieņemt to pašu vietu ir sarežģīti. Jo vieta ir atbilstoša katra komisāra pieredzei. Valdis Dombrovskis pašlaik ieņem principā mūsu Latvijas valsts neatkarības vēsturē augstāko amatu kādā no starptautiskajām organizācijām. Vai tas ir tā vērts, ir jāizsver gan viņam pašam, gan pārējiem," saka "Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

Opozīcijā esošās "Zaļo un Zemnieku savienības" (ZZS) sadarbības partneri sociāldemokrāti nosaukuši savu prezidenta kandidātu, deputātu Gunāru Kūtri. Partijas kongresā 1. aprīlī būšot lēmums virzīt vai nevirzīt ZZS pārstāvi. ZZS iekšienē apsvērusi Jelgavas mēra Andra Rāviņa nominēšanu. Viens gan esot skaidrs jau tagad, partija neatbalstīs Levita pārvēlēšanu.

"Visticamāk, koalīcijai vienota kandidāta nebūs. Ja mēs nonākam šādā situācijā, loģiski, ka ZZS būs jāizšķiras par kādu kandidātu," atzīst ZZS priekšsēdētājs Viktors Valainis.

Savukārt "Progresīvie" nosaukuši piecus kritērijus, kuru izpildes gadījumā sniegs savu atbalstu prezidenta amata kandidātam. To vidū ir reputācija, izpratne par tiesiskumu un ilgtspējīgu attīstību.

"Ja mēs identificēsim savu kandidātu, tad mēs primāri atbalstīsim savu kandidātu, bet, ja kādā kārtā mums nāksies vērtēt Levita kunga kandidatūru, tad, protams, mēs aicināsim prezidenta kungu uz tikšanos ar frakciju, kur mēs, protams, vētīsim prezidenta kunga atbildes," norāda partijas "Progresīvie" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Kaspars Briškens.

Opozīcijā esošās partijas "Latvija pirmajā vietā" un "Stabilitātei!", kā jau tas vairākkārt izskanējis, neatbalsta Egila Levita pārvēlēšanu Valsts prezidenta amatā. 

Jau vēstīts, ka nākamo Valsts prezidentu izraudzīsies Saeima 31. maijā.

Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits par Latvijas Valsts prezidentu kļuva 2019. gada 29. maijā, kad pirmajā balsošanas kārtā par viņu nobalsoja 61  Saeimas deputāts

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti