Apgabaltiesa pilnībā attaisno par aicinājumu «likvidēt ķīniešus» notiesāto Endziņu

Rīgas apgabaltiesa otrdien, 17. oktobrī, pilnībā attaisnojusi Niku Endziņu, kurš apsūdzēts par nacionālā naida kurināšanu sociālo tīklu platformā "Facebook". Pirmās instances tiesa Endziņam pirms diviem gadiem piesprieda septiņu mēnešu cietumsodu, arī apelācijas instances tiesa viņu atzina par vainīgu un sodīja ar sešiem mēnešiem cietumā.

Pilnu spriedumu sagatavos līdz 31. oktobrim, un pēc pilna nolēmuma sagatavošanas to desmit dienu laikā varēs pārsūdzēt kasācijas kārtībā.

Iepriekš neminot personas vārdu, prokuratūra pavēstīja, ka vīrietis apsūdzēts par nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu sociālajā tīklā "Facebook", kā arī par huligānismu.

Saskaņā ar apsūdzību vīrietis savā dzīvesvietā uzņēma un vēlāk publicēja "Facebook" videoierakstu ar nosaukumu "Koronas vīruss ir Latvijā! Lūdzu, dalies un brīdini citus!".

Videoieraksts saturēja izteikumus, kuru paušanas veids ir cieņu aizskarošs un naidīgi vērsts uz nesaticības provocēšanu pret ķīniešu tautības cilvēkiem un Ķīnu kā valsti, izsakoties, ka "ķīniešus un Ķīnu kā valsti vajag likvidēt un ķīnieši prot izgatavot tikai viltotas preces un viltotus mobilos telefonus".

Tāpat šajā videoierakstā viņš esot tīši izplatījis viltus ziņas par koronavīrusa Covid-19 izplatību Latvijas teritorijā. Minētais apgalvojums neatbilda patiesībai, jo konkrētajā periodā oficiāli netika reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Minētās bija viltus ziņas, kas saistītas ar veselības drošības apdraudējumu, rezultātā sabiedrībā tika radīts būtisks satraukums un nedrošības sajūta, kā arī traucēts Slimību profilakses un kontroles centra darbs.

"Apsūdzētais ar savām darbībām dezinformēja sabiedrību par faktisko situāciju valstī saistībā ar vīrusa izplatību, tādējādi lika apšaubīt Slimību profilakses un kontroles centra un pārējo iesaistīto iestāžu kopējo darbību, mudinot domāt, ka sabiedrība netiek informēta un valsts slēpj no iedzīvotājiem nozīmīgu informāciju," norādīja prokuratūrā.

Lieta tika nodota Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai, kura Endziņu atzina par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas paredzēts Krimināllikuma 78. panta otrajā daļā un Krimināllikuma 231. panta pirmajā daļā. Saskaņā ar Krimināllikuma 52. pantu soda izciešanas termiņā tika ieskaitīta Endziņa atrašanās apcietinājumā no pērnā gada 31. janvāra līdz pērnā gada 6. aprīlim.

Savukārt Rīgas apgabaltiesa, skatot lietu apelācijas kārtībā, Endziņu atzina par vainīgu nacionālā naida kurināšanā saistībā ar viņa ierakstiem sociālo tīklu platformā "Facebook", sodot viņu ar brīvības atņemšanu uz sešiem mēnešiem.

Par spriedumu tika iesniegta kasācijas sūdzība. Augstākā tiesa lietu nosūtīja atkārtotai izskatīšanai.

KONTEKSTS:

Valsts policija Niku Endziņu aizturēja 2020. gada janvāra beigās – pēc tam, kad viņš sociālajā tīklā "Facebook" ievietotā video nepatiesi apgalvoja, ka Latvijā no Ķīnas ieradusies ar bīstamu vīrusu inficēta sieviete un cauri visai Rīgai sabiedriskajā transportā devusies uz slimnīcu. Video izskanēja arī naidīgi ķīniešiem veltīti izteikumi, kuru dēļ Endziņa lietu no policijas pārņēma Valsts drošības dienests. 

Vēlāk prokuratūra viņu apsūdzēja par nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu sociālajā tīklā "Facebook", kā arī par huligānismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti