Mārupes dižozola lietā tiesa nepiekrīt likvidēt īpašo statusu ap nocirsto koku

Līdz ar būvatļaujas atcelšanu rindu mājai, kas Mārupē uzbūvēta nu jau pie nozāģētā dižozola, tiesa arī nepiekrita likvidēt īpaši aizsargājamās dabas teritorijas statusu ap nocirsto koku un noteikusi liegumu pārvietot nocirstā aizsargājamā koka stumbru.

Administratīvā rajona tiesa informēja, ka saistībā ar Mārupē nozāģēto dižozolu tā izskatījusi divas administratīvās lietas.

Vienā no lietām ir apmierināts prokuratūras pieteikums par būvatļauju atcelšanu un rindu māju būvniecības atzīšanu par patvaļīgu, un iepriekšējā stāvokļa atjaunošanu. Tādējādi Mārupē uzbūvētā ēka pie nozāģētā dižozola būs jānojauc.

Tiesa pamatoja, ka teritorijā, kas atrodas zem aizsargājamā koka vainaga un 10 metru rādiusā ap to, ir liegums būvēt jaunas ēkas. Tas noteikts ar mērķi nodrošināt īpaši vērtīga koka saglabāšanu. Būvatļauja nevar paredzēt būvniecību vietā, kur tas nav atļauts. Tā kā šajā lietā pārkāpts liegums būvēt īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, būvi nav iespējams legalizēt.

Savukārt 16. oktobra tiesā ir noraidīts privātpersonas pieteikums, kas iesniegts, lai saņemtu rakstveida atļauju novākt nocirstā dižkoka stumbru un likvidētu īpaši aizsargājamās dabas teritorijas statusu. Spriedumā atzīts, ka ikvienam augošam dižkokam pašam par sevi lielākā vai mazākā mērā piemīt visas četras dabas pieminekļa aizsardzībai paredzētās vērtības – gan ekoloģiskā, gan kultūrvēsturiskā, gan estētiskā, gan arī zinātniskā. Koka augtspējas zudums nenoliedzami maina aizsargājamās teritorijas vērtību, tomēr tā ir pārvērtējama individuāli, apsverot katra konkrētā gadījuma specifiskos apstākļus, skaidroja tiesā.

Mārupes lietas gadījumā dižkokā ir konstatētas īpaši aizsargājamu sugu dzīvotnes, kas ir par pamatu aizliegumam pārvietot nocirstā aizsargājamā koka stumbru.

Spriedumus var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no to sastādīšanas dienas.

KONTEKSTS: 

Mārupē pērnā gada oktobrī nozāģēja vismaz gadsimtu vecu ozolu. Iespējams, koks nozāģēts, jo tas traucēja blakus esošajai jaunbūvei. Saistībā ar šiem būvobjektiem prokuratūra jau vairākkārt vērsusies tiesā. 

Sākotnēji policija sāka kriminālprocesu par patvaļīgu koku ciršanu, bet pārkvalificēja pēc Krimināllikuma panta par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Pavasarī vienu personu noteica par aizdomās turamo.

Nozāģētā dižozola tuvumā noritēja rindu māju projekta "Dižozolu nami" būvdarbi. Projekta "Dižozolu nami" attīstītājs un būvuzņēmējs ir SIA "Zeninvest".

Šogad oktobrī Administratīvās rajona tiesa lēmusi par būvatļaujas atcelšanu un iepriekšējā stāvokļa atjaunošanu, kas nozīmē – Mārupē uzbūvētā ēka pie nozāģētā dižozola būs jānojauc.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti