Vēsturnieki mudina vietvaras mainīt komunistisko režīmu vai rusifikācijas politiku slavinošos ielu nosaukumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Publiskās atmiņas centra vēsturnieki mudina vietvaras mainīt komunistisko režīmu vai rusifikācijas politiku slavinošos ielu nosaukumus. Latvijas Radio aptaujātās pašvaldības atzīst, ka nosaukumu maiņai konceptuāli neiebilst, taču norāda uz sarežģījumiem un izmaksām, kas radīsies iedzīvotājiem un uzņēmējiem, kuru adreses ir šajās ielās. 

Vēsturnieki mudina vietvaras mainīt komunistisko režīmu vai rusifikācijas politiku slavinošos ielu nosaukumus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Biedrība "Publiskās atmiņas centrs" aicina pašvaldībās nomainīt vietvārdu, lielākoties ielu nosaukumus, kas saistīti ar komunistisko režīmu vai rusifikācijas politiku. Biedrības vēsturnieki izveidojuši sarakstu ar šiem vietvārdiem un nosūtījuši to katrai pašvaldībai.

"Ar padomju režīmu saistītajā sarakstā ir 93 ielas, ar rusifikāciju saistītās ielas ir tās, kurām nosaukumus deva 19. gadsimta beigās, kā Puškina iela utt. Tādas mums ir 48 sarakstā.

Kaut kas virzās, un no dažām pašvaldībām jau saņēmām atbildes, ka viņi ņems vērā mūsu ieteikumus un darbosies. Principā provincē izskatās, ka daudz ko grib darīt, bet tad tur parādās jautājumi par to, kas to ielu vārdu nomaiņu finansēs," stāsta vēsturnieks Kārlis Kangeris.

Piemēram, Jēkabpils novadā ieteikts nomainīt trīs ielu nosaukumus, kas nosaukti atsevišķu Latvijas Komunistiskās partijas revolucionāru vārdos. Domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija) norāda, ka ielu nosaukumu nomaiņa ir gan laikietilpīga, gan radīs izdevumus iedzīvotājiem.

"Mums nav kaut kādas domas par to, ka nevajadzētu šīs ielas pārsaukt, bet mums vajag tam tādu pragmatisku pieeju – kā mēs to darīsim, ko tas maksās iedzīvotājiem un pret ko tad mēs tos nosaukumus nomainīsim. Tad, kad Attīstības pārvalde iedos mums savu uzskaitījumu par šīm ielām, es pieļauju, ka būs ne tikai šīs ieteiktās ielas, bet

vēl mums ir, piemēram, Varoņu iela, kas ir Padomju Savienības varoņu kapu tuvumā, tad jautājums – vajag tādu pārdēvēt vai nevajag?

Varbūt ir vēl vairākas šādas ielas, par kurām mums ir jāsaprot, bet, kad tieši mēs to darīsim, es vēl nemācēšu pateikt," skaidro Ragainis.

Bauskas novada domes pārstāve Laura Ārente norāda, ka pašvaldība apsver ielu nosaukumu maiņu un saņemti arī rosinājumi par jauniem nosaukumiem. Vienlaikus pašvaldība lūdza Valsts valodas centra (VVC) atzinumu par Pionieru ielas nosaukuma maiņu, bet saņemts atzinums, ka šis nosaukumus pilnībā atbilst vietvārdu informācijas nosaukumu prasībām un priekšlikums noraidīts kā nepamatots.

"Publiskās atmiņas centrs norādījis mums uz vairākām Pionieru ielām novadā, kā arī uz Puškina ielu, Strautnieka ielu, Oktobra ielu utt., bet pašvaldība, arī vērtējot šo ielu nosaukumu maiņu, ir skatījusies plašāk, ņemot vērā, ka, piemēram, uz Pionieru ielas ir vairāki uzņēmēji, tad tas radītu neērtības, jo jāmaina ne tikai adrese, bet arī visi reģistrētie kases aparāti. Tāpat

pēc šī VVC atzinuma saņemšanas mēs publicējām šo informāciju pašvaldības tīmekļvietnē un iedzīvotāju reakcija nav viennozīmīga. Tie, kas komentēja, uzsvēra, ka pašvaldībai šobrīd būtu būtiskākas lietas, kas jārisina.

Diskusija vēl būs," norāda Ārente.

Valsts valodas centra Valodas kontroles departamenta vadītāja Madara Rēķe apstiprina, ka jau kopš februāra saņemti vairāki iesniegumi par ielu nosaukumu maiņu Rīgā, Bauskā un Ogres novadā. Runājot par Pionieru ielas nosaukuma maiņu, Valodas centrā skaidro, ka nav piedāvātas atbilstošas alternatīvas.

"Ir jābūt primāri izsvērtam pamatojumam, kāpēc mainīt ielas nosaukumu un uz kādu to mainīt. Tad VVC arī izvērtē, vai piedāvātais nosaukums atbilst normatīvajam regulējumam, bet saistībā ar Pionieru ielu jāteic, ka šis nav viennozīmīgs ielas nosaukums, jo tas šobrīd atbilst prasībām. Ir primārā nozīme, jo

vārdam "pionieris" pamatnozīme latviešu valodā ir cilvēks, kas iesāk kaut ko jaunu, vai celmlauzis," skaidro Rēķe.

Kopumā Latvijā dažādās pašvaldībās ir 13 Pionieru ielas. Kangeris norāda, ka tās iekļautas nomaināmo vietvārdu sarakstā, ņemot vērā šo ielu nodēvēšanas datējumu un tā laika politiskā režīma kontekstu. Biedrība savu ieteikumu pamatojumu plāno nosūtīt arī Valsts valodas centram.

Pašvaldību savienības padomniece juridiskajos jautājumos Kristīne Kinča papildina, ka ielu nosaukumu maiņa šobrīd nav obligāti noteikta ar likumu, kā tas savukārt ir ar padomju režīma pieminekļu demontāžu, kas šobrīd arī ir pašvaldību prioritāte. Savukārt ielu nosaukumu maiņā nepieciešama arī liela sabiedrības iesaiste.

"Uz katru no šiem ielu nosaukumiem var paskatīties divējādi – ja primāri nosaukums likts kā padomju okupāciju slavinošs, tad, protams, tas būtu jāmaina, bet, ja tas saistīts ar nozīmīgiem atklājumiem mākslā, kultūrā, zinātnē, tad es teiku, ka primāri jāvērtē šis, jo arī padomju režīma laikā tie sasniegumi, ko izdarījuši zinātnieki, arhitekti, mākslinieki vai kāda cita persona, kuras vārdā iela ir nosaukta, tas tomēr atspoguļojas uz mūsdienu kultūru vai pat sociālekonomisko situāciju. Un gadījumā, ja kāda pašvaldība lemj par to, ka nemainīs ieteiktos ielu nosaukumus, tad tas jāpamato sabiedrībai," uzskata Kinča.

Tikmēr Publiskās atmiņas centra pārstāvji norādījuši, ka daudzos vietvārdos iekļautās personas pētnieki vērtējuši tikai pēc viņu politiskās darbības padomju sistēmā un saraksts tapis, pamatojoties uz Latvijas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti