Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Gazas joslu turpina pamest ārvalstnieki

Aicina pieteikties valsts aizsardzības dienesta iesaukumam

Rekrutēšanas centrs: Trešajā iesaukumā obligāti būs jāiesauc vismaz 600–700 jauniešu

Trešajā Valsts aizsardzības dienesta iesaukumā, kas sāksies nākamā gada vasarā un kuram vēl var pieteikties līdz šā gada 1. decembrim, obligātā kārtā pēc nejaušas atlases principa būs jāiesauc vismaz 600–700 jauniešu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Rekrutēšanas un atlases centra priekšnieks majors Rihards Rozenbaums.

Viņš pavēstīja, ka šobrīd trešajam iesaukumam pieteikušies 193 cilvēki, bet dienēt nākamā gada vasarā būtu jāsāk 480. 

"Ņemot vērā iespējamo atbirumu, būtu jārēķinās uz 700–800 [iesaucamo obligātā kārtā]. Bet ņemot vērā, ka, iespējams, būs jāiedarbina atlase pēc nejaušības principa, jāskatās, cik pieteiksies brīvprātīgi, kas vēl ir līdz 1. decembrim, bet jebkurā gadījumā rēķināmies, ka būs ap 600–700 vismaz jāatlasa pēc nejaušības principa," atzina majors.

Rekrutēšanas centrs rēķinās, ka parasti pieteikumu skaits pieaug neilgi pirms termiņa beigām – vēl palikušas nepilnas divas nedēļas, kad var pieteikties trešajam iesaukumam. 

"Bet šis skaitlis ir tik liels, ka dienā jāpiesakās 50–60 cilvēku, lai sasniegtu mērķi tieši uz brīvprātības principa," sacīja Rozenbaums.

Neatkarīgi no tā, vai obligāti būs jāiesauc 10, 100 vai 200 jauniešu, darba apjoms atlases sagatavošanai ir nemainīgs.

Atlase notiks janvāra otrajā pusē, priekšdarbi tās sagatavošanai jau ir uzsākti. Rozenbaums atgādināja, ka katram jaunietim, sasniedzot 18 gadu vecumu, obligāti jāizveido elektroniskā adrese – uz to tiks nosūtīta pavēste par iesaukumu Valsts aizsardzības dienestā. Ja šādas elektroniskās adreses nebūs, pavēsti jaunietis saņems deklarētajā dzīvesvietā. Pavēstē būs norādīts, kur, kad un cikos ir jāierodas, kas jāņem līdzi, un izskaidrots, kas notiks, ja neatnāks.

Rozenbaums atgādināja, ka obligāti iesauktie ik mēnesi saņems 300 eiro, bet tie, kas pieteiksies brīvprātīgi, – 600 eiro plus vēl kompensāciju pēc dienesta 1100 eiro apmērā un apmaksātas izglītības iespējas.

Savukārt profesionālajā dienestā šogad pēc pērnā gada krituma ir pieteikumu pieaugums. Vidējais vecums, kurā piesakās dienestam, ir 27 gadi. "Esam sasnieguši pirms kovida līmeni, 2019. gadu, ceru, ka nākotnē latiņu tikai celsim uz augšu vai turēsimies esošajā līmenī," pauda Rozenbaums.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī izveidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums bija brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam. Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, un dienestu 1. jūlijā sāka 254 jaunieši.

Savukārt otrajam iesaukumam, kas sāksies 2024. gada janvārī, brīvprātīgi pieteicās 224 Latvijas pilsoņi, un Aizsardzības ministrija nolēma neveikt obligāto iesaukšanu pēc nejaušības principa. 

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti