4. studija

Vai Centrāltirgus Gaļas paviljonā tirgotāji piedāvā svaigu gaļu?

4. studija

Kāpēc ielu un trotuāru malās krājas sniegs?

Kāpēc Siguldas novadā deklarētie bērni, kas mācās Ropažos, atbalstu par ēdināšanu nesaņems?

Novadu reformas ķīlnieki: Siguldā deklarētie bērni tuvākajā skolā Ropažos nesaņem brīvpusdienas

Ir vecāki, kuri dažādu iemeslu dēļ savām atvasēm neizvēlas mājām tuvāko bērnudārzu vai skolu. Taču tas ir pašu vecāku lēmums, ko izdarot, viņi apzinās, ka, iespējams, nesaņems atsevišķas priekšrocības un atbalstu no pašvaldības, jo bērns mācās citur. Tomēr ir arī pretēja situācija – kad bērni apmeklē dzīvesvietai tuvāko izglītības iestādi, taču pēkšņi kļūst "svešie starp savējiem". Tā novadu reformas rezultātā 137 Siguldas novada bērni, kas apmeklē tuvāko izglītības iestādi Ropažu novadā, atbalstu par ēdināšanu nesaņems ne no vienas pašvaldības. Vai ir normāli, ka novadu reformas dēļ ģimenes kļūst par situācijas ķīlniekiem?

Novadu robeža novilkta starp mājām un tuvāko izglītības iestādi

Laikā, kad Katrīnas Liepkalnes ģimene pārcēlās uz dzīvi Inčukalna novadā, viens no dzīvesvietas izvēles iemesliem bija Vangažu bērnudārza un skolas tuvums. Pēc novadu reformas ģimenes deklarētā dzīvesvieta ir Siguldas novadā, bet bērnudārza un skolas adrese – Ropažu novadā. Tātad starp Liepkalnu ģimenes mājām ciematā "Meža miers" un tuvākajām izglītības iestādēm, ko apmeklē bērni, ir novilkta jauno novadu robeža.

Līdz šim jaunais teritoriālais iedalījums nekādas būtiskas izmaiņas trīs bērnu ģimenes ikdienā neieviesa, jo Ropažu novada pašvaldība izdevumus par ēdināšanu sedza visiem bērniem, kuri apmeklē viņu novada izglītības iestādes. Taču īsi pirms Ziemassvētkiem Katrīna saņēmusi ziņu, ka ar 1. februāri šī pašvaldība ēdināšanu finansēs tikai Ropažu novadā deklarētajiem bērniem. 

"Vairāk nekā 3 eiro dienā – ja pareizinām ar dienu skaitu, tie ir 60 eiro uz vienu bērnu. Viens bērns – 60, divi bērni – 120, trīs bērni – 180 eiro," stāstīja Katrīna. 

Neņemot vērā, ka Siguldas novada pašvaldība īpaši atbalsta ģimenes, kur audzina trīs un vairāk bērnu, pašvaldība apmaksā ēdināšanu tikai tiem novadā deklarētajiem bērniem, kuri apmeklē novada teritorijā esošās izglītības iestādes.

"Sāpe ir par to, ka mēs izvēlējāmies novada ietvaros tuvāko – pirms reformas – izglītības iestādi," uzsvēra Katrīna.

"Vai tiešām man un maniem bērniem būtu krasi jāmaina sava dzīve tikai tāpēc, ka kāds nav par kaut ko padomājis līdz galam?

Mēs ņēmām vērā skolas tuvumu, bērnudārza tuvumu ar domu, ka pienāks mirklis, kad bērni varēs paši pārvietoties. Jo vairāk bērnu, jo man liekas, katra minūte tev ir no svara, ko tu vari nepavadīt ceļā vai menedžējot bērnu treniņus." 

Ja līdz Vangažu bērnudārzam un skolai, kas tagad atrodas Ropažu novadā, ir 6 kilometri, tad līdz tuvākajam Siguldas dārziņam un skolai, kuru apmeklējot bērni varētu saņemt pusdienas par brīvu, ir 15 kilometri. Katrīna pazīst vismaz četras daudzbērnu ģimenes, kuras arī skar šī problēma. 

Pašvaldību atbildes – sausas un bez iedziļināšanās

Katrīnu apbēdina, ka, vēršoties pie abām pašvaldībām, saņēmusi visai oficiālas un sausas atbildes, kur citē pieņemtos lēmumus un noteikumus, kas nerada sajūtu, ka vietvaras pārstāvji iedziļinātos problēmā. 

Siguldas novada pašvaldībai kaimiņu novada amata brāļu decembra vidū pieņemtais lēmums arī bijis pārsteigums. Tāpēc tāpat kā ģimenes, arī Siguldas novada dome savā ziņā jūtas kā situācijas ķīlnieki. No Siguldas novadā deklarētajiem bērniem bērnudārzu Ropažu novadā apmeklē 32, bet skolu – 105 bērni. Izglītības pārvalde saņem e-pastus un telefona zvanus no šo bērnu vecākiem, tomēr pagaidām konkrētu atbilžu nav, jo šis nav vienā dienā atrisināms jautājums. Turklāt lēmumu nevar pieņemt, pieļaujot izņēmumu. Tam jābūt pārdomātam un pieņemamam visiem. 

"Iespējams, ka varētu tikt meklēti risinājumi, bet šobrīd manā – pārvaldes vadītājas – rīcībā nav tiesību apgalvot, ka šie bērni saņems šādus ēdināšanas maksas atvieglojumus vai līdzmaksājumus, jo šobrīd nekādi lēmumi nav pieņemti," atzina Siguldas novada pašvaldības Izglītības un sporta pārvaldes vadītāja Sigita Upmale. 

Tikmēr Ropažu novada Sociālā dienesta vadītāja Ruta Leišavniece neuzskata, ka abām kaimiņu pašvaldībām būtu kopīgi jārisina radusies situācija, kaut vai savstarpēji komunicējot. "Bumba" esot tikai un vienīgi Siguldas novada vietvaras laukuma pusē. 

"Konkrētajā situācijā vecāks maksā ēdinātājam par bērna barošanu. Šeit nebūtu Siguldas pašvaldībai jāmaksā mums, bet jāmaksā ēdinātājiem. Šeit nav starpnovadu norēķinu, tie nav nepieciešami, tas padarītu to administrēšanu tikai sarežģītāku," norādīja Leišavniece.

Lai daudzbērnu ģimenes atvases izglītības iestādēs saņemtu bezmaksas ēdināšanu, Ropažu novadā jābūt deklarētam vismaz sešus mēnešus. Katrīna nopietni apsver iespēju savu un trīs bērnu dzīvesvietu deklarēt Ropažos pie mammas, lai ar 1. septembri šai priekšrocībai kvalificētos.

"Jā, mēs saprotam, ka šāda situācija veidojas. Tai pašā laikā mēs redzam arī medaļas otru pusi – lai Siguldas novadā saņemtu dažādus bonusus un bērni tiktu uzņemti Siguldas novadā, mēs zinām ļoti daudz ģimeņu, kas tieši iedeklarējas Siguldas novadā, kaut gan faktiskā dzīvesvieta nereti ir ārpus Siguldas novada. Siguldas novads maksā savstarpējos norēķinus izglītībā tām pašvaldībām, kur mūsu novada bērni iegūst izglītību. Tātad par šiem bērniem jau zināmā veidā izdevumi par izglītību tiek segti, netiek segti izdevumi par ēdināšanu," skaidroja Upmale.

Minimālās algas palielināšanās, pedagogu samaksas likmes palielināšana un vēl dažādi iemesli patlaban liek pašvaldībām pārskatīt savu budžetu un tā iespējas. Tomēr šajā konkrētajā gadījumā tieši reformas rezultātā novilktā robeža šiem iedzīvotājiem, kuru bērni apmeklē skolu Ropažu novadā, bet dzīvo Siguldas novadā, liedz saņemt apmaksātu ēdināšanu. 

Apakškomisijas vadītājs: Situācija jārisina pašvaldību līmenī

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas priekšsēdētājam Valdim Maslovskim (Zaļo un Zemnieku savienība) jautājām, vai šī situācija vērtējama kā reformas "vājais posms" un būtu nepieciešams, piemēram, vēl kāds papildu noteikums, kas precīzi definē: ja bērns apmeklē savai dzīvesvietai ģeogrāfiski vistuvāko skolu, kas atrodas blakus novadā, – kura no pašvaldībām uzņemas rūpi par šiem bērniem vai arī jaunievēlētajām pašvaldībām pašām bija šī situācija jāņem vērā un jātiek ar to galā.

"Skaidrs, ka Ropažu novads un izglītības iestādes zināja par tiem bērniem, jo viņi bija pirms reformas viņu skolās un arī tagad ir. Līdz ar to es uzskatu, ka tas nav labas pārvaldības princips, jo tomēr vajadzēja to visu izvērtēt," sacīja Maslovskis.

Kā atzina Maslovskis, Izglītības pārvaldei pirms lēmuma pieņemšanas vajadzēja uzrunāt deputātus un iepazīstināt viņus ar situāciju.

"Deputātiem bija un arī tagad ir visas iespējas mainīt savu lēmumu un veikt izmaiņas. Tāpēc es aicinātu šos vecākus vērsties pašvaldībā  jautājumu risināt. Pašvaldības pašas valda un savus lēmumus pieņem, kas nav pretrunā ar likumu, un no augšas ne Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, ne arī Saeima nevarēs viņas piespiest," skaidroja Maslovskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai ’24”!

* Informācija nebūs publiska, bet, ja vēlaties, norādiet kontaktinformāciju, lai sabiedrisko mediju žurnālisti varētu sazināties ar Jums, lai veidotu stāstu par pieteikto problēmu.

Nosūtīts!

Ziņojums tiks publicēts tuvākajā laikā, pēc datu pārbaudes

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti