Jēkabpilī situācija Daugavā mierīga, bet dienesti gatavi arī iespējamiem plūdiem

Sinoptiķu prognozes par atkusni un ilgstošiem nokrišņiem ar satraukumu uztver jēkabpilieši, kuriem vēl joprojām spilgtā atmiņā aizvadītās ziemas plūdi un Daugavas aizsargdambja glābšana no sabrukšanas. Speciālisti uzsver, ka šobrīd situācija Daugavā ir mierīga, bet plūdu risks pastāv, tādēļ atbildīgie dienesti jau veikuši sagatavošanās darbus arī sliktākajam scenārijam.

ĪSUMĀ:

  • Sinoptiķi prognozē atkusni un lietavas, jēkabpilieši satraucas par plūdu risku.
  • Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženieris: Uztraukumam neesot pamata, vižņu nav, ūdens tek projām.
  • Toms Bricis: Plūdu risks pastāv, bet nav tāda apstākļu kopuma, kas ļautu prognozēt lielu plūdu atkārtošanos.
  • Pašvaldība, ņemot vērā janvāra pieredzi, gatavojas iespējamajiem plūdiem.
  • Turpinās aizsargdambja remonts, bet dambis iespējamiem plūdiem būs gatavs.

Jēkabpilī situācija Daugavā mierīga, bet dienesti gatavi arī iespējamiem plūdiem
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Šobrīd Jēkabpilī nekas neliecina par plūdu draudiem – pilsētas teritorijā Daugavas vidus ir brīvs no ledus, tikai pie krastiem upe ir aizsalusi un pa trauslo ledu rosās bebri.

Ūdens līmenim Daugavā pie Jēkabpils dažu pēdējo dienu laikā ir tendence pazemināties, un šobrīd tas ir aptuveni piecus metrus zemāks par janvāra plūdu maksimālo atzīmi. Tomēr sinoptiķu prognozētais atkusnis un stiprās lietavas, kas sāksies pēc dažām dienām, rada bažas par plūdu risku. Tāpat iedzīvotāji satraucas par to, ka lejpus Jēkabpils gan Daugavu, gan Sakas upi klāj ledus.

Jēkabpils novada pašvaldības civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts skaidroja, ka uztraukumam neesot pamata.

"Jau novembra beigās vižņu sega sastājās pie Pļaviņām, decembra sākumā tā jau nokļuva līdz Jēkabpils pilsētai, bet labā ziņa ir, ka vižņi nav sablīvējušies. Pateicoties lielajam aukstumam, viņi uzreiz sasala neblīvējoties. Tas nozīmē, ka ūdens caurplūdums tiek nodrošināts, ūdens tiek projām," skaidroja Luksts.

Pagājušajā ziemā pirms plūdiem bija izveidojies liels vižņu sablīvējums gan Sakas upē, gan Daugavā, pilnībā nosprostojot ūdenim ceļu uz priekšu. Šoziem vismaz pagaidām tādu sastrēgumu nav. To uzsvēra arī Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis no Latvijas Zaļās partijas.

"Ūdenim ir, kur iet. Tas, ka viņš pacelsies par metru, par diviem, par divarpus metriem, tam nav dižas nozīmes, viņš skries, ūdens skries uz HES un jūru, kur vajag," sacīja Raivis Ragainis.

"Saka ir aizsalusi, tātad pa apakšu ūdens iet. Daugava lielā daļā līdz Pļaviņām ir aizsalusi, tātad ūdens iet. Ja mēs runājam par lietus un sniega lielo daudzumu, kas kusīs, tad jāsaprot, ka zeme ir atlaidusies, viņa nav sasalusi, tas nozīmē, ka zeme uzņems kā švamme vēl ļoti daudz mitruma. Tas nozīmē, ka uz Daugavu neskries vienā stundā ļoti liels apjoms ūdens," klāstīja Jēkabpils mērs.

Arī citi apstākļi, kas noveda līdz plūdiem janvārī, tagad ir nedaudz citādāki, skaidroja Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis.

"Ūdens līmenis šoziem ir augstāks nekā pirms plūdiem, tas ir slikti, sniega daudzums Daugavas baseinā – aptuveni līdzīgs kā pagājušajā ziemā, prognozes par atkusni – pagaidām cerīgākas, jo atkusnis pakāpeniskāks, un nokrišņu daudzums arī netiek prognozēts tik liels, lai gan decembra otrajā pusē bieži gaidāms lietus, vienkārši nelīs tik daudz kā pagājušajā ziemā.

Līdz ar to plūdu risks pastāv, bet šobrīd vēl nav tāda apstākļu kopuma, kas ļautu prognozēt lielu plūdu atkārtošanos," norādīja Bricis.

Lai gan apstākļi ir labāki nekā pagājušajā ziemā, pašvaldība, ņemot vērā janvāra pieredzi, gatavojas iespējamajiem plūdiem.

"Ir izstrādāts arī rīcības plāns. Ir iepirkti bentonītmāla paklāji rezervē, lai stāv mums. Plēves, ruļļi tiek pirkti, apzināts, kāds mums ir atlikums ar lielajiem "Big Bag" maisiem, smilšu krājumiem.

Būsim gatavi arī sliktākiem scenārijiem," uzsvēra Jēkabpils novada pašvaldības civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts.

Jēkabpilī joprojām turpinās Daugavas aizsargdambja remonts, kura laikā tiek veikti arī rakšanas darbi. Būvdarbu veicējs SIA "Jēkabpils PMK" sola, ka visos rakšanas darbu posmos dambis tuvāko dienu laikā būšot sagatavots ūdens līmeņa kāpumam upē, informēja būvdarbu vadītājs Jānis Dimants.

"Saistībā ar gaidāmajiem plūdu riskiem šie darbi šonedēļ tiks nobeigti līdz pilnam ciklam, dambis tiks nostiprināts saistībā ar to, ka, iespējams, var būt ūdens līmeņa celšanās.

Bet par dambja drošību nevajadzētu satraukties, jo viņš ir pastiprināts visās vietās, kur mēs esam ķērušies klāt, dambja ķermenis ir tikai uzlabots, kļuvis spēcīgāks.

Ir sabērtas vāji nefiltrējošas gruntis, bentonītmāla paklāji, kas saskarsmē ar ūdeni uzbriest un veido tādu kā ekrānu, kas neļauj ūdenim filtrēties caur dambi, un arī dambja augša nostiprināta ar dolomīta šķembām," stāstīja Dimants.

Atbildīgie dienesti veikuši arī citus sagatavošanās darbus, piemēram, noslēguši lietus kanalizācijas sistēmas caurtekas.

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra šī brīža prognozēm, Jēkabpilī jau tuvāko dienu laikā termometra stabiņš pakāpsies virs nulles un sagaidāmas pirmās lietavas.

KONTEKSTS:

Šā gada janvārī Daugavā pie Jēkabpils sakrājās vižņi un sākās plūdi. Plūdos cieta pilsētas aizsargdambis, kas atsevišķās vietās tika izskalots un bija steidzami jālabo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti