Rīta Panorāma

Grāmatu tirgotāji turpinās darbu Parīzes centrā olimpiādes laikā

Rīta Panorāma

Izraēlas armija veic militāru operāciju arī slimnīcā Gazas joslas

Intervija ar Rīgas vicemēru Edvardu Ratnieku

Rīgas domē sāk vētīt ieceri pārdēvēt Maskavas ielu

Rīgas dome sākusi izskatīt ieceri pārdēvēt Maskavas ielu un vēl citas ielas galvaspilsētā. Šis jautājums aktualizējies pēc Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā, kad daļa sabiedrības jautā, cik ilgi Rīgā vēl būs jāsadzīvo ar Maskavas ielu, kas raisa asociācijas ar agresorvalsti.

Šo ieceri virza Nacionālās apvienības politiķi.

Vispirms jāatgādina, ka diskusijas par Rīgas ielu pārdēvēšanu sākās jau aizpērn. 2022. gadā biedrība "Publiskās atmiņas centrs", kurā apvienojusies daļa bijušo Valsts drošības komitejas dokumentu izpētes komisijas pētnieku, bija apkopojusi 78 Latvijas ielu nosaukumus, kuri mantoti no padomju laikiem un tāpēc būtu maināmi.

Rīgas domē sāk vētīt ieceri pārdēvēt Maskavas ielu
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Ielu nosaukumu tā saucamā "melnā saraksta" augšgalā ierindojusies Rīga ar 16 ielām, kam seko Daugavpils un Jūrmala. Jau 2022. gada nogalē Rīgas dome vienojās mainīt četru ielu nosaukumus, un tagad pienākusi kārta Maskavas un citām ielām.

Maskavas ielu plānots pārdēvēt par Latgales ielu, kas savulaik dažus gadus jau bija šīs ielas nosaukums. Ņemot vērā, ka Rīgā jau ir Latgales iela, tad arī šai ielai esot nepieciešams jauns, "ar Latgali saistīts nosaukums".

Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (Nacionālā apvienība") piedāvājis Latgales ielu pārsaukt rakstnieka un dzejnieka Jāņa Klīdzēja vārdā. Klīdzējs bija latviešu rakstnieks un dzejnieks no Latgales, pēc viņa romāna "Cilvēka bērns" motīviem uzņemta populārā režisora Jāņa Streiča tāda paša nosaukuma filma.

Savukārt nelielo Maskavas ielas sākumposmu no 13. janvāra ielas līdz Salu tiltam ierosināts pārdēvēt par Lastādijas ielu. Tas tiekot darīts iedzīvotāju drošības dēļ, "lai operatīvajiem dienestiem nebūtu kļūdaini izsaukumi uz iepriekšējām adresēm".

Domnieki virza izskatīšanai domē vēl vairāku ielu pārdēvēšanu –

Puškina ielu varētu pārsaukt par valodnieka Kārļa Mīlenbaha ielu, Turgeņeva ielu – par gleznotāja Vilhelma Purvīša ielu, Ļermontova ielu – par dzejnieka Viļa Plūdoņa ielu, bet Gogoļa ielu varētu pārdēvēt latviešu žurnālistes un izdevējas Emīlijas Benjamiņas vārdā.

Tāpat komitejā atbalstīta Tipogrāfijas ielas pārdēvēšana par Augusta Spariņa ielu. Augusts Spariņš kā militārists, lidotājs piedalījās Bermonta armijas izdzīšanā no Pārdaugavas. Spariņš ir Lāčplēša ordeņa kavalieris. Viņš esot dzimis un dzīvojis Torņakalnā, netālu no pašreizējās Tipogrāfijas ielas.

Savukārt Lomonosova iela tiks pārdēvēta par godu pirmajai sievietei Latvijas valdībā – izglītības ministra biedres, Latgales latviešu kongresa rīkotājas, Latgales Zemes padomes sekretāres, Tautas padomes locekles un Satversme sapulces deputātes Valērijas Seiles ielu.

Pret ielu nosaukumu maiņu balsoja Rīgas domes frakcijas "Saskaņa" vadītājs Andrejs Kameņeckis un viņa partijas biedre Anna Vladova, kā arī Latvijas Krievu savienības frakcijas priekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

Vladova balsojumā par Turgeņeva un Ļermontova ielas pārdēvēšanu nebalsoja, bet pārējos balsojumos bija pret. 

Par ielu pārdēvēšanu nenobalsoja arī "Progresīvo" frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs un "Progresīvo" deputāts Igors Kļaviņš, kuri balsojumā atturējās.

Rīgas vicemērs Ratnieks Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja, ka ielu nosaukumu maiņa – nosaukumu plākšņu un stabu nomaiņa – pilsētai izmaksātu aptuveni 80 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, savukārt iedzīvotājiem tas neizmaksātu neko. 

Gala lēmums par ielu nosaukumu maiņu jāpieņem Rīgas domē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti